başarılı olmak

Sınav ve Yazılılarda Başarıyı Arttırmak

Sınavlara, yazılılara hazırlanırken başarıyı arttırmak ve başarılı olmak için neler yapılabilir? Zihin açıcı bir ortam için neler yapılabilir? Birkaç ipucu ile başarıyı arttırma yolları ve başarılı olmak için ipuçlarını sizler için derledik. Okuldaki matematik sınavına, gireceğiniz yabancı dil sınavına ya da KPSS’ye çalışıyor olun; bu ipuçları sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracak ve stresin sizden uzak kalmasını sağlayacak!

Çalışmak İçin Kendinize Yeterli Zaman Verin

Bir sınava çalışma işini kesinlikle son dakikaya bırakmayın. Bazı öğrenciler son dakikada çalışıp bir sınavdan geçerli not alsalar da, bu bir sınava girmek için iyi bir yol değildir. Zaman yönetimini doğru yapmak için, sınav çalışmalarınız hakkında bir zaman çizelgesi oluşturun. Kaç sınava gireceğiniz ve hangi konuları çalışacağınızı not alın. Daha sonra çalışmalarınızı buna göre düzenleyin. Başarılı olmak için ipuçlarında zaman yönetimi çok önemlidir. Bazı sınavlara diğerlerinden daha fazla çalışma süresi vermeniz gerekebilir; bu nedenle, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir denge bulmalısınız.

Çalışma Alanınızı Düzenleyin

Çalışma sırasında; ders kitaplarınız ve notlarınızı yaymak için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun. Peki, çalıştığınız alanda yeterince ışık var mı? Sandalyeniz rahat mı? Bunlara ek olarak, çalışma sırasında dikkatinizi dağıtabilecek şeylerden de kurtulmaya çalışın ve mümkün olduğunca odaklanabileceğiniz bir ortam yaratın.

Çizelgeler ve Tablolar Kullanın

Görsel yardımlar, çalıştıklarınızın daha akılda kalıcı olmasına yardımcı olabilir. Bir konuya başlarken, o konu hakkında bildiğiniz her şeyi yazarak başlayın. Daha sonra eksik olan yerlere göz atın. Sınav yaklaştıkça, her konunun tek sayfalık özetini çıkarın. Bu kısa özetler, sınav sırasında bilmeniz gereken her şeyi hızlıca hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Eski Bir Sınavı Çözün

Bir sınava hazırlanmanın en etkili yöntemlerinden biri, daha önce çıkmış sorulara göz atmaktır. Bu, soru tarzlarına alışmanıza yardımcı olur. Ayrıca, her bölüme ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini anlamanın da iyi bir yoludur.

Başkalarına Anlatın

Sınav zamanlarında, anne-babalar ve küçük kardeşler sinir bozucu olmak zorunda değildir. Onları avantaja çevirin ve bir sorunun cevabını anlatın. Bu, o konunun kafanızda açıklığa kavuşmanıza ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduğunuz alanları görmenize yardımcı olacaktır. Başarı olmak için ipuçlarında eğer anlatacak kimseyi bulamıyorsanız kendi kendinize sesli anlatın.

Çalışma Grupları Hazırlayın

Bir çalışma yapmak için arkadaşlarınızla bir araya gelin. Birbirinize sorular sorabilir, konu hakkında tartışmalar yapabilirsiniz. Arkadaşlarla yapılan çalışma grupları, sınav konusunda kendinizi sorgulamanın en etkili yollarından biridir.

Mola Vermek Önemlidir

Mümkün olduğunda uzun süre çalışmanın en iyisi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu ters tepebilir. Bu konuda yapılan araştırmalar, bilginin uzun süre saklanabilmesi için, düzenli aralıklarla mola vermenin gerekli olduğunu göstermektedir. Başarılı olmak için kendinizi sürekli ödüllendirin, mola verin ama disiplinden taviz vermeyin. Bu konuda herkes farklı olduğu için, siz kendinize uygun bir çalışma düzeni geliştirmelisiniz. Örneğin sabahları daha iyi çalışıyorsanız, çalışma programınızı ona göre oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here