Sınava girecek öğrencilerin yaşadığı sınav kaygısı önlerindeki en büyük engeldir. Sınav kaygısı yaşayan öğrenciler çalışma verimlerini kaybedecekleri gibi öğrenme güçlüğü başta olmak üzere zamanı verimli kullanamama durumu yaşarlar. Rekabet halinde oldukları öğrencilerin gerisinde kalma duygusu yaşayan öğrenciler bu kaygıdan kurtulamadıklarında başarısız olmaya mahkum olurlar. Sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin yaşadıkları kaygıdan kurtulmaları için şu önerilere dikkat etmeleri yeterli olacaktır.

 • Sınav kaygısı yaşayan gençler öncelikle kaygı nedeniyle öğrenme kaybı yaşayabilirler. Bu nedenle sınav kaygısını aşmak için yapmanız gereken hedefinize odaklanmak ve motive olmaktır. Odaklanmış olduğunuz hedefiniz gelecekte sizi farklı bir kariyere taşıyacağı için hedefinize motive olarak sınav kaygısının üstesinden gelebilirsiniz.
 • Gençler için sınav kaygısı oluşmasının temel sebebi yaşadıkları olaylar değil olaylara bakış açısıdır. En olumsuz olaya bile iyimser ve pozitif bir bakış açısıyla baktığımızda sınav kaygısı ortadan kendiliğinden kalkar.
 • Sınavda yapamazsam, başaramazsam gibi olumsuz düşünceleri hayatımızdan çıkarmadığınız sürece sınav kaygısı ile kavga etmek zorunda kalırsınız. Bu nedenle sınav sırasında yapacağım, sınavı başarabilirim, herkesin başarabildiği bir sınavı benim başarmaman için bir neden yok gibi düşüncelerle hareket etmeli bu düşünceler aklımızdan çıkarmamalısınız.
 • Yapılacak olan sınav kişiliğinizi ve karakterinizi ölçen bir sınav değildir. Bu sınav sadece bilginizin test edildiğini, ölçüldüğü bir sınavdır. Bu nedenle başarılı olunca karakteriniz iyi başarısız olacak karakteriniz kötü algısı doğru bir algı değildir. Başarısız olursanız bilginizin yeterli olmadığını anlarsınız. Yapmanız gereken sadece bilginizin ölçüldüğü bir sınava gireceğiniz gerçeğine kendinizi inandırmak.
 • Sınavların sadece bire fırsattan ibaret olduğunu unutmamalısınız. Önünüze çıkan bu fırsatların ilerleyen süreçlerde mutlaka bir telafisi olacaktır. Telafisi olan bir şey için üzülmenin bir anlamı yoktur. İlk sınavda başarılı olmamanız telafi sınavı için size tecrübe ve bir motivasyon kaynağı olacaktır.
 • Size sunulan imkanları çok iyi bir şekilde değerlendirdiğinizde telafi sınavlarında çok daha yüksek başarılar elde edebilirsiniz.
 • Kaygı bulaşıcı bir duygu olduğu için ailenizde oluşan kaygı durumundan etkilenmemelisiniz. Aileniz her zaman arkanızda olan ve sizin için her zaman en iyisini isteyen insanlardan oluşmaktadır.
 • Sınav kaygısı beden dili ve ses tonunuzu olumsuz etkiler bu durum özgüven eksikliğine yol açar. Burada yapılması gereken sınav kaygısının sizi hiçbir şey yapamayacağını bilincinde olmak ve özgüveninizi kaybetmemektir.
 • Motivasyon kaynaklarımızı gözden geçirip size olumsuz etkiye motivasyon kaynaklarına kurtulmanız gerekir. Sınava hazırlık süresince yapacağınız fedakarlıkların sınavdan sonraki süreçte sizlere artı olarak geri döneceğini düşünmelisiniz.
 • Sınavların hayatın her aşamasında yer aldığını, sınavlarda başarılı olma duygusu ve başarısız olma duygusunun her insan tarafından yaşandığını unutmamalısınız. Her insan gibi kendinizin içinde başarılı ve başarısız olacak sınavların olacağını düşünerek bu sınava en iyi şartlarda kendinizi hazırlamalısınız.
 • Motivasyon kaynağı olarak belirlemiş olduğunuz hedefin gerçekçi bir hedef olmasına özen göstermelisiniz. Hedefiniz gerçekçi ve başarılabilir bir hedef olduğunda daha fazla motive olabilir ve kendinizi daha fazla çalışmaya başlayabilirsiniz. Gerçekleştirilemeyecek çok yüksek bir hedef çalışma azmimizi düşürecek gibi başarısız olmanıza neden olacaktır.
 • Sizinle birlikte sınava girecek olan öğrencilerin aynı şartlarda bir sınava tabi tutulacağını unutmamalı, başarılı olabilmek için yapacağınız en iyi şeyin motive olarak çalışmalarını devam etmek olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

1 Yorum

 1. Hayatımız sınav olmuş yaşım 40 oldu halen sınavlara giriyorum ve her gireceğim sınav için psikolojim bozuluyor. Sınav süresinden tutun okulun uzak yakın olma durumları olsun anne babadan duyacak laflar hepsi bizleri sınavda rahatsız edecek durumlardır. Bunları kafada bitirmek kolay ve zevklidir. Ama bir şey var ki en beteri ve sürekli karşılaştığımız aile baskısı nedeniyle sınav kaygısı bu durum aşırı durumlarda reaksiyon gösterdiğinde derin bunalımlarla karşılaşmamak kaçınılmaz oluyor. Çocuklarınızı koşullamayın işte bu sınavı mutlaka kazanmalısın yoksa senin için çok kötü olacak bu lafı söyleyerek zaten çocuğunuza en büyük hatayı yaptınız. Demem o ki her zaman motive edin iyi düşünün iyi olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz