Akıllı cep telefonları, tabletler kısacası hayatımızın olmazsa olmaz cihazlarının bir alt yapı yazılımı var. Bu yazılımlar olmaz ise, o aletlerin de aslında hiç bir işe yaramayacağını bilmeyen yoktur. Ancak bu cihazlara öyle uygulamalar yükleniyor ki, uygulamalar arka planda neler yapıyor hiç merak ettiniz mi? Hepimiz biliyoruz ki, kullanıcının mahremiyetini ve gizliliğini ihlal eden yüzlerce uygulama tespit edildi ve bunlar ifşa edildi. Peki telefonunuzda ya da tablet cihazınızda kullandığınız uygulamalar arka planda nerelere veri gönderdiğini öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evet ise yazımızın devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yazı İçeriği

SSL Capture Nedir?

SSL Capture nedir sorusuna kısaca ağ izleme cevabını verebiliriz. Yani SSL Captura hizmeti veren bir uygulamayı cep telefonumuza kurduğumuzda, o cihaz içerisinde ki her uygulamanın nerelere veri gönderdiğini, hangi verileri gönderdiğini görebiliriz. HTTPS trafiğini bir süzgeç içerisinde geçirip, telefon içerisinde hangi uygulamanın zararlı olup olmadığını da görebiliriz.

Aslında her telefonda olması gereken bu uygulamalardan en kullanışlı olan 2 uygulamayı sizlerle paylaşmak istedik. Bunlardan ilki,

NetCapture

Şuan için sadece Android marketlerde yer alan bu uygulama işini fazlasıyla yapıyor diyebiliriz. Aşağıda ki görselde de yer aldığı üzere hangi uygulamanın hangi siteden veri çektiğini ya da hani siteye veri gönderimi yaptığını görebilirsiniz. Bu veri alışverişi yapılan siteleri internet üzerinden araştırarak güvenilir olup olmadıklarını görebilirsiniz.

Packet Capture

Bu uygulama ise Netcapture göre biraz daha işlevi düşük diyebiliriz. Diğer uygulamada şifreli linkleri de çözümleme yapılırken bu uygulama ile sadece telefonunuzun sizden bağımsız gerçekleştirdiği trafikleri görebilirsiniz. Eğer kapsamlı uygulama istemiyorum diyorsanız, bu uygulamayı da yine Android market üzerinden bulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere aslında çok bilinmeyen ama bir çok kişi tarafından araştırılan SSL Capture hakkında bilgi verdik. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz