siha-araci
siha-araci

Son günlerde televizyonlarda ve internette dolaşan SİHA haberleri sonrasında ülkemizin büyük bir çoğunluğu SİHA ne olduğunu nasıl bir teknoloji olduğunu ve özelliklerini merak eder oldu. Kısaca açıklama gerekirse; savaş ve milli güvenlik unsurları çerçevesinde kullanılan insansız hava araçları hem daha az maliyetli hem de daha güvenilir bir seçenek sunduğu için yıllardır birçok ülkenin ordusu tarafından tercih edilmektedir. Son yıllarda ise bu araçlar silahlandırılarak uzaktan kumanda paneli ile yönetilerek gerekli ataklar ve güvenlik tedbirleri uygulanabilmektedir. Açılımı Silahlı İnsansız Hava Aracı olan bu araçlar, son günlerde ülkemizin gururu olmaya devam ediyor.

SİHA Teknik Özellikleri

Ülkemizde kullanılan ilk silahlı insansız hava aracı olan SİHA, 6,6 metre uzunluğa ve 12 metre kanat açıklığına sahiptir. 650 kilogram ağırlığı bulunan hava aracının taşıma kapasitesi 55 kilogramdır. En yüksek hızına ulaştığı zaman havacılık birimlerine göre 135 knot hız yapabilmektedir. Bunu daha yaygın bir birime yani kilometreye çevirdiğimizde saniyede 250 kilometre hıza erişebilmektedir. Bu hızda Ankara – Eskişehir arası YHT ile aynı hız oranına sahip olduğunu gösteriyor. 27.000 fit yüksekliğe erişen bu araçlar 25 saat boyunca uçuş gerçekleştirebiliyor.

SİHA, İki Farklı Uçuş Moduna Sahip

Son yıllarda hem ülkemizde hem dünyamızda oldukça popüler olan DRONE sistemleri ile aynı mantığa sahip olan ve kökenlerinin aynı yerden geldiği bu insansız hava araçlarını DRONE sistemlerden ayıran en önemli şey kumanda yönetim panelleridir. SİHA araçları uçuş bakımından iki farklı yönteme sahiptir. İlki, kumanda yönetim panelinde bilgisayar ve uydu aracılığı sayesinde bir kişinin uçurması ya da belirlenmiş bir koordinat ayarlarının girildiği otomatik pilot sistemi ile uçuştur. Oldukça güvenli olan uçuş hatlarında nadiren uçurulan koordinat ayarları dışında genellikle kumanda yönetim panellerinden SİHA kullanmayı bilen uzman personeller tarafından kullanılmaktadır.

İnsansız Hava Araçları Kullanım Alanları

Genellikle askeri amaçlarla ordularda kullanılan insansız hava araçları günlük yaşantımızda da birçok noktada kullanılmaktadır. Gözetleme, keşif, kamera çekimi, yangın söndürme, ilaçlama gibi alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz