Birçok başarısız girişimden sonra, Apple ilk iPad tablet modelini 2010 yılında biz kullanıcılara tanıttı. İlk etapta telefondan pek de farkı olmadığı için pek cazibesi olmadı ancak sonradan tabletler ağır bilgisayarların yerini almaya başladıkları zaman neredeyse her eve girmeyi başardı.

Bir tablet almak ve uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız önemle dikkat etmeniz gereken özellikler mevcut. Tabletinizi sadece dış görünümü iyi diye veya fiyatı uygun diye almamalıyız.

1-İşlemci-Hafıza

 

İşlemci birimi bir elektronik ürünün can damarıdır. İşlemciniz ne kadar iyiyse ürününüz size o adar performans sağlar. Tabii işlemciye bağlı olarak RAM bellek ve dahili hafıza da çok önemlidir.

Eğer orta-üst segment bir kullanıcıysanız 8 çekirdek işlemcili, minimum 4GB RAM belleği olan ve dahili hafızasının minimum 64 GB olması gerekmekte.

Hafıza konusu da kesinlikle dikkat etmemiz gereken bir özellik. Yine birçok tablet modelinde, indirdiğiniz oyun ve uygulamalar tabletin ana belleğine iner ve bunları tabletinizin hafıza kartı desteği olmasına rağmen hafıza kartına taşıyamazsınız. Tabletinizin hemen donmasını veya hafızasının dolmasını istemiyorsanız mutlaka ama mutlaka hafızası yüksek bir model almalısınız.

2-Ekran Çözünürlüğü

Tabletlerde genelde film ve dizi izlemeyi çok seviyorsanız, ekran çözünürlüğünün yüksek olmasına önem göstermelisiniz. Özellikle Samsung bu konuda oldukça başarılı. SuperAmoled ekran teknolojisiyle üretilen tabletlerde diğer ürünlere göre daha fazla canlılık ve parlaklık yakalayabiliyorsunuz.

Alacağınız tabletin ekran teknolojisi, PPI seviyesi ve en önemlisi ekran çözünürlüğünün HD mi FullHD mi olmasına dikkat etmelisiniz.

3-Kamera

Tabletlerin kameraları maalesef alışık olduğumuz akıllı telefon kameraları gibi başarılı değiller. Bu konuda da ekran çözünürlüğüne bağlı olarak megapikseli yüksek olan bir model tercih etmelisiniz. Keza bir belge tararken belgenizin bulanık çıkmasını istemezsiniz.

4-Diğer Özellikler

Tablet alırken tabletinizin ince bir tasarıma sahip olmasına, hoparlör ses seviyesine, batarya kapasitesine ve yükseltilebilir bir işletim sistemi sürümüne sahip olduğuna dikkat etmelisiniz.

1 Yorum

  1. İyi bir tablet alacaksanız 1.000 TL parayı gözden çıkarmalısınız tabii bu söylediklerim kişisel kullanım için geçerli mesela çocuğunuz için bir tablet alacaksınız. Çocuklar kırarak keşfederek öğrenir kırmayan çocuğun aklında sorun var demektir bu nedenle pahalı tablet alırsanız ve bunu çocuğa verirseniz sürekli kırılan ekranlı yaptırmak zorunda kalırsınız bir diğer durum yedek parça kendinizde kullansanız iş kazası diyelim tabletin camı kırılabiliyor bu nedenle yedek parçası uygun olan markaları tercih etmek bir seçenek olabilir ben bugüne kadar çocuğuma 4 tablet aldım 1 tablet ismini bile hatırlamadığım dandik bir markaydı bir hafta dayandı 2. tablet onyo marka bir tabletti bataryası şişti bataryası tabletin fiyatından pahalıydı 3. tablet Asus marka bir tabletti 2 sene kullandım sonradan o da şarj olmaz oldu sürekli şarjı bitiyordu son ve halen çocuğumun kullandığı tablet ise Samsung marka Bir tabletti 210 TL gibi bir fiyata almıştım ekranda çatlaklar var ama sıkıntısız çalışıyor benim bile bazen işime yarıyor ama Samsung marka tablet de de şu sorun var parçaları çok pahalı ekranı yaptırmak istedim 350 TL dediler zaten 210 TL almıştım uzun lafın kısası tablet alacaksanız ve kendiniz kullanacaksınız 1.000 TL tutarı gözden çıkarın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz