İster yeni başlayan bir genç, isterse sürüş becerilerini daha da geliştirmek ve başka bir sınıf ehliyet almak isteyen deneyimli bir sürücü olsun, her ihtiyaca uygun bir sürücü kursu vardır. Peki, kendinize uygun doğru sürücü kursunu nasıl bulursunuz?

Kendinize uygun sürücü kursu seçeneği bulmak için bazı kriterleri gözden geçirmeniz gerekir. Doğru okulu seçmek için de vakit ayırmanız ve detaylı bir araştırma yapmanız önemlidir.

Sürücü Kursu Seçmek

Kendinize uygun doğru sürücü kursunu bulmak için, öncelikle kendinize bazı sorular sormanız ve yanıt bulmanız gerekecektir.

İlk yapmanız gereken, bulunduğunuz bölgedeki sürücü kurslarını araştırmak olmalıdır. Okulun veya çevrimiçi kursun, bir devlet kurumu tarafından lisanslanıp lisanslanmadığını kontrol edin.

İkinci olarak, müfredatları hakkında bilgi edinmeniz gerekecektir. Her kursun müfredatı bellidir ve size uygun olup olmadığın incelediğinizde, karar vermeniz daha kolay olacaktır.

  • Doğru sürücü kursu seçmek için yapmanız gereken bir diğer şey de, kursun görüleceği sınıfı görüp, ona göre kadar vermenizdir. Kullandıkları ekipmanlara göz atın. Smilatörleri varsa, kaç yaşındalar? Ders kitaplarına sahip olup olmadıklarını öğrenin. Kurs hakkındaki bilgi daha az bir şekilde verildiyse, ne kadar süredir iş başında olduklarını sorun ve referanslar alın.
  • Sürücü kursu seçerken yapmanız gereken bir başka şey ise, arabaları incelemektir. Araçların ne tür bir şekle sahip olduklarını ve öğrenci sürüş arabaları olarak doğru seçilip seçilmediğini değerlendirin.
  • Direksiyon dersleri hakkında bilgi alın. Sürücü kursları, valiliğin belirlediği belli bir eğitim pistinde ve belli bir güzergâhta eğitim vermektedir. Direksiyon dersi koşullarınızı öğrenin. Bir otoparkta dönüş yapmak, yoğun bir otoyolda, güvenli şerit değişiklikleri yapmakla aynı şey değildir. Teknik bilgiler önemlidir ancak direksiyon dersi daha da önem arz etmektedir.
  • Sürücü kursu eğitmenleri, sürücü kurslarının önemli unsurlarındandır. Eğitmenlerin, olumlu rol model olmaları gerekir. İyi bir eğitmen katı kurallara sahip olmalı ancak bir acemiyi eğitecek kadar da deneyimli olmalıdır. Sürüş eğitmenlerinin, ne kadar süredir iş başında olduklarını öğrenin. Eğitmen sertifikalarının da olması gereklidir.
  • İyi bir sürüş eğitimi almak için, derslerin iyi takip edilmesi gereklidir. Bunun için de sınıftaki öğrenci sayısı ne kadar az ise, o kadar rahat ders anlaşılır hale gelir. Fazla kalabalık sınıflarda ders dinlemek güçtür. Bu yüzden 25 ile 30 öğrencinin olduğu sınıflarda eğitim almak iyidir. Öğretmen ile öğrencinin, dersleri tartışarak eğitim yapabilmesi için, etkileşimi kolaylaştıran yüz yüze eğitim yapması gerekir.

Bir Sürücü Kursu Seçerken Dikkate Alınması Gereken Şeyler

Bir sürücü kursuna katılmak, çoğu yeni başlayan genç için unutulmaz bir andır. Ancak tüm sürücü okullarının eşit olmadığını da belirtmek gerekir. Zaman içinde birinci sınıf bir sürücü olmak istiyorsanız, güvenilir bir saygın sürüş kurumunda eğitim almak gerekir. Sürücü kursu için dikkat etmeniz gereken faktörler şunlardır.

Kalite Eğitimi

Belki de bir sürücü kursu seçmenin en kritik yönü, sağladıkları eğitimin kalitesini kontrol etmektir. Sürücü kursunun web sitesinde istediğiniz kadar ayrıntılı bilgi bulamazsanız, karar vermeden önce kurs yetkililerine soru sormaktan çekinmeyin. Seçtiğiniz kursta, öğrenciler için anlaşılır kılavuzlar olmalı, uzman eğitmenler ve ilgili kurumlar tarafından onaylanmış bir sürücü kursu seçmelisiniz.

Sertifikalı Sürücüler

En ileri sürüş kurumları, eğitimli ve sertifikalı sürüş eğitmenleri ve yöneticilerinden oluşan ekiplerle ünlüdür. Eğitmenler, sürücü kursu için büyük bir varlıktır, çünkü araba sürmenin birçok yönüne aşinadır. Öğrencilere, direksiyon başına geçtiklerinde daha iyi sürücüler olmalarını öğretmekten sorumludurlar.

En iyi sürücü okulları, sürücü eğitmenlerini işe aldıklarında, kendilerinden önce sertifikalarını getirmelerini ve beceri ile bilgilerini değerlendirmeyi talep ederler. Ayrıca eğitmenlerin üniversite mezunu olmaları da gereklidir.

Sürücü Kursu Yeri

Dikkate almanız gereken bir sonraki şey, kiralamak istediğiniz sürücü kursunun bulunduğu yerdir. Evinizin yakınında mı yoksa uzakta mı? Evinizden, iş yerinizden ya da üniversitenizden kolayca erişebileceğiniz bir sürücü kursu seçmeniz önerilir.

Derslerin Zamanlaması

Sıkı bir iş ya da eğitim programınız varsa, boş zamanlarınızda katılabileceğiniz dersleri aramalısınız. İnternet, bu tür kurslar sağlayan sürücü kurslarını ortaya çıkartmanızda yardımcı olacaktır. Çok fazla zamanınızı tüketmeyecek seçenekler arıyorsanız, çevrimiçi tabanlı sürücü kursları sizin durumunuz için idealdir. Online teknik ders alıp, direksiyon dersleri için program hazırlatabilirsiniz.

Fiyatlandırma

En iyi sürücü kursunda eğitim görmek istiyorsanız, pahalı bir fiyat ödemek zorunda değilsiniz. Profesyonel okullar, hizmetlerini en uygun fiyatlarla sunarlar. Bütçenize uygun fiyatları bulun ve listeleyin. En uygun olana karar verin. Pahalı sürüş okulları, her zaman en iyi sürüş hizmetlerini vermeyebilir.

Ülkemizde 23 milyon 300 bine yakın araç trafiğe kayıtlıdır. Her aileden iki kişinin sürüş eğitimi aldığını düşünürsek, bunu iki katı kişinin de ehliyet sahibi olduğunu düşünebiliriz. Bu da ülkemizde pek çok sürücü kursu olduğunu göstermekte olduğunu gösterir ve istediğiniz sürücü kursunu seçme hakkına da sahip olursunuz.

1 Yorum

  1. Ehliyet almak çok önemli bir konu arabayı ben sürüyorum ehliyet değil diyen denyolara inat ehliyet almanın sürücü eğitimi almanın trafik hatalarında ve ölüm kaybı ile sonlanabilecek kazaların önüne geçecek olması ve her alanda işe yarayacak trafik bilgisi ve ilk yardım bilgisi sizlerin elinde altın bilezik olacaktır. Bunun için seçeceğiniz kurslar bilindik insanların en çok tercih ettiği kurslar olsun bazı dönemlerde kampanya yapmaktalar o kampanyaları takip edin uygun zamanda kursa yazılın derslere gitmeye çalışın zaten ben araba kullanmayı biliyorum bir sınav birde direksiyon sınavı yapar bitiririm demeyin. Zaman ayırın ve bir şeyler öğrenmeye çalışın unutmayın artık ehliyet posta ile hediye olarak gönderilmiyor.Çalışıp sınavı kazanırsanız hak ediyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz