Son zamanlarda arama motorunda en çok arananlardan birisi de kaliteli fotoğraf nasıl çekilir ile ilgili konular olmuş. Bu yazıda sizlere nasıl kaliteli fotoğraf çekebileceğinizi ve sosyal medya hesaplarınızı nasıl hareketli hale getirebileceğinize dair bilgilendirmeler yapacağız. Bildiğiniz üzere artık insanların öz geçmişlerine iş verenler dahi sosyal medya hesaplarını kontrol ederek bilgi sahibi oluyorlar. Tabi bu söylediğim uç örneklerden sadece birisi. Şunu hepimiz biliyoruz ki kimsenin yaşantısı sosyal medyada paylaştığı görseller kadar eğlenceli değil. İnsanlar hüzünlü olduğu anları kalıcı profillerde paylaşmazlar. Genel olarak eğlenceli anlarını paylaşarak anılarını pozitif tutmak isterler. Bu da gayet doğal bir durum öyle değil mi?

Yazı İçeriği

Fotoğraflar Üzerinde Minimal Düzenlemeler Yapın

Yapılan en büyük hataların başında kuşkusuz fotoğraflar üzerinden yapılan işlemlerden geçiyor. Eğer profesyonel bir fotoğraf makinesi ile çekim yapmıyorsanız, cep telefonunuz üzerinden çekmiş olduğunuz görselde düzenleme yaparak hem kaliteyi düşürüyor hemde kaynak uzantı olmadığı için yeterli gerçekçiliği yansıtamıyoruz. Bundan dolayı ilk olarak öğrenmeniz gereken düzgün ışıkta doğru kompozisyon belirleyip o şekilde fotoğraf çekmelisiniz.

Kompozisyon Bir Fotoğrafın Temelidir!

Fotoğraf çekimlerinin temeli oluşturacağınız kompozisyondur. Nerede nasıl bir konsept ile fotoğraf çekimi yapacağınızı hayal etmelisiniz. Fotoğraf düşkünü birisi olarak fotoğraf çekimleri öncesi daha doğrusu 24 saat öncesi hayal kurarım. Evet yanlış duymadınız. Bir gün sonra ki yapacağım çekimi planlarım ve gözlerimi kapatıp yapacağım çekimleri hayal etmeye başlarım. Buna artık tutku diyebiliriz. Örneğin futbolcular derbi maçları öncesi son 24 saat kala uyuyamadıklarını ve maçı düşüncelerinde oynadıklarını dile getirirler. İşte benim şahsen yaşadığım olayda tamamen budur. İyi bir çekim öncesi planlamanızı yaptıktan sonra hayal etmeyi ihmal etmeyin.

Altın Saatlere Dikkat edin!

İyi bir fotoğraf çekmek için doğru zamanı denk getirmeniz gerekir. Öğle saatlerinde güneş ışınlarının dik inmesi nedeniyle çektiğiniz fotoğraflar çok kötü çıkacaktır. Fotoğraf çekimi için güneş ışınlarının dik inmediği saatler, yani doğuşundan itibaren 3 saat, batışından önceki 3 saat içerisinde çekimlerinizi yaparsanız en iyi görüntüleri alabilirsiniz.

Bu yazımda da sizlere fotoğrafçılık hakkında kısa bilgilendirmeler yaptım. Bir sonra ki yazımda görüşmek dileğiyle.

1 Yorum

  1. Fotoğraf çekmek başlı başına bir sanat bence doğru açı doğru ışık anı yakalama gibi bir çok paradigma var. Bunları yakalamak sanıldı kadar kolay değil yazıda çok güzel tüyolar vermişsiniz güneş doğarken 3 saat güneş batarken 3 saat gibi ama sadece bunla da kalmıyor fotoğrafı çekenin karşısında ki kişiyi havaya getirmesi onu ikna etmesi ve doğru açıyı ve zamanı yakalaması gibi bir çok iş var peynir diyerek fotoğraf çekmek yada kuş çıkacak demek eskide kaldı. Modu düşük birinin fotosunu çekmek isteksiz birinin fotoğrafını çekmek de bu işin en zor anıdır.Uzun lafın kısası fotoğraf çekmek her babayiğidin harcı değil. Özellikle sosyal medya fotoları hep yapmacık oluyor dediğiniz gibi modu yüksek tutmak için hep mutlu anlarını resimliyorlar. Şuan trend sosyal medya profili için profesyonel fotoğrafçılarla çalışmak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz