Ergenlik dönemi ile yoğun stres olunan dönemlerde vücudumuzun herhangi bir bölgesinde çıkan sivilceler, birçok kez problem yaratmaktadırlar. Özellikle YKS hazırlık sürecinde sınavın stresinin ağırlığı altında ezilen öğrenciler sivilce problemleri ile de uğraşmaktadır. Sivilceler çok sık karşılaşılmasına rağmen düzgün bir tedavi uygulanmadığı zaman ya da bilinçsizce hareket edildiğinde ciltte iz bırakma ve sürekli tekrarlayan bir problem haline gelebilir.

Yazı İçeriği

Sivilce ile İlgili Bilinen Yanlışlar

Sivilceler hakkında birçok söylenti olan ve bilinçsiz tedavi yöntemlerinin uygulandığı hastalıkların başında gelir. Bu tür bir durumla karşılaşmamak için konu hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bunun için sivilce ile ilgili bilinen bazı yanlışları ele alalım. Öncelikle yenilen yiyeceklerin sivilce yaptığına dair birçok bilgi ortada dolanmaktadır. Yapılan araştırmalarda sivilcelere neden olan herhangi özel bir yiyeceğin olmadığı belirlenmiştir. Lakin herkesin bünyesi farklı olduğu için belirli yiyecekler siz de sivilce oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle sivilce oluşumuna sebep veren bir yiyecek olduğunu düşünüyorsanız o yiyeceği tüketmemeye özen gösterebilirsiniz.

Bunun dışında sivilceleri sıkmak, içindeki irinin temizlenmesi ile tedavisinde önemli olduğu yer tuttuğu fikri de çok yaygındır. Sivilceler cilt hassasiyetinin merkezinde yer alan hastalıklardandır. Sivilceli bölgeyi sert bir şekilde sıkmak cilt yapısının tahriş olması, enfeksiyonun yayılması, iz bırakması gibi sonuçlara neden olabilir. Bunun yerine yumuşak cilt temizleyiciler ile günde 2 kere cildi temizlemek çok daha yararlı olacaktır.

Sivilceye İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Sivilce rahatsızlığı ile uğraşan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri oldukça önemlidir. Hele ki üniversite sınavlarına hazırlanan ve yazın başında YKS girecek bir öğrenci iseniz beslenme programınız daha çok önem kazanmaktadır. Bunun için iyi bir diyetisyen hekime giderek hem sınav süreci hem de sivilcelerinize iyi gelecek bir beslenme programı oluşturarak iyi bir besin programına sahip olabilirsiniz.  Bunun dışında OMEGA 3 yönünden zengin olan balık besinleri, probiyotik bakımından zengin olan besinler cilt yenilenmesini hızlandırdığı için önerilen besinler arasındadır. Bunların dışında A, D, E vitamininden zengin olan besinleri de tüketebilirsiniz. Çok fazla yağlı yiyeceklerden kaçınmaya da özen gösterin.

1 Yorum

  1. Sivilce aslında birazda vücutla alakalı diye düşünüyorum. Stres ve sıkıntı sürecinde sivilceler daha çok çıkıyor, bu yüzden biraz da olsa stresi azaltsak ek bir şeye gerek kalmadan sivilceler geçer diye düşünüyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz