Gerçekten güvenilir olan anlık mesajlaşma uygulamalarının sayısı çok fazla değil. Bu alanda güvenebileceğimiz popüler olan nadir uygulamalardan birisi de Telegram. Mesajlarınızın güvenliğini alma konusunda iddialı bir uygulama olan Telegram, hem kendi gruplarınızı oluşturmanızı hem de belli bir seviye para kazanmanızı sağlayan popüler bir mesajlaşma uygulaması. Peki, tam olarak bu uygulama ne işe yarıyor ve en önemlisi nasıl kullanılıyor?

Telegram Nedir?

Bot sistemi, mesaj güvenliği, şifreleme sistemi gibi detaylara inmeden önce “Telegram nedir?” sorusuna cevap vermek gerekecek.

Telegram hizmeti hem satıcı hem de alıcı açısından oldukça kullanışlı bir hizmet olarak bilinmektedir. Telegram hizmetleri sayesinde oldukça geniş bir kitleye kolay bir şekilde erişebilme fırsatını kolayca elde edebilirsiniz. Sizler de en uygun fiyatlara kaliteli ve profesyonel telegram hizmeti almak istiyorsanız eğer Sadeceon ile telegram grup üye satın al sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey bu siteye tıklamak ve istediğiniz yetenekten, sizlere en uygun fiyatlı olanı seçip alabilirsiniz.

En genel anlamıyla Telegram, güvenliği ön plana koyan bir anlık mesajlaşma uygulaması. Basit bir arayüz üzerinden kullanılan uygulama mesajlarınızı, medya ögelerinizi ve belli başlı dosyalarınızı gönderebileceğiniz bir uygulama. Tüm cihazlarınızdan aynı anda kullanabileceğiniz uygulama üzerinden hemen hemen tüm dosya formatlarının gönderilebildiğini de ekleyelim.

Uygulama üzerinden kendi gruplarınızı (kanallarınızı) açabilir ve kendi kitlelerinizi oluşturabilirsiniz. Bir nevi detaylı bir SMS uygulamasıyla e-posta uygulamasının birleşiminin sunulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Telegram İle Grup Kurulabilir mi?

Aslında bu sorunun cevabını yukarıda verdik ama biraz daha detaylı olarak ilerleyelim. Tabii ki Telegram üzerinden grup kurmak mümkündür. Tıpkı WhatsApp üzerinden olduğu gibi bu uygulama üzerinden de grup kurabiliyorsunuz. Uygulamanın yayınlandığı 2013 yılında 100 bin kişilik grup kurma limiti bulunuyordu. Şu sıralar ise uygulama üzerinden 200 bin kişiye kadar gruplar kurabiliyorsunuz. Bu yönüyle uygulama rakipsiz serilerden bir tanesi olarak değerlendirilebilir. Özellikle diğer anlık mesajlaşma uygulamalarıyla karşılaştırıldığımız zaman kullanıcı sayılarında çok ciddi farklar olduğunu söyleyebiliriz.

Telegram İle WhatsApp Arasındaki Farklar Neler?

Telegram, kesintisiz eşlemeye sahip bulut tabanlı mesajlaşma uygulamalarından bir tanesidir. Yani mesajlarınıza bilgisayarınızdan, telefonunuzdan, tabletinizden ve diğer platformlardan aynı anda ulaşabilirsiniz. 1,5 GB seviyesine kadar dosya paylaşımını destekleyen uygulamada, hiçbir verinizin cihazlarda yedeklenmemesini de sağlayabiliyorsunuz. Sadece bulut yedeklemesi seçme imkanınız var.

Bunun dışında WhatsApp uygulamasından farklı olarak Telegram API dosyaları geliştiricilere açık olarak sunuluyor. Yani geliştiriciler uygulama için 3.parti eklentiler oluşturabiliyor.

Telegram Uygulaması Ne Kadar Güvenli?

Ne olduğundan ve uygulamanın grup sisteminden söz ettik. Hemen aklınıza gelen bir soru olduğunu biliyoruz. Bu uygulama ne kadar güvenli? Uygulama geliştiricileri tarafından paylaşılan bilgiye bakacak olursak Telegram, iletişimi en güvenli şekilde gerçekleştirmek üzerine tasarlanan bir uygulama.

Gönderdiğiniz ya da aldığınız mesajlar sadece gönderdiğiniz kişide ve sizde kalıyor. Tıpkı WhatsApp uygulamasında olduğu gibi uçtan uca şifreleme kullanılıyor ve bu şekilde mesajları ya da gönderileri sadece ve sadece mesajı alan ve gönderen kişiler görebiliyor. Uygulamanın kendi sunucularında da herhangi görüntüleme yapılmıyor. Yani mesajları Telegram bile görememekte. Bu da uygulamanın güvenliğinin bir hayli artmasını sağlıyor.

Telegram Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın kullanımı ise anlık mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi oldukça genel. Uygulamayı kullanmak için yapmanız gerekenler oldukça basit.

 • Akıllı telefonunuzdan resmi uygulama mağazası üzerinden Telegram uygulamasını bulun.
 • Uygulamayı indirin ve açın.
 • Ülke koduyla beraber telefon numaranızı girin.
 • Doğrulama kodu SMS olarak gelecektir.
 • Doğrulama kodunu girin ve isim ile soy isim belirlemesi gerçekleştirin.
 • Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilmesinden sonra uygulamaya kaydınız tamamlanmış olacaktır.
 • Artık rehberinizde Telegram uygulaması kullanan kişileri “Kişiler” sekmesi altında görmeniz ve mesaj atmanız mümkün.

Grup ile Kanal Arasında Nasıl Farklar Vardır?

Uygulamanın en çok merak edilen kısmı gruplar ve kanallar. Burada kullanıcıların kafasını karıştıran bir noktadan söz ederek başlamak gerekiyor. Gruplar ve kanallar arasında nasıl bir fark var? Kanal mı yoksa grup mu açmak gerekir?

Bu tamamen kullanımınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Gruplar 200 bin kişiye kadar üye alabildiğiniz ve kendi kitlenizi oluşturabildiğiniz bir platform haline gelecektir. Gruplara yine yönetici ataması ya da düzenlemesini yapabilirsiniz. Kanallar ise sınırsız kullanıcının katılabileceği ve biraz daha resmi olan bir sistemdir. Kullanıcıya mesajlar gönderilirken, kanal görselleri ve kanal imzaları kullanılır. Kısacası biraz daha resmi bir ortam kurulmuş olur.

Grup ya da Kanal Üyelerinin Sayısı Nasıl Artırılır?

Grup ve kanal arasındaki mantığı anladıktan sonra gelelim nasıl daha fazla kişiye ulaşabileceğiniz noktasına. Grubunuzu ya da kanalınızı büyütmek için bazı önemli taktikler var. Bunlar şöyle:

 • Ortak amaçla kullanılan grupları ziyaret edin.
 • Yaygın olarak tercih edilen gruplara üye olarak yeni insanlar tanıyın.
 • Kullanıcılarla sık sık sohbet edin.
 • İş platformu odaklı olarak kurulan gruplara üye olarak, buradan bir kitle edinmeye çalışın.
 • Hobileriniz ve ilgi duyduğunuz alanlara göre benzer alanlar üzerine açılmış kanal ya da grupları sık sık ziyaret ederek çevrenizi genişletmeye çalışın.

Telegram Üzerinden Para Kazanılabilir mi?

Uygulamanın ne olduğunu, nasıl kullanılacağını ve grupları öğrendik. Artık bir grubunuz ya da kanalınız varsa, kafanızda yeni bir soru ortaya çıkacaktır. Oluşturduğunuz bu gruplardan para kazanabilir misiniz? Sorunun cevabı evet.

Telegram, dahili olarak Bot API desteğine sahip. Bu da uygulama içerisinde kullanılabilecek olan 3.parti botların yazılabilmesi anlamına geliyor. Bu alanda yazılmış olan birçok bot bulunuyor. Genel sistem ise şöyle işliyor. Botlarda link kısaltma ya da doğrudan reklam sistemi kullanılıyor. Siz botlarla oluşturulmuş olan bu linkleri ya da doğrudan reklam bağlantılarını gruplar üzerinden paylaşıyorsunuz.

Tıklama aldıkça belli bir oranda kazanç elde ediyorsunuz. Bunun bir de ikinci tarafı var. Siz de botların göndermiş olduğu reklamlara ya da link kısaltma bağlantılarına tıklayarak doğrudan kazanç elde edebiliyorsunuz. Bunu destekleyen botlar da bulunuyor.

Telegram nedir ve nasıl kullanılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi veya dikkatinizi çeken farklı bir nokta varsa, bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz