Liselere giriş sınavı, üniversitelere giriş sınavı, memurluğa giriş sınavı derken neredeyse hayatımızın birçok alanında bir konuma gelebilmek için sınavlara girmek zorundayız. Uzun süren sınavlara hazırlanma süreci sonunda 2 ile 5 saat arasında yapılan sınav oturumları sonucuna göre hedeflediğimiz noktalara hayatın gerçekliği olarak ya yerleşebiliyoruz ya da yerleşemiyoruz. Peki sınava hazırlık sürecinde verimli çalışabildiğinizi, konularınızı öğrendiğinizi düşündüğünüz de ya da varsaydığımız da sınavda neden hata yapıyoruz? Bunun nedenlerini merak ettiniz mi? Bu yazımızda sınavlarda öğrencilerin yaptıkları hatalar ve hataların nedenlerini incelememiz gerekirse;

Yazı İçeriği

Dikkat Eksikliği Soruyu Yanlış Çözdürür

Sınavlarda öğrencilerin en çok düştüğü hataların başında dikkat eksikliği gelmektedir. Neredeyse 1 seneyi bulan sınavlara hazırlık sürecinde sürekli olarak ders çalışmaya odaklanıldığı için sınav anı atmosferi pratiği geride bırakılıyor. Sınav anındaki atmosfer farklı bir deneyim olduğu için bu noktada birçok öğrencide dikkat eksikliği problemi beraberinde yanlış soru çözümü, şık kaydırma gibi çeşitli hatalara neden olmaktadır. Eğer sınavlarda dikkat eksikliği yaşıyorsanız bu konuda psikiyatrist desteği alınması uygun olacaktır.

Soruları Olabildiğince Hızlı Çözmek

Atasözlerimize uygun bir yaşam biçimi benimsersek aslında çok da sıkıntılı bir yaşam sürmeyiz. Örneğin; acele işe şeytan karışır. Hızlı giden atın dışkısı seyrek düşer. Bu iki atasözünden anlaşıldığı gibi bir işi hızlı yapmak hataya neden olur. Öğrenciler sınav süresinin az olmasını bir kenara bırakarak sınav süresi içerisinde de rekabete girişerek soruyu olduğundan hızlı okuyarak soruyu tam anlamadan soruyu çözmeye çalışıyor. Bir problem tam anlaşılmadan o konuda net bir çözüm üretilemeyeceğini unutmamak gerek. Bu nedenle soruları ne yavaş ne de fazla hızlı olmayacak şekilde okumak, anlamak sınavda yapılan hatanın önüne geçer.

6

Sınav Kaygısı, Hataların En Büyüğüdür

Bin bir emek verilerek gelinen sınav anında ve hemen öncesinde öğrencilerde kaygı durumundaki artış oldukça bilinen bir durumdur. Yapamazsam ne olur? Ne derler? Ailem ne tepki gösterir? Tekrardan mı hazırlanacağım gibi düşünceler öğrenciyi başka dünyalara götürürken sınavdan en önemli anda uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle hataların en büyüğü sınav öncesi heyecanını kontrol edememek ve sınav kaygısı yaşamaktır. Bu tür durumlarla karşılaşan öğrenciler rehberlik desteği ile psikiyatrist desteği alması önerilmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz