Sinekler neden ön ayaklarını birbirlerine sürterler. İki kanatlı böcek takımından eklem bacaklıların grubuna giren sineklerin dünya genelinde 177 familya da 120 bin türü bulunur. Türkiye’de ise 63 familyada 1170’den fazla türü vardır. Refleksleri yani ani hareket kabiliyetleri insandan on kat hızlı olan sinekleri sıralamaya başladığımızda aklımıza gelen isimler sınırlıdır. Sivrisinek, tatarcık, karasinek, velet gibi.

Herhangi bir yere konup sabit duran sinekleri dikkatlice baktığımızda yüzlerinin hizasında birleştirdikleri ön ayaklarını birbirine sürdüklerini rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Daha da yakından ve dikkatlice baktığımızda ise aslında ayaklarını birbirine değil, proboscis adı verilen, ağızlarından bir uzantı şeklinde çıkan ve beslenme için kullandıkları hortumlarını sürdüklerini fark edebiliriz. Proboscis’e yapışmış olan polen tanelerini ayaklar yardımıyla temizleyen sineklerin bu hareketinin ayaklarından taat almalarıyla yakından ilgisi vardır. Sinekler normalde kıvrık duran proboscisi uyarmak için ayaklarının üzerindeki kılları kullanır. Bu kıllar oldukça duyarlıdır. Ayakların sürtünme hareketiyle bu kılların hortumu yani proboscis uyarılır. Bu sayede sinekler besin alımı sırasında enerji tasarrufu yapmış olurlar.

Sinekler ayaklarıyla tat alabildikleri için her seferinde kavruk durumdaki proboscisi açıp birsin olup olmadığını kontrol etmelerine gerek kalmaz. Ayaklarıyla da besin olup olmadığını anladıklarında proboscisi sadece gerektiği zamanlarda açmış olurlar. Ayrıca sinekler de Gözlerin temizlenmesinde önemli bir etkisi olan göz kapağı bulunmaz. Gözlerinin temizlenmesine engel olan bu eksikliği gidermek için de ayaklarını gözlerine sürterler. Peki sinekler duvardan nasıl yürür? Örümcek Adam dışında hayvanlardan başka duvarda yürüme özelliğine sahip bir canlı yoktur. Örümcek Adam’ın duvarda yürüme özelliği ise film setinde başlayıp yine aynı yerde biter. Duvarda yürümek için ayakların yüzeye yaklaşması, vücut ağırlığının da dengede olması gerekir.

Duvar yürüyüşü sinekler için kolay bir iştir. Çünkü onların tüm ayakları kılları sayesinde yüzeye yapışabilir. Bu kıllar şeker ve yağdan oluşan bir yapışkan madde üretir. Sinekler ayaklarındaki yapışkan sıvı sayesinde duvara tutunarak yürür. Yapışkan sıvı onları duvarda tutarken, ayaklarındaki pençeleri de duvarda yapışıp kalmalarını önler. Sinekler duvarda yapışıp kalmamak için itmek, ayaklarını döndürmek ve kıllarını sıvamak gibi çeşitli teknikler kullanırlar. İnsanoğlu sineklerden aldığı ilhamla gelecekte duvarlarda yürüyebileceği robotlar geliştirebilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Western Reserve Üniversitesi’nde görev alan uzmanların bu yönde bir çalışmaları olduğu biliniyor. Uzmanların geliştirdikleri robotun ayaklarında kıllı doku ve yapışkan sıvı bulunuyor.

Dipnot Sineklerin üzerlerine doğru gelen sineklere karşı en savunmasız oldukları an temizlik yaptıkları andır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz