Sosyal medya siteleri eğlencenin yanı sıra, kimileri için önemli bir gelir kaynağıdır. Sosyal medya sitelerinden para kazanma yolları arasında, kazanca yönelik uygulayabileceğiniz farklı birçok yöntem bulunuyor. Bunların neler olduğunu ve püf noktalarını, anlaşılır bir şekilde sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Üstelik bunun için sadece fenomen olmanız gerekmeyip, farklı yollarla da Facebook, Instagram ve Twitter başta olmak üzere Türkiye’de insanların ilgi gösterdiği platformlardan gelir elde edebilirsiniz.

Yazı İçeriği

Sosyal Medya Sitelerinden Para Kazanmanın Yolları

Fiziki hayatta olduğu gibi sosyal medya sitelerinde de çalışma performansınıza bağlı olarak kazancınız değişecektir. Bunun için aynı zamanda doğru adımları atmanız ve ucuz işler yerine çabanıza değecek işlerin peşine görüşmeniz gerekir. Sosyal medyadan para kazanma yolları arasında en fazla öne çıkanlar şunlardır;

Ürün veya Hizmet Satışı

Sıklıkla karşılaştığımız veya uyguladığımız yöntemlerden biri olan ürün veya hizmet satışı, hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşıldığında ciddi bir kazanç kaynağıdır. Bugün irili ufaklı neredeyse tüm markalar, internet üzerinden satışlarının önemli bir kısmını sosyal medya ile yürütmektedir.

Sosyal mecralardan ürün veya hizmet satışı yapmak için, illa ki kendinize ait ürünler olması gerekmez. Satış ortaklığı veya kâr payı yöntemleri ile de kolaylıkla para kazanabilirsiniz. Istar kendi stokunuzda bulunan ürünleri isterseniz stoksuz olarak anlaşmalı olduğunuz yerlerin ürünlerini, sosyal medya sitelerinden rahatlıkla satabilirsiniz.

Elbette ki bunu yapabilmek için aşağıda belirtilen önerileri de ayriyeten dikkate almanız gerekir. Sosyal medyalarda satış yapabilmenin en önemli kuralı, doğru hedef kitleye doğru zamanda ulaşabilmektir. Bireysel veya kurumsal bir satıcı olmanız hiç fark etmeksizin, öncelikle müşteri potansiyeli bulunan kişilere güven vermeniz gerekir. Ürün ve hizmet satışı sonrasında da satışını yaptığınız unsurunun arkasında durmanız da doğal referans kazanmanız için hayati önem taşımaktadır.

Sosyal Medya Reklam Yönetimi ile Para Kazanma

Sosyal medya sitelerinden para kazanma yolları arasında kullanabileceğiniz reklam yönetimi, sosyal medya sayfalarından reklam vermek isteyen kişi veya kurumların hedef kitleye ulaşmaları için ayarlamalar yapıp reklamlarını yönetmektir.

Yani sponsor reklamların yönetimini yaparak, para kazanmanız mümkün olan bir şeydir. Ancak hemen belirtelim ki sadece bir reklam yönetimi ile geçirmenizi sağlayacak tutarlarda kazanç elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Bunun için her ay en azından 8-10 müşterinin reklam hesabını yönetmeniz gerekir.

Bunun için dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar şunlardır;

  • Müşterinin belirlediği şartlara bağlı olarak hedef kitleye en iyi şekilde ulaşacak reklam setleri oluşturmanız gerekir.
  • Reklam maliyetlerini düşürmek de yine, reklam yönetimi yapan kişilerin mutlaka dikkat etmesi gereken şeylerden biridir. Hatta bunu yapmanız çok daha fazla müşteri bulmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü halihazırda birçok insan sosyal medyada reklam verileceğini bilse de yüksek maliyetlerle karşılaştığı için, reklam vermemekte veya daha az reklam vermektedir. Burada sizin profesyonel çalışmanız devreye girdiği zaman, kazancınız daha yüksek olacaktır.
  • Reklam metninin ve görsellerinin hazırlanması, yine profesyonellik gerektiren işlerden biridir. İnsanların ilgi göreceği şıklıkta spot bir metin hazırlamanız ve görsellerle desteklemeniz önemlidir.
  • Reklam vermek isteyen müşterinin talepleri iyi bir şekilde dinlenmeli ve buna göre yaş, şehir, cinsiyet ve ilgi alanları doğru belirlenmelidir.

Özel Reklamlar Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Bunun için yüksek takipçisi olan sosyal medya fenomeni olmanız gerekmese bile en azından hatırı sayılır takipçiye sahip sayfa veya profilinizin olması gerekir. Genellikle insanlar 80 veya 100 binin üzerinde takipçisi olan hesap veya sayfalara özel reklam vermektedir.

50 ile 80.000 arasında takipçisi bulunan sayfalarda reklam alabilir olsa da ücretleri oldukça düşük olacaktır. Aktif bir şekilde 50.000 takipçinin üzerinde kitleye sahip olan hesap veya sayfadan internet sitesi ya da ürün reklamları yapabilirsiniz.

Twitter, Instagram, YouTube ve Facebook gibi mecralarda alacağınız reklamlar aylık olarak size iyi bir getiri sağlayabilir. Örneğin Instagram üzerinde bulunan bir şehir hesabı, 90.000 kişilik takipçisi ile reklam almakta ve her bir reklam için 120 TL ücret talep etmektedir.

Google Reklamları

Sosyal medya sitelerinden para kazanma yolları arasında YouTube üzerinden gelir elde edebileceğiniz Google reklamları, özellikle yüksek takipçisi olan kişilere ciddi bir kazanç kaynağı olmaktadır.

Bugün ünlü YouTuberların tamamının kullanmış olduğu Google reklamları, videolarda çıkan reklamların izlenmesi ve tıklanması sonucunda kanal sahibine toplamda ciddi rakamlar kazandırmaktadır. Bunun için YouTube fenomeni olmasanız bile en azından paylaşmış olduğunuz videoları on binlerce kez izlenmesi gerekir. Yine aynı şekilde YouTube üzerinden özel reklamları alabilir veya ürün satışları yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Ünlü isimlerin, markaların veya doğrudan bireysel kullanıcıların sayfaya da profillerinin hesaplarını yöneterek para kazanabilirsiniz.

Kısacası sizden istenilen şeylere dikkat ederek kendi hesabınızı nasıl yönetiyorsanız, aldığınız hesapların yönetimini de aynı şekilde yürütebilirsiniz. Profesyonel olarak görsellerin hazırlanması, gelen mesajlara ön cevap verilmesi, yapılan yorumların cevaplandırılması ve anlaşma şartlarına göre paylaşımların yapılması sosyal medya hesap yönetimi için gereklidir.

Tamamen müşterinin sizden isteyeceklerini dikkate alarak yapacağınız hesap yönetimi sayesinde, konforlu bir kazanç kaynağına sahip olabilirsiniz. Elbette ki sadece bir sayfa üzerinden yüksek rakamlar kazanmayı beklemeyin. Anlaşmanıza göre her bir hesap yönetimi için aylık 150 ile 800 TL arasında para kazanabilirsiniz.

Sosyal medyadan para kazanma yöntemleri genellikle bunlar olup, duruma göre farklı metotlarda uygulanabilir.

4 YORUMLAR

  1. Çok başarılı bir yazı olmuş, şu pandemi sürecinde ne yapabilirim diye sürekli düşünüyorum yazınız benim için çok ilham verici oldu 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz