İnsanın en büyük düşmanı ne diye sorsalar hepimiz çeşitli hastalıklar, hatta son salgın olan Covid-19’u söyleriz. Ancak konunun başlığından da anlayacağımız üzere Stresten kurtulmanın yolları hakkında bilgimiz yoksa, insanlığın en büyük düşmanı strestir. Bu hayatı stresli yaşayan insanların olduğu kadar olmasa da yinede stressiz yaşamı benimseyen insanlarda var. Öyle bir konudan bahsediyoruz ki, insan bedenini hızlı bir şekilde yıpratıp hatta yaşamının sonlanmasına neden oluyor. Stresten tabi ki tamamen kurtulmanız imkansız ama stres odaklı yaşamı azaltmanız için aşağıda önereceğimiz bazı durumları göz önüne alabilirsiniz.

Stres Odaklı Yaşamdan Kurtulma

İş hayatımızda yolunda gitmeyen bazı durumlar, yaşadığımız travmalar, aile içi olumsuzluklar veya gelecek kaygısı stres odaklı yaşamın kuşkusuz en ön önemli kaynağı diyebiliriz. Tabi ki stresi sadece olumsuz anlarda yaşamayız. Gireceğimiz bir sınav öncesi, bir evlilik öncesinde de stresli olabiliriz. Stres insanları gerginliğe taşıyan, sürekli olumsuzluklara iten bir ruh halidir. Mantıklı düşünmek ise stresi hayatınızdan çıkarmanıza, en azından hafifletmenize olanak sağlayacaktır. Peki mantıklı ve olumlu düşünerek stresi hayatımızdan çıkarmak mümkün mü? Bu soruya detaylı cevap vereceğiz ancak öncelikle önemli olan ve yanlış uygulanan bir methoda yer vermeliyiz.

Stres Kilo Verdirir mi?

Belki de kilo vermek için uygulanan en olumsuz mehhodlardan birisi kilo vermek için kendimizi stres içine sokmaktır. İnsan kendini bile bile stres içine sokar mı? Evet sokabilir. Ailenizin çevrenizin hoşnut olmayacağı bazı olayları geliştirerek kendinizi stres içine sokabilirsiniz. Stres odaklı yaşamda iştahın kesildiği bir gerçek ancak bunu yaparak bilmediğiniz bir çok zararı bünyenize yaşatıyorsunuz.

Tabi ki kilolu olmak stresli bir yaşam için kaçınılmaz ancak bu sağlık sorununu bir başka sağlık sorunu ile gidermemeniz gerekir. Bu durumu kesinlikle önermediğimizi ve zayıflamak için kilo vermek isteyenler için yazdığımız konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Gelişir?

Stres bağışıklık sisteminin zayıf olduğu bireylerde çok daha tesirli sorunlar bıraktığı gözlemlendi. Stresli dönemlerde vücudumuzda oluşan kızarıklıklar, sivilceler olduğu gibi bağışıklık sistemi düşük olan insanlarda çok daha fazla sorunlar yarabilir. Bağışıklık sistemi çöken insanlarda ise muhtemelen yaşamlarına son verir. Bu yüzden beslenmenize ve vitamenilerinizi düzenli almanıza dikkat etmelisiniz.

Stresin hayatımıza ne zaman gireceği yaşacağımız olaylara bağlıdır. Olumsuz geçirdiğiniz bir dönemde kuşkusuz hayatımızın merkezine girecektir. Böyle dönemlere her an hazırlıklı olmak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Her ne yaşarsanız yaşayın stresi hayatımızdan çıkarmak istiyorsak, bir atasözünü aklımızdan çıkarmamız gerekir. Demişler ya hani, ‘beterin beteri vardır’ diye, işte bunu düşünerek yaşadığımız olaylardan daha da kötüsünü yaşama ihtimalimizn olduğunu bilmemiz gerekir. Bundan dolayı yaşayacağımız olumsuzluklarda sükunetimizi korumalı ve gelişen olaylarda bilinçli ve sağduyulu olmalıyız.

Bu yazımızda sizlere stresi nasıl hayatımızdan çıkarabileceğimizden bahsettik. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz