Sürücü belgenizi yeniden çıkarabilmek için herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapmalısınız. Randevu alarak başvuru yaparsanız sizin için zamandan tasarruf olacaktır, aksi taktirde Nüfus Müdürlüğünde çalışanların yoğun olması sizi hem bekletecek hem de daha fazla strese girmenize sebep olacaktır.

Eğer randevu almadan gidecekseniz sabahın erken saatlerinde gitmenizi öneririz. Oraya gidince hemen sıra numaranızı almalısınız. Eğer randevu alıp gitmek istiyorsanız, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi web portalı olan www.nvi.gov.tr üzerinden veya ALO 199 çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz.

Web sitesi üzerinden randevu almak için önce siteye girin. Hizmetlerimiz bölümünden ana hizmetlerimize oradan da sürücü belgesi yazan kısma tıklayınız. Seçili belge randevu sistemine tıklayarak açılan yeni sekmeden sürücü belgesi randevu al kısmına tıklayıp işleminizi devam ettirerek randevunuzu alın.

Kayıp ve Çalıntı Ehliyetler İçin Gerekli Olan Belgeler

  • Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği
  • Sürücü Olur Sağlık Raporu
  • İki adet biyometrik fotoğraf
  • Kart ücreti ödemeleri
  • Kan grubu kartı (zorunlu değil ama nüfus memuru sizden herhangi bir belge ya da beyan almak zorundadır.)
  • Dilekçe ve parmak izi

Yukarıdaki belgeler şartlarınız ne olursa olsun zorunludur (kan grubu kartı hariç). Sürücü olur raporunu alabileceğiniz yerler aile hekimleri, kamu hastaneleri (devlet hastaneleri ya da araştırma hastaneleri), üniversite hastaneleri ya da özel sağlık kuruluşlarıdır.

Kamu kurumlarına giderek almak istiyorsanız öncelikle aile hekiminize gitmek zorundasınız, o size direk sağlık raporunu verebilir. Eğer sağlık açısından bir sıkıntı görürse (göz gibi) sizi üst sağlık kuruluşuna sevk edebilir. Özel sağlık kuruluşlarına gitmek istiyorsanız Bakanlık tarafından yetkili bir kuruluş olması şarttır. Bu rapor için yanınızda muhakkak fotoğraf bulundurun.

Kayıp Ehliyet İçin 2020 Yılında Ödeyeceğiniz Tutar ve Ödeme Yeri

Eğer kaybettiğiniz ehliyet belgesi eski tipteyse 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL hizmet bedeli) ücret ödeyeceksiniz. Bu ücretteki düşüklüğün nedeni bu kişiler daha önce çipli ehliyet çıkarmadıkları için sadece ehliyet yenileme ücreti ödeyecek olmasındandır. Bu durumdaki kişiler ehliyet yenileme haklarından yararlanmış olacaktır.

Eğer yeni çipli ehliyet belgenizi kaybettiyseniz 237 TL (200 TL değerli kağıt bedeli, 37 TL vakıf bedeli) ödeyeceksiniz.

Değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli olarak ayrı ayrı göstermemin nedeni ikisini de iki farklı ödeme olarak gerçekleştirmeniz gerektiğindendir. Her iki ücreti de farklı bankalara ya da aynı bankaya ödeyeceksiniz, nüfus müdürlükleri ödeme kabul etmez. Üzerinde tahsil edilmiştir kaşesi bulunan ödeme dekontlarınızı mutlaka yanınıza almalısınız.

Dilekçe ve Parmak İzi

Dilekçe örneğini Nüfus Müdürlüğüne müracaat aşamanızda size verecekler. Üzerinde sizden hangi bilgilerin istendiği otomatik olarak yazmaktadır. Parmak izini de yine Nüfus Müdürlüğünde vereceksiniz. Yeni ehliyet çıkartmak için bizzat başvurmanız gerekmekte, başkası sizin adınıza başvuru yapamaz.

Yeni Ehliyetiniz Kaç Günde Çıkar?

Artık tüm Türkiye’de yeni tip çipli ehliyet belgeleri verilmektedir. Bu ehliyetler tek bir merkezde basıldığından siz başvuru yaptıktan sonra talebiniz alınacak ve yeni ehliyetiniz yeni kimlik işlemlerinde olduğu gibi adresiniz gönderilecek. Gönderilmesi yaklaşık 15 gün sürmektedir. Bu süre zarfında kullanmanız için Nüfus Müdürlükleri size geçici ehliyet verecek. Bu geçici ehliyetin geçerliliği sadece 15 gündür.

1 Yorum

  1. Çok teşekkür ederim çok güzel bir makale kaleme almışsınız. Bundan 2 ay önce nüfus cüzdanımı kaybettim sonrasında yeniledim. Bu yenileme işleminde para ödemekten başka bir sorun yaşamadım. Ama ehliyette biraz durum farklıymış burada ek olarak ehliyet için istenen sağlık raporunun yenilenme durumu var. Bu durum için heyete girmek zorunda kalabiliyorsunuz. Sanırım sadece kayıp olan belgelerde sıkıntı çıkarıyorlar Başımızda ki korona belası geçtikten sonra ilk işim aile hekimine gidip ehliyet için rapor istemek o raporu aldıktan sonra gerisi çok kolay.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz