Stresten Kurtulmak

Stresten kurtulmak vücudumuzun fiziksel, zihinsel veya duygusal uyum veya tepki gerektiren herhangi bir değişikliğe verdiği tepkidir. Hemen hemen herkesin her gün yaşadığı stres, iş ve sosyal yaşamında önemli bir konu haline geldi. Stresin kaynakları günlük olaylar, yaşam olayları ve belirli yaşam durumlarıdır.

Önce sağlık gelir diyerek hayatta kalmaya çalışıyoruz. Stres birçok hastalık ve problemin en önemli önceliğidir. Zihninizde binlerce soru ve şüphe üreterek, merak, heyecan, şüphe ve endişe belirtileri üreterek stres için bir temel oluşturuyorsunuz. Stres, merkezi sinir sistemini etkileyebilir ve vücudun hormonal dengesinde değişikliklere neden olabilir. Stres, birçok hastalığın gelişiminde ana faktördür. Baş ağrısı, saç dökülmesi, hafıza sorunları, uykusuzluk, kalp hastalığı, astım ve tansiyon bozuklukları gibi birçok hastalığa neden olur.

Yazı İçeriği

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

En kolay gevşeme adımı nefes almakla başlar. Çünkü solunum otomatiktir ve otomatik olarak kontrol edilebilir. Nefes almak aralıklı ve sık sık basınç altında nefes almaktır. Nefes almayı derinleştirmek ve yavaşlatmak gevşemeyi tetikleyecektir. İyi nefes almak ağır, derin ve sessiz nefes almaktır. Doğru nefes alma ayrıca kan damarlarını genişleterek kanın kılcal damarlara taşınmasına izin verir ve kan akış hızını yavaşlatır. Bu konu ile ilgili Boğaziçi Üniversitesinin hazırladığı Stresle Başa Çıkma konusuna göz atabilirsiniz.

Stresten Kurtulmak

Nefes almanın gevşemesi kan dolaşım sistemini yavaşlatacaktır. Nefes alma, tüm fiziksel başa çıkma yöntemlerinin temelidir. Gevşeme egzersizinin nefes egzersizi, koşullu bir refleks haline gelene kadar tekrarlanmalıdır. Stres belirtileri ortaya çıktığında, solunum yavaşlama süreci otomatik olarak başlamalıdır. İnsan hayatı, olaylara cevap vermek ve ortaya çıkan yeni durumlara uyum sağlamakla gelir, yaşadığımız koşullar ve içinde yaşadığımız olaylar insanların hayattan zevk almasını engelleyen şey değildir. Bu olayları böyle algılıyor, yorumluyor ve işliyoruz. Bu arada bu yazıyı okuduktan sonra bu konu ile ilgili yazdığımız Stresten korunmanın yolları nelerdir başlıklı konumuza mutlaka göz atınız.

Stresten Kurtulmak – Stres Nasıl Meydana Gelir?

Olaylar doğal ve sosyal ortamlarda meydana gelir ve psikolojik yapılarda algılanır. Psikolojik yapı çocukluktan itibaren kazanılan tecrübeler, gelişen alışkanlıklar, sürekli gelişen kişilik ve zeka ile oluşur. İnsanlar onun psikolojik yapısının temelini anlamalı, insan olduğunu kabul etmeli ve hata yapmalı, olayları rasyonel bir şekilde analiz edebilmeli ve karsız tepkilerini değiştirebilmelidir. Stres yaratan bazı olumsuz faktörler, plansız ve düzensiz operasyonlardan kaynaklanır.

Stresten Kurtulmak

Zamanı ve işi planlayarak daha kısa sürede daha verimli çalışma sağlayabilirsiniz. Bizim için değerli olan amaçlar için her şeye zaman ayırmanın imkânsız olduğunu kabul ederek, gerçekten gerekli ve zorunlu olan şeylere zaman harcamalıyız ve bazılarından vazgeçmeliyiz.

1 Yorum

  1. Evet stresten kurtulmanın yolları kafanıza şapkadan başka bir şey takmamaktır. Bunu nasıl yapacağız senin için demesi kolay gibi laflar söyleyebilirsiniz. Birde şöyle düşünün diyelim ki borsa oynuyorsunuz yatırım yaptığınız hisse çakıldı ne olacağının da akıbeti yok parayı çekseniz kol kesip zarar edeceksiniz çekmeseniz parayı kaybetme gibi durum söz konusu. Bu durumda akışına bırakın siz ne yaparsanız yapın o stres peşinizi bırakmayacak. Evin mi yandı çekirdek al nasıl yandığını izle belli bir müddet sonra taş gibi biri olup çıkacaksınız. Sadece nefes ile değil kafanız da kendinizi rahatlatacak sorular sorun ve kendinize zarar vermeden bu süreçleri atlatın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz