Sınav Stresinden Kurtulma Yolları

Sınav stresinden kurtulma yolları, ilkokuldan itibaren hayatımızın her alanında en büyük ihtiyaçlarımızdan. Çünkü eğitim-öğretim devam ettiği sürece sınavların da sonu gelmiyor. Birinden kurtulduk desek, öteki bizi bekliyor.

Hâl böyle olunca buna alışmamız, sınava hazırlanma sürecini keyifli bir hâle getirmemiz gerekiyor. Yoksa çekilecek dert değil… 🙂

Sınav Stresinden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

Tabii okullardaki sınavlar da ayrı bir stres kaynağı. Fakat en önemlisi ÖSYM sınavları. Çünkü onlar bizim için bir dönüm noktası.

Hele durup durup zaman daraldığında çalışmaya başlayan öğrenci grubundaysak, işimiz daha da da zor. İşte, sınav korkusunun üstesinden gelme taktikleri:

Planlı Çalışın

Sınavlara hazırlık aslında okulun ilk gününden başlamalı. Bu ise; dersi derste dinlemek, her gün işlenen konuları düzenli tekrar etmek ve onun hakkında soru çözmekle olur.

Bir de bakmışsınız 4 yıl çabucak geçmiş ve siz, bu sistemli çalışma düzeniniz sayesinde sınavlarınıza otomatik olarak hazırlanmışsınız bile…

Tabii çalışma planlarınız gerçekçi olmalı. Günde 1 kitap bitireceğim veya her gün 50 test çözeceğim şeklinde ulaşılmaz hedefler belirlemeyin. Planınızda dinlenme aralıklarına ve sosyal aktivitelere yer verin.

Sadece ezberleme yaparak çalışmayın. Öğrendiklerinizi pratiğe dökün, bol bol deneme sınavı çözün. Geçmiş yıllarda çıkan sorulara mutlaka bakın, bu şekilde kendinize güçlü bir altyapı oluşturursunuz.

Düzenli Egzersiz Yapın

Hepimiz biliyoruz ki spor, bedensel ve zihinsel olarak birçok faydaya sahip. Kendinizi dinç hissetmek, ders çalışmaya enerji bulabilmek ve stres seviyenizi kontrol altında tutmak için egzersiz yapmayı alışkanlık hâline getirin.

Sınav öncesi nefes egzersizleri  ve kas gevşetme hareketleri de rahatlamamıza yardımcı olabilir. Bunları internetten kolayca öğrenebilirsiniz. Dilerseniz meditasyon kursuna da gidebilirsiniz.

Faydalı Hobileriniz Olsun

Hayatınızın tek odak noktası sınavlar ise, bir süre sonra bıkkınlık gelmesi çok doğal. Bu yüzden yararlı aktivitelerle de meşgul olun, ailenizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirin. Boş zamanlarınızı spor, el sanatları ve benzeri etkinliklerle veya sevdiğiniz başka bir şeyle değerlendirin.

Olumlu Düşünün

Bunu söylemek kolay, yapmak zor biliyoruz. Ama sınav stresi nasıl yenilir? Diye merak ediyorsanız her şeyin sizde bittiğini aklınızdan çıkarmayın. Elinizden geleni yapmaya çalışıyorsanız kendinizi rahat hissetmemek için hiçbir sebebiniz yok. Başarısız olsanız bile, en azından ‘çalışsaydım böyle olmazdı’ gibi bir pişmanlık yaşamayacaksınız.

Unutmayın ki kazanamamak dünyanın sonu değil ve her zaman yeniden başlama şansınız var. Bu, sizin girdiğiniz ne ilk ne de son sınav.

Tabii kaygı normal bir duygu, buna engel olamazsınız. Fakat bu işi abartıp hayatınızı zehir etmemelisiniz.

Eğer sınav stresiyle başa çıkma konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. Bir psikolog ile görüşmek, bu süreci daha iyi yönetmenize yardım edebilir.

Kendinizi Şartlamayın

Elbette hedefleriniz olmalı. Fakat ‘ille şu puanı alacağım, şurayı kazanacağım yoksa biterim, mahvolurum.’ Tarzı düşüncelere kapılmayın. Başaracağınıza inanmakla beraber, başarısızlık ihtimâlini de gözardı etmeyin.

İstediğiniz sonucu elde edemezseniz bunu, daha fazla çalışıp yeni şeyler öğrenmek ve tekrar sınava girmek için bir fırsat olarak değerlendirin.

Sınav Stresinden Kurtulma Yöntemleri Arayanlara Tavsiyeler

  • Sınavdan önce sevdiğiniz, yararlı besinler tüketin. Fakat baharatlı yiyecekler, et ve asitli içecekler stres seviyesini yükseltebilir.
  • Günde 7-8 saat uyumaya özen gösterin. Özellikle sınav gününün gecesinde uykunuzu iyi alın.
  • Son âna kadar ders çalışma gibi bir hataya düşmeyin. Sınava birkaç gün kala ders çalışmayı artık bırakabilir, sevdiğiniz kişilerle vakit geçirmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Sınav yerini önceden görün, sınav gününde ihtiyacınız olacak eşyaları hazırlayın, o gün rahat ve terletmeyen giysiler giyin. Sınav yerine zamanından önce gidin, acele etmeyin. Gevşemeye çalışın, kendinize pozitif telkinlerde bulunun.
  • Yalnız olmadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Sınav stresiyle mücadele etmeye çalışan tek kişi siz değilsiniz. İçinde bulunduğunuz durum gayet normal ve geçici. Hatta abartılı olmamak şartıyla sınav stresi sizi kamçılar, başarılı olmaya teşvik eder. Normal stres seviyesi daha etkili ve hızlı çalışmaya katkı sağlar, performansınızı geliştirir. Sınav stresinden kurtulma yolları ile amaçladığımız şey sıfır stres değil, bunu makul seviyeye getirmek.

  • Sınav esnasında ‘başaramayacağım, çok zor’ ve benzeri iç konuşmalar yapmayın. Rahatlamak için 1-2 dk ara verebilir, oturma pozisyonunuzu değiştirebilir, zor gelen soruları işaretleyip sonraya bırakabilirsiniz.
  • Özgüveninizi kaybetmeyin. Duygularınızı ailenizle, arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle paylaşmaktan çekinmeyin.
  • Panik atak, uykusuzluk, unutkanlık veya başka bir rahatsızlığınız varsa bunun için bir uzmana başvurun.
  • Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Önceki başarılarınızı düşünün. Siz sadece kendinize odaklanın, diğerlerinin sizden ne kadar iyi olduğuna değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz