Hayatın her bölümünde hız bizim için çok önemli olmuştur. SSD önerileri yapacağız ancak öncelikle şu hızdan biraz bahsedelim. Bundan 30 yıl öncesine kadar insanoğlu işlerini yavaş yavaş hallederken, hatta acele işe bilmem ne karışır denirken, günümüz koşturmaca ile geçiyor. Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar şuan yüzüne bakıp kullanmayacağımız yavaş bilgisayarları o dönemler kullanıyorduk. Her ne kadar o dönem ki programlar bugün ki kadar gelişmiş ve yüksek CPU tüketimi yapmasa da sistem olarak bugünün çok altında bilgisayarlar kullandık.

Bu yazımızda sizlere HDD hard disklerden kurtulup SSD diskleri neden tercih etmelisiniz, bunu konuşacağız. Tabi ki bunun dışında hangi cihazlar size daha uygundur. Hangi ürünler daha kalitelidir. Bunlar hakkında da detaylı bir sohbet gerçekleştireceğiz. Dilerseniz konumuza detaylı olarak geçiş yapalım.

Yazı İçeriği

HDD ve SSD Arasında ki Fark Nedir?

Öncelikle aynı hizmeti veren ancak farklı işleyişlere sahip iki cihazdan bahsedeceğiz. HDD yani Hard Disk Drive cihazları analog bir cihaz diyebiliriz. İçerisinde bulunan mil sayesinde veriler saklanır. SSD ise dijital bir teknolojiden gelir. İçerisinde mil bulunmaz ve dijital veri işlemesi yapıldığı için HDD cihazlara göre minimum 10 kat daha hızlı işlem yapar. Buda aslından neden SSD Önerileri yapacağımızın temel cevabı diyebiliriz.

İnsanların ortak bir özelliğinden bahsetmek gerekirse, deneyim sahibi oldukları hız konusunda her zaman daha fazlasını isterler. Yani 30 km hız ile gitmeye alışmış ve sonrada ilk defa 60 km hızla yolculuk yapan bir insanın tekrar otuz kilometre hızla yolculuktan zevk alması anormal bir durumdur. Özellikle bilgisayar başında Render işlemleri yapıyor, hızlı veri transferleri yapmak istiyorsanız, oyunlarında daha akıcı olmasını istiyorsanız, HDD cihazınızı emekliye ayırıp SSD almanızın çoktan vakti geldi. Dilerseniz Laptop Performansı Arttırma başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz. Yine konumuzun devamında SSD ile İlgili 3 Kural hakkında da bilgi alabilirsiniz. Peki hangi cihazı tercih etmelisiniz?

SSD Önerileri - Hangi Markayı Tercih Etmeliyim

SSD Önerileri – Hangi Markayı Tercih Etmeliyim?

Artık hantal bir şekilde çalışan cihazınızı için bilgisayar hızlandırma programları arayışı içine girdiyseniz, girdiğiniz yerden derhal çıkmalısınız. Çünkü programlar bilgisayarlarınızı bir müddet hızlandırabilir. Ya da hızlandırırken bilgisayarınızın sistem dosyalarını bozabilir ve sonu hiç iyi olmayan durumlarla karşılaşabilirsiniz. Donanımsal değişiklik bilgisayarınızın ömrünün uzamasına, donanım güncellemesi yaparak günümüz şartlarında kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yukarıda ki videoya baktığınızda aslında HDD ve SSD arasında ki farkı görebilirsiniz. Dilerseniz lafı çok uzatmadan SSD önerileri konusuna geçiş yapalım.

1- Samsung 860 EVO M2 SSD

Bu yazımızda sizlere tercih edebileceğiniz dört SSD markasından bahsedeceğim. Bu markaların hepsini bütçenize göre tercih edebilirsiniz. Başlıktan da göreceğiniz üzere Samsung 860 EVO serisi gerçekten bu piyasanın en iyisi diyebiliriz. Eğer bilgisayarınız M2 uyumlu ise, bu linkte yer alan ürünü kesinlikle tercih etmelisiniz.

2- Crucial Bx500 SSD

Bu SSD ise kalite konusunda asla tartışılmayacak bir markanın ürünüdür. Öyle ki yapılan tektikler sonucu bu kategoride ki Dünya’nın en iyi 2. firması seçilmiştir. Biraz ısınma problemi dışında abartılı kullanım haricinde sizi 3-4 yıl rahatlıkla götürecektir. Ben kendi bilgisayarımda Hem Samsung hem de Crucial kullanıyorum. Bilgisayar işletim sistemini Samsung 860 Evo cihaza kurarken, oyunları ve programları ise Crucial SSD cihazına kurdum. Bu sayede, Yerel Disk C bölümü artık ve gereksiz dosyalardan arınmış oldu. Stabil ve ferah bir bilgisayara sahibim.

3- Adata SU630 SSD

SSD önerileri listemizin 3. sırasında ise fiyat performans konusunda beni fazlasıyla tatmin eden ADATA markası var. Bu marka da veri saklama ürünleri üretme konusunda çok eski ve köklü bir firma diyebilirim. Eğer fiyat konusunda zorluk çekiyorsanız, tam performansa gerek yok diye düşünüyorsanız, Adata SSD cihazı da sizi uzun bir süre rahat ettirecektir.

4- SanDisk Plus SSD

Önerip önermeme konusunda çok tereddüt yaşadığım, şikayet konusu fazla olan ancak memnuniyet oranı da azınsanmayacak kadar fazla olan bir ssd cihazdan bahsediyoruz. SSD Önerileri tabi ki kusursuz bir listeden oluşmalı ancak, bazı okurlarımız fiyatı uygun ancak iyi performans gösteren ssd arayışı içine de girebiliyorlar. Açıkça söylemek gerekirse, bu markayı şuan harici SSD olarak kullanıyorum.

Yani bilgisayarımı USB 3.0 bağlantı ile bağlayıp, özel dosyalarımı bu cihazda saklıyorum. Oyun performansını bilmiyorum ancak harici olarak kullanımımda 380 okuma hızı ile 250 yazma hızı gördüm. Tabi ki bu verileri usb ile bağlandığı için veriyorum. Bilgisayarın kendi ssd soketlerine bağlasak bu hız daha da artacaktır.

SSD ile İlgili 3 Kural!

Hayatta her zaman bilgi ve deneyim sahibi olan insanlardan fikir almalısınız. SSD konusunda fazlasıyla tecrübeli bir editörüm ki sizlere en iyi ssd önerileri verebiliyorum. Aşağıda ise bu cihazlar ile ilgili alım yapacağınızda dikkat etmeniz 3 kural bulunmaktadır.

  1. Ürün markası hakkında olumlu olumsuz eleştirilere mutlaka göz atınız.
  2. Hakkında oldukça fazla olumlu yorum okuduğunuz markayı seçtikten sonra özelliklerine mutlaka göz atınız. Okuma yazma hızları bilgisayar için oldukça önemlidir.
  3. SSD cihazlar HDD cihazlara göre olası yaşanabilecek problemde kurtarılma şanları yok denşlebilecek kadar azdır. Yani bozulan bir HDD cihazdan veriler alınabilirken, SSD cihazlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Bu yazımızda sizlere en iyi ssd önerileri vermeye çalıştık. Eğer sizde kullandığınız ve performansından memnun kaldığınız ssd cihazlar varsa, yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileğiyle.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz