sözel-derslere-calisma-teknikleri
sözel-derslere-calisma-teknikleri

Lisede ve üniversite hazırlık döneminde dersler sözel ile sayısal olmak üzere iki alan başlığı altında toplanır. Beynimizin sağ ve sol lobu sözel ile analitik zekayı temsil eder. Lobun gelişmişliğine göre sözel ya da sayısal derslerden birinde daha başarılı olabilir ya da ilginizi daha çok çekebilir. Bu bilginin yanı sıra üniversiteye hazırlanan öğrenciler sayısal derslerin daha avantajlı olduğuna inanarak sözel bölümün derslerini aksatmaktadır. Bu tür bir durumla karşı karşıya iseniz sözel derslerde başarının sırrı olan tüyolarımızı uygulayarak siz de sözel derslere sahip olmadığınız hakimiyeti kolayca sağlayabilirsiniz. Bunun için;

Temiz Bir Başlangıç Yapın

Sözel derslerde özellikle edebiyat, tarih, felsefe, din ve coğrafya derslerinde tüm konular bir zincir halkası gibi birbirine bağlıdır. Örneğin Osmanlı devletinin kuruluşu kendisinden önce var olan Selçuklu Devleti ile oldukça alakalıdır. Bu nedenle sözel derslerde çalışırken öncelikle en temelden başlamanız gerekmektedir.

Üşengeçlikten Vazgeçin

Sözel dersler yaşanmış ve zamanı geçmiş konular olduğu için çoğu öğrencide çalışırken uyku hali, üşengeçlik ya da can sıkıntısına sebep olabilmektedir. Lakin unutmayın başarı çile çekenlerindir. Siz de üşengeçlik yaşasanız bile sözel derslerde başarılı olabilmek için üşengeçliğinizi yenmeniz gerekmektedir. Bunun için bazı teknik ve yöntemleri uygulayabilirsiniz. Kodlama, senaryolaştırma, konu ile ilgili dizi, film izlemek gibi etkinlikler bilginizin pekişmesini sağlayabilir.

Dizi ve Filmlerden Yararlanın

Günümüzde edebiyat, felsefe, dinler tarihi, coğrafya, tarih gibi sözel derslerin konularından birçok belgesel, dizi, film yapılmıştır. Ders olarak çalıştığınız konular ile ilgili özellikle belgesel yapımları izlerseniz öğrendiğiniz bilgileri çok daha kolay pekiştirebilirsiniz. Bunun için internette küçük çaplı bir araştırma ile istediğiniz kaynağa erişebilirsiniz.

Okumayı Alışkanlık Haline Getirin

Sözel dersler genelde okuma üzerine ve işlem gerektirmeyen ders konuları olduğu için bol bol okuma yapmanız gerekecektir. Ayrıca sürekli okuma işlemi gerçekleştirmek analitik zekanıza da katkı sağlayacağını unutmayın. Sadece ders olarak görmek yerine kişisel gelişim süreci olarak tanımlarsanız okuma alışkanlığını daha kolay kazanabilirsiniz. Son olarak konular ile ilgili ders dışı kitapları okuyarak ta iyi bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz