Bu yazımızda sizler için en iyi 5 arama motoru listesi hazırladık. Hangi marka pastanın yüzde kaçlık dilimine sahip gelin öğrenelim.

Yazı İçeriği

1- GOOGLE

An itibariyle Google, Dünya’ nın gelmiş geçmiş en iyi arama motoru. Arama motorları arasında pastanın %85 i gibi devasal payını ellerinde bulunduruyorlar. Bilinmeli ki Google bu sektörün kaptanıdır. Google arama motoru, içinde sonsuz bir kara delik gibi bilgi barındıran bir platform diyebiliriz. Düşünün ki sayısı milyarları bulan İnternet sitesi içinden hangisi alanınız ise o platformu bulabiliyorsunuz.
Google, bugüne kadar sektör içinde ki yükselmesini hiç durdurmadı. Her geçen gün yeni güncellemeler ile daha da iyi oluyor ve zirvedeki yerini korumaya devam ediyor.
Google’ ı arama motorunu en iyi, en çok bilinen ve güvenli arama motoru yapan kriter ise, arama sonuçlarının muhteşem derecede ki kalitesidir.

Bu arama motoru, kullanıcılarına çok değer veriyor. Öyle ki, arama motoru kullanıcı kitlesine en doğru sonuçları sunmak için çok profesyonel ve gelişime açık algoritmalar kullanıyorlar. Buda onların , bu işi ne kadar ciddiye alıp , öz güven ile yerine getirdiğinin bir kanıtı.

2- BİNG

Bing aslında kuruluş sürecinden bu yana farklı isimler kullanarak karşımıza çıktı. Live Search ve MSN Search. Bing adını alana kadar farklı isimlerle karşımıza çıkan dünyanın en zengin firmalarından Microsoft’un 2009 yılında arama motoru olarak hayata geçirdiği dünyanın ikinci* en büyük arama motorudur. Bing’i Google’dan ayıran birkaç farklı özelliğinden bahsedebiliriz; ilki, teknik olarak Google platformunun yaptığı gibi site içi ve dışı bağlantıları izleyerek dizin oluşturmanın da dışında, site içinde yer alan içeriklere göre de dizine ekleme algoritmasına sahiptir. Özellikle Windows işletim sistemine sahip Bilgisayar ve Cep telefonları ile tam uyumlu olarak kullanılabilen Bing, Dünya genelinde %15,82‘lik bir pasta payına sahiptir. Ayrıca Rus arama motoru Yahoo platformunun altyapısını destekleyen Bing, Google’ın en büyük rakibi olarak kabul ediliyor.

Bing, Windows bilgisayarlarda İnternet Explorer tarayıcıda varsayılan arama motoru olmasına rağmen, bu sektörde ki pazar payı sürekli % 6 bandının altında.
Bir diğer bilgi ise Bing, Microsoft’un önceki arama motorlarından yani isimlerinden (MSN Search, Windows Live Search, Canlı Arama) kaynaklanmıştır ve Alexa derecesine göre İnternet’te en çok ziyaret edilen # 30 İnternet sitesinden birisidir.

3- YAHOO!

Yahoo platformu en popüler E-MAİL sağlayıcılarından biridir ve İnternet arama motoru alanında ortalama %2 pazar payı ile ziyaretçilerine bu alanda hizmet vermektedir.
Tam tarihi konusunda yeterli bilgimizin olmamasına karşın, tahmini Ekim 2011’den Ekim 2015’e kadar Yahoo arama yalnızca Microsoft markası Bing alt yapısı tarafından desteklendi. Ekim ayı 2015 yılında Yahoo, arama ile ilgili hizmetler sunma konusunda Google ile anlaştı ve Ekim 2018’e kadar Yahoo’nun arama sonuçları hem Google hem de Bing platformu tarafından desteklendi.

Yahoo ayrıca ABD’deki en çok tercih edilen tarayıcı olan Firefox için varsayılan arama motorudur (2014’ten beri). Alexa verilerini ele aldığımızda Yahoo’nun web portalı çok popüler ve İnternet mecrasında en çok ziyaret edilen ilk 11 siteden birisi olarak gösteriliyor.
Dünya genelindeki kullanım istatistiklerine baktığımızda hala ilk beşte yer alıyor olmasını biraz da Microsoft markasının desteğine borçlu olan Yahoo, şu an Google’ ın desteği ile , arama motoru ve portal olarak hizmetini sürdürmektedir.

4- Yandex

Rusya’nın en çok kullanılan yerel arama motor ağı olan Yandex, Dünya çapında çok yüksek bir pazar payına sahip olmasa bile Google benzeri servisleriyle ve farklı dilleri de desteklemesiyle dikkatleri üzerine çekti. Arama motoru haricinde bir portal olarak anılabilecek olan Yandex, harita, disk alanı, e-posta, analiz ve benzeri birçok ücretsiz servisle kullanıcılara hizmet vermek amacında.

Özellikle yerel bir marka olması nedeniyle ve Rusça dilinde Google arama ağından çok daha iyi hizmet sunduğu için nüfusu 150 milyona gelen bir ülkede en yüksek pazar payına sahip olması hiçte şaşırtıcı değil. Ayrıca arama motorunun reklamını yapmak konusunda diğer isimlerden çok daha farklı yollar izleyen Yandex, en azından marka bilinirliğini artırma konusunda emin adımlarla ilerliyor. Alexa’ya göre Yandex, İnternet’te Rusça sıralamasında 4 sırada yer alan en popüler 30 web sitesi arasında yer alıyor.

5- DuckDuckGo

Ülkemizde ismi çok duyulmamış olsa dahi, DuckDuckGo, farklı ve detaylı özellikleriyle ön plana çıkıyor. Özellikle Google’ın kişiselleştirilmiş arama ve demografik, coğrafi ya da kişisel özelliklere göre reklam gösterme huylarından vazgeçerek her kullanıcıya benzer sonuçları göstermeyi amaç edinmiş. Yani arama yaptığınızda görüntülenecek sonuçlar için kişisel bilgilerinize ihtiyaç duyan botlardan oluşmuyor.

Eğer Google’ın kişisel bilgilerinizi saklaması ya da kullanması konusunda şüpheleriniz varsa, buna en büyük örnek telefonda (Köpek maması üzerinde konuşuyorsanız ve google arama motorunda bu konuşmanız ile ile ilgili reklamlar görüyorsanız) DuckDuckGo arama motoru tam size göre bir alternatif. Ayrıca yapılan çalışmalar, İngilizce sorgularda DuckDuckGo’nun organik trafiğe ciddi düzeyde katkı sağladığını da göstermekte. Umuyoruz ki Türkiye’deki kullanımı yaygınlaşır.

1 Yorum

  1. Arama Motoru dendiğin de akla gelen ilk isim şüphesiz Google sonrasında ise yine google ait olan Youtube arama motoru sonrasında ise Yandex, Yahoo, bing vs gidiyor. Arama motorları en güncel ve kaliteli bilgiyi bulup hızlı bir şekilde karşımıza çıkarması ile yararlı olmakta bu arama motorları hakkında en iyi işi çıkaran Google diğerleri kötü mü derseniz ona da hayır onlarda kulağını gelip farklı bir yerden gelip tutacak.Asıl benim aklıma takılan şu Milli arama motorumuz olan Yanii hiç şans verilmemiş aslına bir baktığımız da milli arama motoru ama Google alt yapısını kullanıyor. 🙂 onuda geçtik sıralamada ilk sıralarda olmalı hem milli hemde google alt yapısını kullanıyor. Bence biraz şans verilmeli ama milli olmadığı ortada

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz