Sınav Heyecanı Nasıl Yenilir

Sınavların hayatımızda büyük yer kaplaması ile birlikte, pek çok insan sınav heyecanı nasıl yenilir sorusuna yanıt aramaktadır. Sınav esnasında ya da sınavdan önce heyecana kapılmak, sınavdan olumsuz sonuçlar alınmasına neden olabilmektedir. Peki, sınav heyecanını nasıl yenebiliriz? Sınav esnasında heyecana kapılmamak için ne yapmalıyız? Çoğu insan için bu kadar hayati önem taşıyan sınavlarda heyecanlanmadan başarı elde edebilmek artık mümkün.

Sınav Stresi Belirtileri Nelerdir?

Sınav stresi kişiden kişiye göre değişik belirtiler gösterebilmektedir. Bazı insanlarda bariz bir şekilde anlaşılabilse de genellikle içe kapanık kişilerde belirtileri belli olmayabilir. Hal böyle olunca anne babalar çocuğunun sınav stresinin olup olmadığını anlayamayabilir. Böyle olunca da çocuğum sınav korkusunu yenmek için ne yapmalı şeklinde soruların cevabını bulmak daha zor hale gelebilir. İşte sınav stresinin kendini en çok belli ettiği belirtiler…

 • Sürekli iştahsızlık hali
 • Karamsarlık ve huzursuzluk
 • Dikkat dağınıklığı ve odaklanamama
 • Ders çalışmak için isteksizlik
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kalp çarpıntısı
 • Fazla hareket etme ya da aşırı hareketsizlik
 • Bunalma ve terleme
 • İştahsızlık

Sınav Kaygısı Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sınav heyecanı nasıl yenilir? Sınav heyecanını yenmek için öncelikle sınav kaygısı taşıyıp taşımadığınızı bilmeniz gerekmektedir. Sınav kaygısı belirsiz bir duygu olmamakla birlikte bazı insanlarda gözlemlenemeyebilir. Bu nedenle sınav kaygısı testi yapılması uygun olacaktır. Bununla ilgili uzman psikologlar bazı testler yaparak sınav kaygısının olup olmadığını ya da ne düzeyde olduğunu belirleyebilmektedir.

Kaygı düzeyi fazla olduğu takdirde depresyon ve anksiyete gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle sınav heyecanı nasıl yenilir sorusu üzerinde fazlaca düşünmek ve çözüm üretmek büyük önem taşımaktadır. Kaygı düzeyine göre alınması gereken önlemler daha netleşecek ve sınav stresi ile başa çıkmak kolaylaşacaktır.

Sınav Kaygısı ile Başa Çıkmanın Yolları: Sınav Kaygısı Azaltma Teknikleri

Sınav kaygısı ile başa çıkmak için birçok yol vardır. Eğer siz de sınav kaygım var ne yapmalıyım diyorsanız, işte hayatınıza uygulayabileceğiniz sınav kaygısı azaltma teknikleri…

 • Sınav için düzenli bir çalışma programı ve eksiksiz bir çalışma rutini oluşturmak çok önemlidir. Sınava yeterince çalışmamak kaygıyı tetikleyen en önemli unsurlardandır.
 • Düzenli uyku ve düzenli beslenme dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdendir. Sağlıklı bir beden, sağlıklı düşünebilmeyi kolaylaştırmaktadır.
 • Pozitif olmak yalnızca sınav kaygısı için değil, her türlü kaygı ve stres için hayatın her alanında uygulanabilecek en güzel yöntemdir. Sınav heyecanı duyan insanların kendisine sürekli telkin vermek ve başarısızlık ihtimali üzerine çok fazla düşünmemeleri gerekmektedir.
 • Sınav heyecanı nasıl yenilir sorusunun en kesin çözümlerinden biri de çalışmaları zamana yaymak ve iyi bir zaman yönetimi yapmaktır. Çoğu durumda konuları yetiştirmeme düşüncesinin sınav stresini tetiklediği unutulmamalıdır.
 • Başa çıkamayacak kadar yoğun ve fiziksel olarak aşırı etkileyen sınav stresiyle karşı karşıya kalındığında alanında uzman bir psikolog yardımı almak çok önemlidir. Uygun terapi yöntemleri sayesinde sınav stresi ve heyecanı azalacaktır.

Sınav Heyecanını Aşmak İçin Yapılması Gerekenler

Sınav heyecanı basit gibi görünen, ancak bir çözüm üretilmediğinde ilerleyen zamanlarda ciddi psikolojik sorunlara neden olabilecek önemli bir durumdur. Bu nedenle sınav heyecanını aşmak için yapılması gereken yöntemleri hafife almamak gerekmektedir. Özellikle kendinizi sürekli telkin etmeniz size en fazla yardımı dokunacak şeylerden biridir. Unutmayın ki sınavlar hayatımızın tam ortasında olsa da hayatımızdan daha önemli değildir.

Çoğu durumda sınav heyecanı nasıl yenilir sorusu yalnızca çocuğa yönelik sorulmakta ve tüm sorumluluk çocuğa yüklenmektedir. Ancak bu konuda özellikle ebeveynlere çok fazla sorumluluk düşmektedir. Sınava girecek olan çocuğa her türlü baskı, sorunlarını veya heyecanını hafife alma, stres yaşamasını arttıracak sözel davranışlar çocuğun heyecanını tetikleyen en önemli unsurlardandır. Destekleyici ve hoşgörülü aile bireyleri, çocuğun sınav heyecanını yenmesinde büyük rol oynamaktadır.

Sınav Anında Heyecan Nasıl Yenilir?

Sınav heyecanı nasıl yenilir sorusu yalnızca sınav öncesi için merak edilen bir soru değildir. Pek çok öğrenci sınav esnasında heyecana kapılarak sınavında beklediği başarıyı yakalayamamaktadır. Sınav öncesi rahatlamak için ne gerekir sorusuna yanıt verdikten sonra sınav esnasında yapılması gerekenleri değerlendirelim.

 • Sorulara önyargısız yaklaşarak bilginize güvenmelisiniz.
 • Zamanı iyi ayarlamak çok önemlidir. Bir soru üzerinde çok fazla zaman kaybetmek diğer sorularda sizi telaşa düşürecektir.
 • Odaklanamadığınızı düşündüğünüz anda derin bir nefes alın ve diğer soruya geçin. Daha sonra aynı soruya tekrar baktığınızda daha kolay anlayacaksınız.
 • Sınav anında dışarıdan gelen her türlü sese kulağınızı tıkamalısınız. Mümkünse sınava hazırlanırken gürültülü bir ortamda alıştırma yapmayı denemelisiniz.
 • Sınav anında sınav heyecanı nasıl yenilir sorusunun en güzel cevabı olumsuz düşünceleri zihinden atarak, yalnızca pozitife odaklanmak ve başaracağından emin olmaktır.

Dilerseniz Sınavlarda Yapılan Hataların Temel Nedenleri konumuza da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz