Takipçi Kaybettiren Hatalar

Takipçi kaybettiren hatalar sosyal medyada geniş hedef kitlelere ulaşmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor. Elbette hepimiz takipçimiz çok olsun istiyoruz. Her şeyden önce bu, bizim için motivasyon kaynağı. Şöyle onbinlerce takipçisi olduğunu görünce insan havaya giriyor, onure oluyor…

Fakat sosyal medya üzerinden kazanç sağlamayı planlıyorsanız bu sizin için daha da önemli. Ya da sosyal medyadan para kazanmayı değil de, işinizi sosyal medyada tanıtmayı düşünüyorsunuz. Hesaplarını bu gibi kurumsal amaçlarla kullananlar için kayda değer bir takipçi kitlesine sahip olmak başarının ilk adımı.

Çünkü insanların büyük bir kısmı önce takipçi ve beğeni sayılarına dikkat ediyor. Bu istatistikler, güven unsuru olarak görülüyor. Böyle düşünmek yanlış fakat oldukça yaygın.

Takipçi artırma yolları arasında ilk iş kaliteli, özgün ve düzenli paylaşım yapmak. Takibe takip şeklinde uğraşanlar var, SMM panellerden takipçi alanlar var… Bu tarz yöntemlerin işe yaraması, takipçi kaybettiren şeylerden uzak durmaya bağlı.

Takipçi Kaybettiren Durumlar Nelerdir?

Bunları maddeler hâlinde şöyle sıralayabiliriz:

 1. Sürekli reklam içeren paylaşımlar yapmak
 2. Ard arda çok gönderi paylaşmak
 3. Devamlı aynı tip paylaşımlarda bulunmak
 4. Ücretsiz takipçi hilesi, bot takipçi gibi yöntemlere başvurmak
 5. Toplumun geneli tarafından tepkiyle karşılanacak şeyler paylaşmak
 6. Hesabı gizliye almak
 7. Hashtag kullanmamak
 8. Takipçilerle etkileşime girmemek
 9. Profil resmi ve biyografi gibi kısımları boş bırakmak
 10. Kimseyi takip etmemek

Hep Reklam İçerikli Paylaşımlar Yapmak

Sosyal medyayı kariyer yolunda size destek olması için kullanmanız gayet normal. Bazen ürün veya hizmetlerinizi takipçilerinizle paylaşabilir, onları internet sitenize yönlendirebilirsiniz. Fakat bunu sürekli yaparsanız insanlar sizden sıkılmaya başlar.

‘Reklam kokan hareketler bunlar!’ dedirtmeyin. Paylaşımlarınızda güncel konulara, ilginç ve faydalı bilgilere de yer verin. İnsanları reklam bombardımanına tutmayın.

Peş Peşe Çok Gönderi Paylaşmak

Günlük paylaşım sıklığını iyi ayarlayın. Takipçileriniz en çok hangi gün ve saatlerde aktif oluyorsa o zaman dilimlerini tercih edin. Ne kadar eğlenceli ve yararlı şeyler paylaşsa bile, insanlar anasayfasında hep aynı kişiyi görmek istemez.

Takipçi kaybettiren hatalar arasında en çok yapılanı paylaşım konusunda böyle abartılı davranmaktır. Bu sadece kendi gönderileriniz için geçerli değil, sürekli repost veya retweet yapmak da aynı şey.

Paylaşımlarınız insanları bunaltacak kadar fazla, sizi unutturacak kadar seyrek olmasın. Tam kıvamında yani, işin özeti bu.

Klasik Şeylerin Dışına Çıkmamak

Hep aynı konularda içerikler paylaşmayın. Arada format değiştirin, farklı konseptleri deneyin. İnsanlar da ‘hep aynı tas aynı hamam’ demesinler…

Mesela hep aynı tarzda selfie’ler yayınlıyorsanız bundan vazgeçmelisiniz. Herkes değişimi sever. Sizi diğerlerinden farklı kılacak şeyler olmalı yoksa takipçileriniz pabucunuzu dama atabilirler.

Monotonluktan kaçınmak için trendleri takip etmeli, popüler konularda içerik üretimi yapmalısınız. Yine efektler, filtreler ve emojilerle paylaşımlarınızı süslemeli, göze hitap etmesini sağlamalısınız. Fotoğraf, video gibi içerikleri oluştururken profesyonel araçlardan yardım almanız önerilir.

Sahte Yollarla Takipçi Artırmaya Çalışmak

Takipçi kaybettiren yanlışlar içerisinde sıklıkla görülen bir başka husus, takipçi hilelerinden veya bot takipçilerden medet ummak. Bedava takipçi vaadinde bulunan programlar veya siteler ya cihaza virüs bulaştırıyor, ya da hesabınızın elden gitmesine yol açıyor. Bundan dolayı onlardan uzak durmalısınız.

Hem bu tarz sitelere giriş yaptığınızda hesabınız takipçi havuzuna düşüyor. Başkaları sizi takip ederken siz de arka planda farkında olmadan başkalarını takip ediyorsunuz.

Otomatik sistem böyle işliyor. Kullanıcılar kendi isteği dışında birilerini takip ettiğinin farkına varınca doğal olarak hemen takipten çıkıyor.

Bot takipçiler de panel aracılığıyla gönderiliyor. Bunların çoğu resimsiz ve paylaşımsız hesaplar. Pasif profiller olduğu için işe yaramıyorlar. Sizinle etkileşimde bulunamıyorlar.

Zaten Instagram, Twitter, TikTok gibi platformların yapay zekâsı bunları algılayamayacak kadar saf değil. Bot takipçiler kısa bir süre sonra düşüyor, siz de paranızı boşa harcadığınızla kalıyorsunuz.

Genel Ahlâka Aykırı Şeyler Paylaşmak

Takipçi ve beğeni kazanmak uğruna türlü türlü saçmalıklara imza atanlar çok. Fakat popüler olayım derken maskara olmak da var işin ucunda.

Tepkiye sebebiyet verecek şeyler paylaşırsanız, ilgi çekmeyi beklerken bolca unfollow ile karşılık görebilirsiniz.

Aynı şekilde, hedef kitlenizin ilgi alanına girmeyen şeyler paylaşmak da takipçi kaybıyla sonuçlanır. Örneğin bir futbol sayfanız var diyelim. Burada yemek tarifleri paylaşırsanız hâliyle bunu görenler sizi takipten çıkacaklardır.

Hesabı Korumaya Almak

Kişisel bir hesabınız varsa, paylaşımlarınızı yalnızca tanıdıklarınızın görmesini istiyorsanız ve çok takipçi gibi bir derdiniz yoksa tamam. O zaman hesabınızı gizleyebilirsiniz. Fakat kurumsal bir hesaba sahipseniz hesabınızın korumalı olması potansiyel takipçileri sizden uzaklaştırır.

Çünkü insanlar –deyim yerindeyse- ulaşılmazmış izlenimi veren hesaplarla ilgilenmek istemezler. Hem hesabın gizli olması, kafalarda soru işaretleri meydana getirir, güvensizlik algısı oluşturur.

Sosyal medya hesabınız sizin dijital eviniz. Bu eve daha çok misafir gelmesini isterken, etrafına tel örgü çekmek olacak şey değil. Kapınızı herkese açın, buyursunlar takip etsinler!

Hashtag Kullanmamak

Hashtagler ve konum etiketleri daha fazla insana ulaşmanızı sağlar. Bunları kullanmazsanız paylaşımlarınızı hepi topu bir avuç kişi görür. İnsanların arama sorgularında karşılarına çıkmak, sosyal medyada SEO yapmak istiyorsanız hashtaglerin gücünü hafife almayın!

Takipçileri Takmamak

Biraz âmiyâne bir ifade oldu belki ama, takipçileri kaaleye almamak tabii onları kaybetmenize neden olur. Sizden cevap bekleyen takipçilerin, gerçekten önemli yorumlarına ve mesajlarına yanıt vermelisiniz. Böylece aranızdaki iletişimi güçlü tutmalı, onlarla ilgilendiğinizi göstermelisiniz.

Her yorumu cevaplayın demiyoruz, bu hem gereksiz bir davranış hem de çok yorum alıyorsanız vakit yetmeyebilir.

Profile Özen Göstermemek

Bunu takipçi kaybettiren hatalar içinde değil, ‘takipçiyi gelmeden kaçıran hatalar’ içinde göstermek daha doğru. 😂

Yıl olmuş 2021, profil resmi ve kapak fotoğrafı olmayan bir hesap elbette ciddiye alınmaz. Ortalıkta zombi gibi dolaşmanın âlemi yok. 😂

Resim demişken öyle alelâde bir resimden bahsetmiyoruz. Sizi temsil eden, hesabınızla uyumlu, amacınızı yansıtan etkileyici bir resim olmalı.

Yine profilinizde kendinizle ilgili kısa bilgilere yer vermeli, iletişim bilgilerinizi bulundurmalısınız. Bu gibi küçük detayları ihmâl etmek, potansiyel takipçilerinizden eksi puan almanıza sebep olacaktır.

Kimseyi Takip Etmemek

Hep bana hep bana nereye kadar, biraz da siz insanları takip edin. 😂 Her önünüze geleni takip etmeniz değil burada kastettiğimiz. Fakat sizinle aynı kulvarda faaliyet gösteren hesapların takipçilerini takibe alabilirsiniz mesela.

Takipçi sayınız azsa, başlangıçta böyle geri takip yaparak daha hızlı mesafe katedebilirsiniz. Fakat sonra onları takipten çıkarsanız, o kişiler de sizi takip etmeyi bırakır doğal olarak. Ne demişler, etme bulma dünyası! 😂

Takipçi Kaybetmek İstemiyorsanız Bunları Yapmayın!

 1. Yalnızca siyasete veya spora yoğunlaşmayın. Sadece belirli bir takımın veya partinin propagandasını yapmaktan sakının. Sizinle aynı fikirde olmayan kişilerin de sizi sevmesini istiyorsanız bir ideolojiyi öveyim, takımımı destekleyeyim vb. derken itici olmayın. Renginizi belli edebilirsiniz fakat insanların gözüne sokmanın ne mânâsı var?
 2. Sürekli argo kullanmayın. İmlâ kurallarına, anlatım bozukluklarına dikkat edin. Kimse sizden akademik metin yazmanızı beklemiyor fakat en azından paylaşımlarınız anlamlı, okunabilir, mantıklı olsun.
 3. İnsanlara paylaşımlarınızı beğenmeleri, yorum yapmaları veya kendi profillerinde paylaşmaları için baskı yapmayın, ‘paylaş! RT et!’ gibi emir kipiyle konuşmayın. –Sürekli olmamak şartıyla- bazen ricada bulunabilirsiniz.
 4. Her şeyinizi sosyal medyaya taşımayın. Tüm özel hayatınızı insanlara servis etmeyin. Acıktım, susadım, uykum geldi gibi basit şeyler yazanlar bile çok… Siz onlardan olmayın.
 5. Başkalarının üzüntülerini, sıkıntılarını, acılarını pazarlama aracı olarak kullanmayın! Mesela geçen aylarda ülkemizin yaşadığı yangın felâketini hatırlayın. Birisi çıkıp ‘şu linkteki ürünlerimi alırsanız gelirin hepsini fidan kampanyasına bağışlayacağım’ falan dediği zaman çok yapmacık oluyor.
 6. Paylaştığınız linklere dikkat edin. Doğru sayfaya link verin. İnsanlara sunduğunuz link ile paylaşımdaki konu birbiriyle tutarlılık arz etmeli. Yoksa takipçileriniz sizden soğur. Örneğin paylaşımınızda bir ceket paylaştınız, %50 indirimli diyorsunuz. Fakat insanlar siteye girip bakıyor ki indirim mindirim yok. İnsanlar umduğu şeyi göremeyince bu durum size karşı antipati uyandırır, insanları aldatmış olursunuz çünkü.
 7. Sürekli başkalarını eleştiren paylaşımlar yapmayın. İnsanları aşağılamayın. Eleştirecekseniz de ölçülü davranın. Beddua üzerine beddua, küfür üzerine küfür etmeyin.
 8. Devamlı anlaşılması zor şeyler, insanları umutsuzluğa sevk eden, karanlık, acıklı şeyler paylaşmayın. İnsanlar kendilerine iyi şeyler empoze eden paylaşımlara daha fazla rağbet gösterirler. Takipçi kaybettiren hatalar listesinde öne çıkan konulardan biri de bu. Bir durumu olduğundan daha fazla abartmak, sürekli kendinizi acındırmak veya övmek, bu tarz irite edici hareketler insanları bunaltır.
 9. Hesabınız kuşku uyandırıyorsa takipçi kaybetmeniz kaçınılmazdır. Diyelim ki 10 tweetiniz var fakat takipçi sayınız 20 bin. Böyle bir hesabın sahte takipçi satın aldığını tahmin etmek zor değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz