Halk arasında oldukça sık karşılaşılan ve hayat kalitesini düşüren sinüzit hastalığı, sahip olan kişilerde yol açtığı baş ağrıları sebebiyle çoğu zaman çekilmez hale gelebilmekte. Yaygın olduğu için basit bir hastalık gibi görünse de aslında oldukça önemli problemlere yol açan sinüzit hastalığı için uzmanlar tedavi yöntemlerinin bulunduğunu ve bu hastalığın ciddiye alınması gerektiğini vurgulamakta. Eğer siz de sinüzit hastalığına nelerin sebep olduğunu ve tedavi yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamında tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Sinüzit Hastalığı Nedir?

Sinüzit, aslında hastalık sahibi kişilerin bile tanımlamakta zorluk çektiği bir hastalıktır. Çünkü farklı çeşitleri ile birlikte her vücutta ayrı ayrı semptomlar gösterebilir. Tıp dilinde ise sinüzit burun çevresinde yer alan sinüs mukozalarının enfeksiyon kapması olarak tanımlanmaktadır. Bu enfeksiyona farklı bakteri ya da mantarlar sebep olabilir. Sinüzit çeşitleri ise hastalığın devam etme süresine göre adlandırılmaktadır. Örneğin eğer sinüzit problemi 12 haftadan daha uzun sürüyor ise kronik sinüzit, 2 haftadan daha kısa sürüyor ise de akut sinüzit olarak isimlendirilir. Bu iki sürenin ortasında kalan 2 ile 12 hafta arasında devam eden sinüzit hastalığına ise subakut sinüzit ismi verilir.

Sinüzite Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Sinüzit problemine sebep olan faktörler arasında;

  • Rüzgârlı ve soğuk alanlarda bulunmak,
  • Üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş olmak,
  • Burun etinde büyüme bulunması ve bu etin alerjiye sebep olması,
  • Burun yapısında olan eğrilik ve farklı şekil bozuklukları,
  • Kirli havaya ya da sigara dumanına uzun süre maruz kalmak

Gibi maddeler bulunmaktadır. Sinüzitten uzak durmak için herhangi bir grip ya da soğuk algınlığında uzman yardımı alarak tedavi olmak, evi sık sık havalandırmak, burnu tuzlu ya da karbonatlı su ile temizlemek gibi önlemler alınabilir.

Sinüzit Hastalığının Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sinüzit hastalığı kendisini genellikle ilk günlerden belli eden bir hastalıktır. Özellikle yüz bölgesinde bulunan basınç hissi, şiddetli ağrı ve zonklamalarla ortaya çıkar. Bu ağrılar gözaltı ve elmacık kemiği çevresinde daha şiddetli hissedilir. Aynı zamanda burunda tıkanıklık ve renkli akıntılara sebep olmaktadır. Mide bulantısı, kusma ve şiddetli öksürük de sinüzit belirtileri arasında yer almaktadır.

Sinüzit tedavisi ise 2 hafta süren bir antibiyotik tedavisi ile mümkündür. Kullanılan ağrı kesici haplar ve burun açıcı spreyler de tedavi süresince hastaların hayat kalitesini arttırmakta. Eğer sinüzit kronik bir hal almış ise uzman bir doktor tarafından operasyon ile iltihap temizlenerek sinüsler de açılabilmekte. Oldukça kolay olan sinüzit ameliyatı sonrası hastalar kısa sürede normal hayatlarına dönerek eski yaşamlarına kavuşabilmekte.

1 Yorum

  1. Yıllarca çektim ve hayatımı alt üst etti bu hastalık yüzünden banyodan çıkmadan fön ile kuruturdum. Soğuk havalarda sürekli bere atkı vs ile dolaşıp karda kışta kalanlar gibiydim. Ama sonunda öyle bir çare buldum ki bu illetten kurtuldum. Denediğim yöntem biraz sıkıntılı ama bende işe yaradı buradan kimseye yapın demiyorum sadece kendi tecrübemi anlatacağım. Bir baş sarımsağı ( yerli sarımsak ) iyicene ezin bir tülbent içine sarın sonra o ezilmiş sarımsağın suyunu her ii burun deliğine 1 damla damlat ve derin bir nefes çek müthiş bir yanma ve baş ağrısı ile sağa sola koşacaksın ölecek gibi hissedebilirsiniz. Ama aradan 2 – 3 dakika sonra burnunuzdan iltihabın aktığını göreceksiniz ve rahatlama gelecek sonrasında 3 yada 6 sonra tekrar başlar sinüzit aynı işlemi 2. yapmanız da tamamen bu işten kurtulacaksınız. Bende tam olarak bu şekilde gerçekleşti. Denemesi bedava ama çok riskli bir hekime başvurmadan denemeyin deneyip denememek size kalmış

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz