abaküs

Unexpected token in JSON at position 0 Hatası

WordPress ve Opencart site sahipleri başta olmak üzere sitelerinde düzenleme yapanlar Syntax Error: Unexpected token in JSON at position 0 Hatası ile karşılaşabilir. Hata ekrana pop-up pencere ile gelebilir. Bu hatayla karşılaşanlar bazen haliyle çözüm bulamayınca benim gibi kafayı yiyecek duruma geliyor. Aslında çok basit bir çözümü olsa da bu çözümü bulmak için epey bir web gezinmesi yapmak ya da kafa yormak lazım.

Düzenleme programınızın başınıza nasıl iş açtığını size göstererek bu sorundan kurtulmanız için çözüm sunacağım. Sorunla karşılaştığımızda sitemizde bir sürü adres ve linkten hatalar alırsınız.

Hatanın Sebepleri

Muhtemelen bazı dosyalarda düzenleme yapmak istediniz ve bunu yaparken düzenleme programı kullandınız. Syntax Error hatası sitenizin dizin dosyalarında değişiklik yaptığınızda karşınıza çıkar. Düzenlemek istediğiniz dosyalar, kullandığınız düzenleme programları sebebiyle değişikliğe uğrarsa işte o zaman bu hatayı alırsınız. Dolayısıyla hatalı düzenlenmiş dosyalar gözden geçirilmeli. Hatanın sebebi dil karakter kodlamasından kaynaklanır. Sizin düzenlemek istediğiniz dosya örneğin login.php dosyası UTF-8 dil karakter kodlaması ile üretilmiştir. Siz bunu bilgisayarınıza indirip EditPlus gibi bir düzenleme programlamıyla düzenleyip kaydettiğinizde “UTF-8 BOM” özellikle kaydedilir. Ayrıca düzenleme programından kaynaklandığı için dosyanızın dosya formatı değişmiş olabilir. Bunu da aşağıdaki çözümle düzelteceğiz.

Dil Karakter Hatası Çözümü

Öncelikle iyi bir HTML metin düzenleyici program kullanmamız şart. Düzenleme programı olarak EditPlus kullanmanızı öneriyorum. Pratik ve kolay bir program. Programı buradan indirebilirsiniz. Dileyenler farklı programları da kullanabilir. Piyasada ücretsizleri de mevcut.

Hatanın çözümüne gelecek olursak, en son düzenleyip sitenize yüklediğiniz dosyaların hepsini (login.php,index.php,register.php gibi) bilgisayarınıza geri indirin. Düzenleme programıyla tekrar açın. Düzenleme programı açtığınız dosyanın dil karakter kodunu gösterir. EditPlus düzenleme programında açtığınızda, açılan dosyanın dil karakter kodu sağ en alttadır. Dosyaları tek tek inceleyip dil karakterlerini kontrol ediyoruz. Bazı dosyalarda “UTF-8” olması gerekirken siz farketmeden “UTF-8 + BOM” veya farklı dil formatları olarak değişmiş olabilir. Bu dosyalara derhal müdahale ederek UTF-8 yapıyoruz.

Dosya Formatı (File Type) Hatası Çözümü

Dosyalarda dikkat etmemiz gereken ikinci kısım ise “Dosya Formatı (file format)” bölümü. Düzenleme programınız dosya formatını da gösterir. EditPlus programında bu yine sağ en altta dil karakter kodunun yanında. Dosya formatını da “PC” ya da benzeri olarak değiştirin. Dosya formatının ve dil karakter kodunun ne olacağından emin değilseniz sitenizde yer alan ve hiç bozmadığınız dosyaları indirip inceleyin. Çözüm bu kadar. Kolay gelsin.

6 YORUMLAR

  1. Ya ben böyle mükemmel bir sayfa görmedim 10 saattir kafa yoruyorum artık gerçekten kafayı yemek üzereydim. Bakıyorum hiçbir hata yok ama yine de yazmıyor diye. Başka dosyalara veri yazıyor ama neden buna yazmıyor diye beynimi çürüttüm ama bu sayfaya denk geldim ve direkt sorunu çözdüm Allah sizden razı olsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz