Kış sezonu geldi mi yoksa hala gelmedi mi bilinmemekle birlikte yakın tarihte sınava girecek olan arkadaşlar için sınavlarda nasıl başarılı olunur başlıklı, tavsiye niteliğinde bir konu hazırlamak istedik. Bu yazıyı okuyan herkes hayatı boyunca bazı sınavlara tabi tutuldular. Kimisi matematik sınavına girdi, kimisi üniversite sınavlarına kimi ise ehliyet sınavına girdi. Herkes bir şekilde sınav öncesi stresi mutlaka yaşadı. Bu yazıda vereceğimiz taktik ile ne sınav öncesi stres yaşayacak ne de kendinizi çok fazla yoracaksınız. Tavsiyelere uyduğunuz takdirde hem başarılı olacak hem de sınav dönemlerinde üzerinizde bulunan gerginliği atacaksınız. Ancak bir uyarımız var ki bu tavsiyelerin hepsini bir anda yapmaya çalışmayın. Tavsiyeler arasından  size uyan birkaçını seçip uygulamanız yeterli olacaktır. Dilerseniz tavsiyelerimize geçiş yapalım.

Sınav Kaygısı

Eğer sınav öncesi aşırı derecede sınav kaygısı yaşıyor iseniz, sınav öncesi bir kağıda sizi korkutan ve sizi kaygılandıran durumları yazın. Örnek verecek olursak, ”düşük not almaktan korkuyorum, yanlış yapmaktan korkuyorum, ailemi hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyorum” gibi korkularınızı okuyabileceğiniz bir doküman oluşturun. Bu yöntem içinizin rahatlamasına neden olacaktır. Bilimsel olarak da insanların korkularını bir kağıda yazmasının rahatlamaya sebep olduğu belirtilmektedir. Chigago üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre bu yöntem gerçekten de sınav performansını arttırmaya yarıyormuş

Unutacağınızı Düşündüğünüz Bilgileri Sınav Kağıdına Yazın

Bu örneğin bir matematik formülü olabilir veya ezberlemen gereken bir yazar, eser ismi olabilir. Sınavın başlamasıyla birlikte sorulara dikkatinizi vereceğiniz için ezberlemeniz gereken terimleri unutma ihtimaliniz çok fazla olacaktır. O yüzden sınavın başlama anıyla birlikte hemen sınav kağıdına aklınızda bulunana önemli bilgileri yazın. Kısa vadeli belleğinize yüklediğiniz bilgileri bu sayede unutmamış olursunuz.

Sınava Başlamadan Önce Tüm Soruları Gözden Geçirin

Bu yazının editörü olarak sınavlarda en çok kullandığım taktiklerden biriside buydu. Bazı testlerde bir soru başka bir sorunun cevabını veriyor olabilirdi. Genel olarak bu olay çok görülmese de dikkatinizi ölçmek adına bu işlemi her sınav öncesi mutlaka yapınız. Tüm soruları gözden geçirdiğimiz zaman, beynimiz biz bir soruyu cevaplarken diğer soruların cevabını düşünmeye başlar.

Kopya Hazırla

Şuan herkesin gözü fıldır fıldır açıldı ve ”ne diyor bu editör” diye düşünmeye başladınız öyle değil mi? Aklınız hemen illegal yöntemlere gitmesin. Sınavda kullanacaksınız gibi hazırlayacağınız bir kopya kağıdı olsun. Bu kağıtta önemli gördüğünüz, öğretmenlerinizin ”şu konulardan çıkacak” dediği konuları gözlemleyip önemli alanlarını bir kağıda yazın ve bunu beyninize kopyalayın. Bu sayede sorulara nokta atışı cevaplar vererek başarılı olabilirsiniz.

Kendine Quiz Hazırla

Sıkıştırılmış bilgi olayını biliyor musunuz? Sınav öncesi çıkabilecek olan soruları hazırlayın ve kendiniz çözün. Bu yöntem bir çok sınavda başarılı olabilmenin yegane hazırlığı diyebiliriz. Eğer sizinde kendi çalışma taktikleriniz varsa, yorum bölümünde bizlerle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. İtiraf ediyorum yazıda gözüme ilk olarak takılan kısım “Kopya Hazırla” kısmı oldu. Bende herhangi bir korku olmazdı ben sınavlara hazırlanırdım hemde öyle bir hazırlanırdım ki iki küçük kurşun kaleme ferman niteliğinde kopya hazırlardım küçük küçük işlerdim bir kitabı küçücük düzeneğe sığdırdım. Ama yazılı günü gelip çattığında ben o kopyayı çıkarmama gerek kalmazdı çünkü 2 saat uğraşıp cımbızla seçtiğim soru cevapları kopya kağıdına yazarken ezberlerdim 🙂 en büyük taktik işte bu.

  2. Kopyada gerçekten benimde gözlerim açıldı 🙂 Geçen günde annem bir taktik verdi sınavlarda kendini bildiğini unutmuş ve zorda kalmış hissedersen reiki yap dedi. Dedim annem reiki de ne. Gösterdi elini alnına koyuyorsun pozitif enerji vb. felsefi bilgiler. Dedim anne ben onu her sınada yapıyorum. Elimi alnıma koyarım her sınavda ve elimi siper yapıp sağımdaki solumdaki ne yapıyor bir bakarım dedim. Biraz kızdı tabi 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz