Bu makalemizde TEOG Nedir? TEOG Sistemi Nasıl İşler? soruları hakkında bilgiler verilmiştir.Dilerseniz hemen cevaplamaya başlıyalım.

Teog Sınav Yeri Kendi Okulunda

– Merkezi sınavlar, her dönem 2 gün boyunca yapılacak ve o 2 gün okullar tatil edilecek.
– Öğrencilerin kendi sınıflarında gireceği sınavların gözetmeni o sınıflarda derse giren öğretmenler olamayacak. Hangi öğretmenin hangi okulda görev alacağına il/ilçe milli eğitim müdürlükleri karar verecek. Ancak öğrenciler, sınava kendi okullarında katılacak.
– Sınavlardan herhangi birini kaçıran ancak geçerli mazeret sunacak öğrencilere, önceden belirlenen bir hafta sonunda telafi sınavı yapılacak. Ancak bu sınav merkezi olarak, 1 kereye mahsus düzenlenecek. Öğrenciler bu sınava kendi okullarında değil; il veya ilçe merkezlerindeki sınav salonlarında girecek.

Yanlış Doğruyu Götürmüyor

– Mevcut sistemde öğrenciler, bir dönem boyunca Türkçe, matematik, fen ve yabancı dil derslerinden 3; inkılap tarihi ve din derslerinden 2 yazılı sınava giriyor. Yeni SBS modeline göre bu yıldan itibaren bakanlık, Türkçe, matematik, fen ve yabancı dil derslerinin 2. sınavını; inkılap tarihi ve din derslerinin ise ilk sınavlarını merkezi(ortak) olarak yapacak.
– Sorular, o güne kadar işlenen müfredattan çıkacak; 4 seçenekli olarak sorulacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek.

Üç Yılın Ortalaması Alınacak

Yıl sonu başarı puanı görülen bütün derslerin (10 ders) yıl sonu başarı puanının toplanıp, ortalaması alınarak bulunacak. 3 yılın yıl sonu başarı puanının toplanıp, ortalamasının alınmasıyla mezuniyet puanı ortaya çıkacak. Bu puanının yüzde 30‘u, öğrencinin okula yerleşmesinde etkili olacak.
– Bir dersin yıl sonu başarı puanı hesaplanırken ders saati önem taşıyacak. Ortalama puan, önce öğrencilerin bir haftada aldıkları toplan ders saati olan 27’ye bölünecek, daha sonra ilgili dersin saati ile çarpılacak. Örneğin Türkçe dersinde dönem boyunca yapılan 3 sınavdan sırasıyla 76, 84 ve 70; performans ödevinden ise 75 puan alan bir öğrencinin puan ortalaması bu puanların toplanıp, 4’e bölünmesiyle 76,2500 olarak bulunacak. Öğrenciler, mevcut uygulamada Türkçe dersini haftada 5 saat görüyor. Öğrencilerin haftalık aldıkları ders saatlerinin toplamı ise 27. Bu durumda, 76,2500 olarak belirlenen Türkçe ortalaması önce 27’ye bölünecek, daha sonra 5 ile çarpılacak. Bu örneğe göre, Türkçe’nin ağırlıklı ortalaması 14,1204 olacak. Diğer bütün dersler için de puanlar aynı yöntemle belirlenecek ve görülen bütün derslerin başarı puanlarının ortalaması yıl sonu başarı puanı oluşturulacak.

Türkçe Soruları Yüksek Puanlı

– Merkezi sınav puanı ise öğrencinin 6 dersten girdiği merkezi sınavların ağırlık katsayılarına göre hesaplanan puanını ifade edecek. Yani hangi dersin haftalık ders saati daha fazla ise o dersin sınavı merkezi sınavdan alınacak toplam puanda en çok etkiye sahip olacak. Bu durumda haftalık ders saati 5 olan Türkçe, sınavlarda en önemli ve en çok puan getiren ders olacak. Haftalık ders saati 2 olan inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri ise puan hesaplamasında eşit düzeyde etkili olacak.

Sınavlar Yüzde 70 Etkili

– Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30’u ile 6, 7 ve 8. sınıflarda aldığı merkezi sınav puanlarının ortalamasının yüzde 70’inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacak.
– Puanlar aritmetik ortalama mantığına göre hesaplandığından, yerleştirmeye esas puanda yer alan virgülden sonraki rakamlar, yerleştirmede öncelik için önem arz edecek.
– Yerleştirmeye esas puan, öğrencinin liseye devam edeceği okulu belirleyecek. Öğrencilerin yaptıkları okul tercihleri puan esasına göre değerlendirilecek ve yerleştirmeler merkezi olarak elektronik ortamda gerçekleştirilecek.

Kanaat Notunun Etkisi Yok

– Öğretmen kanaat notu ise puanlamada esas olmayacak.
– İller bazında ciddi başarı farklılıklarının oluşmaması için bazı illere özel takviye tedbirleri geliştirilecek. Bu kapsamda MEB, öğretmen ataması yaparken, merkezi sınavı yapılacak 6 dersin öğretmenlerini eksik bırakmayacak şekilde planlama yapacak. Yani örneğin matematik öğretmeni ataması yaparken, özellikle o alanda açığı olan iller gözetilecek.

Sorularınıza cevap bulamadıysanız,bu video izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz