Nereden baksanız beş aylık bir süreç içerisinde çoğu insanın ilk defa yaşadığı ve tecrübe ettiği korkunç bir salgın ile karşı karşıya kaldık. Korona virüsten nasıl korunmalıyız sorusunun cevabını geçte olsa öğrendik ancak tatilde bu virüsten nasıl korunmamız gerektiğini henüz bilmiyoruz. İzlenimlerimize göre artık normalleşme dönemini insanlar bu salgının tamamen bittiği şeklinde bağdaştırdılar. Nasıl olsa bir şey olmaz diyerek sokaklarda maskesiz dolaşan o kadar fazla vatandaş var ki maalesef salgını durdurmak bu şekilde mümkün değil. Dilerseniz şimdi illere göre korona virüs sayıları ne durumda bakalım.

Yukarıda ki veriler 02 Temmuz 2020 tarihi verileridir. Bu verileri dikkate alarak gideceğiniz tatil beldesi ya da yapacağınız şehirler arası yolculuğunu gözden geçirebilirsiniz. Örnek olarak yukarıda yaz tatilini yapacağınız iki kritik şehir var. Bunlardan birisi Antalya, bir diğeri ise Mersin ilidir. Bu iki ilin verilerine baktığımızda vaka sayılarının az olmasına rağmen yinede tehlikeli bölgeler olduğunu bilmek gerekir. Öyle ki bu tarz tatil beldelerinde yakın ilişkiler, aynı bölgelerde aktivitelere katılmak daha sık olacaktır. Peki tatilde korona virüsten nasıl korunmalıyız?

Tatilde Korona Virüse Dikkat Edin!

Öncelikle eğer otel konaklaması yapacaksanız, rezervasyon yaptıracağınız otelin yetkilileri ile telefonda görüşmeyi ve normalleşme döneminde aldıkları önlemlerin neler olduğunu öğrenin. Tavsiye olarak bu yıl telde konaklama yerine aileler için kiralayabileceğiniz günlüklere yönelmeniz ancak güzel bir tatil geçireyim ve her şey dahil olsun diyorsanız, ak denizde Covid-19 önemli alan oteller fazlasıyla var.

Yapılan araştırmalara göre Corona virüsün klora karşı dayanıklı olmadığı, klorlu sularda direk etkisini kaybettiği gözlemlenmiş. Eğer konaklayacağınız yerde ortak kullanım alanları içerisinde havuz varsa, havuzun gerçekten klorlu olduğunun ve bakımlı olup olmadığını gözlemleyin. Eğer görevliler tarafından havuzun bakımı yapılıyorsa, gönül rahatlı ile girebilirsiniz.

Her zaman deniz suyunun steril olduğunu düşünürüz. Hatta tuzlu suyun mikropları öldürdüğü gerçeğini de hemen hemen herkes bilir. Örneğin küçük yaralanmalarda yaraya tuz basma gibi bir tabir olup bu uygulanır. Bunun nedeni, yara üzerinde bulunan mikropları, bakterileri öldürmektir. Ancak bu henüz Corona virüs için geçerli değil. Dünya genelinde yayılan bu salgının deniz suyunda pasif hale geldiğine dair herhangi bir tanı, ya da bulguya rastlanmamıştır.

Kısacası, denizde korona virüse yakalanmış bir kişinin denizde ki diğer insanlara bulaştırma ihtimalinin varlığı ya da yokluğu henüz belirlenmemiştir. Bunun için tatil yerlerinde kalabalık sahillerden ziyade biraz daha seyrek ve insan azlığının olduğu alanlarda denize girebilirsiniz.

Çocuklar Çok Önemli

En önemlisini konunun en sonuna koyduk çünkü bu uyarıları zihninizin en önemli kısmına yerleştirmeniz gerekiyor. Korona virüsün hayatımızdan tamamen çıktığını öğrenene dek çocuklarımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle tatil bölgesinde ebeveynler olarak ya da sizden küçük kardeşinizin sorumluluğu size ait olacak. Havuzun suyu yanlışlıkla içmeleri, nelerin pis olduğunu algılayamayacak yaşta ki çocukların elle etrafa temas etmesi, kötü sonuçlar doğurabilir. O yüzden bu yıl ki tatilinizde çok fazla dikkatli olmanız gerektiğini lütfen unutmayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz