Şu an bu yazıyı okurken aslında yolun yarısına geldiniz gibi klasik ve yararı olmayan cümleler kurmayacağım. Ancak bilmeniz gerekir ki bu yazı sonunda Sigarayı nasıl bırakırım sorusuna en iyi cevabı almış olacak ve uyguladığınız takdirde aslında sigarayı bırakmanın ne kadar doğru bir zaman olduğuna şahitlik etmiş olacaksınız. Bildiğiniz üzere kısa bir süre önce tütün ürünlerine tekrar bir zam yapılması gündeme geldi ve hatta resmi gazetede yapılacak zam belirtildi. Devletimiz bu konuda kararlı ve millet olarak daha sağlıklı olmamız adına bu tarz yaptırımlar yapıyor. Peki Sigarayı bırakmak için nasıl bir ruh haline geçmeniz gerekiyor?

Yazı İçeriği

Sigarayı Bırakmanın Temeli?

Kesinlikle öncelikle kendi sağlığınızı değil, sigaraya için yapmış olduğunuz günlük harcamayı düşünün. Neden diye soracak olursanız, kendisine değer veren insanlar olmadığımız için aslında paranın canımızdan ve sağlığımızdan daha değerli olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda kimse inkar etmesin ki hepimiz böyleyiz.

Ben bu sitenin editörü olarak belirtmek isterim ki sigarayı sırf günlük yaptığım harcama nedeniyle bıraktım ve bırakalı yaklaşık 9 ay oluyor. Hatta cep telefonumda bulunan, sigarayı bırakma tarihini otomatik hesaplayan bir mobil uygulama görselini iletiyorum.

Evet bunu nasıl başardın diye soracak olursanız sigara için harcadığım para neden oldu diyebilirim. Açıkça söylüyorum hiç bir sağlık sorunum yoktu ve tütün ürünü kullandığım için de herhangi bir sağlık sorunu yaşamadım. En azından sigara içtiğim dönemde yaşam kalitemde düşüş olduğuna inanmıyordum. Ama;

Bakın size tüm samimiyetimle itiraf etmeliyim ve hatta yemin etmeliyim ki sigarayı bıraktığım andan itibaren bir hafta içinde hayatımda değişikliklikleri fark etmeye başladım. Örneğin önceden yatış pozisyonunda kalbimin üzerine doğu yan yattığımda en fazla 5 dakika durabilirdim. Asla sola doğru yani kalbimin altta kaldığı tarafa doğru yatamaz iken artık fark edebiliyorum ki bu pozisyonda çok rahat uyuyabiliyorum. Tabi ki sadece bununla da sınırlı kalmadı.

Sağlık ve Maddi Özgürlük!

Şimdi bu başlığı görüp aylık 300-400 liradan maddi özgürlük mü olur diyenler olacak mutlaka. Ama burada ki maddi özgürlük aslında şundan ibaret. Daha önceleri sigara kullandığım dönemde açıkçası canım farklı şeyler tüketmek istemiyordu. Bunun dışında eksik olan ihtiyaçlarımı alacağım zamanlarda belki de 50 Lira gibi komik bir rakam yüzünden istediğimi o an alamıyordum. Ama ne tesadüftür ki sigarayı bıraktığım andan itibaren aylık 400 TL gibi bir tutar cebimde kalıyor ve almam gereken ürünlerde harcama yaparken zorluk çekmiyorum.

Şöyle bir gerçek var ki yukarıda ki görselde biriken tutar geçen yaz zam yapılmadan ama zam yapılacağı haberleri kulaktan kulağa dolaşırken sigarayı bırakmamdan dolayı düşüktür. Yani Her sigaraya iki Türk lirası zam geldiyse, aylık ekstra 60 TL ekleyerek yukarıda ki görselde yer alan birikmiş parayı hesap edebilirsiniz.

Sigarayı Nasıl Bırakırım?

Kendinize bir hedef koymaz iseniz maalesef bu bağımlılıktan kurtulamazsınız. Sigarayı bırakmak için ilk öncelik hedef koymalısınız. Biliyoruz ki sağlığınız ikinci planda! Sevdiğiniz kişi ile birlikte daha sağlıklı bir yaşam geçirmek için bir hedef belirleyebilir ya da yine eşiniz ya da arkadaşlarınız ile bir yıllık sigara parası birikimiyle güzel ve unutamayacağınız gemi tatiline çıkabilirsiniz.

Kimyasal ürünlere karşı olan birisi olarak sigara bıraktırma ilacı kullanmanızı önermiyorum. Mutlaka faydası vardır ancak bağımlılığı kimyasal ürünlerle bıraktırmanın sağlıklı olduğuna inanmıyorum. Hayatınızda ilk defa kendinizi düşünün ve bu illetten en kısa süre içerisinde kurtulun.

Özellikle Ramazan aylarında bu bağımlılıktan kurtulma şansınız daha fazladır. Ancak şart değildir. Her an her zaman iradenizi ortaya koyup sigaradan kurtulabilirsiniz. Şimdiden duman üflemediğin bir hayata hoş geldin 🙂

1 Yorum

  1. Sigarayı bırakmak gerçekten çok zor bu olay sadece kafada bitiyor. Tavsiyeler sigara bıraktıran ürünler elektronik sigaraymış vs hepsi boş. Ben kendimi anlatayım sporcu bir kişiliğe sahip biriyim sigara gördüm mü nefret ederdim arkadaşlarımı da genelde sigara içmeyen sporcu kişiliklerden seçerdim iş değişikliği yaşadım ve sigara içen insanların çok olduğu bir ortama geldim yaşım 33’tü ve burada zorla değil arkadaşlardan görerek tamamen özenti ile sigaraya başladım arkadaş dediğim kişiliklerde bana sürekli sigara tutuyordu her şey güzeldi sigara içiyordum para vermiyordum sonra arkadaşlardan isteyemez oldum onlarda tutmaz oldu artık her gün bir paket sigara almaya ve bir paketi bitirmeye başladım 40 yıllık tiryaki gibi olmuştum bu şekilde 40 yaşına kadar geldim sigara o kadar hayatıma girmişti ki spor yapamaz hale geldim sabah kalktığımda ağzımın içi zehir gibi oluyor yediğim ve içtiğimden bir tat almıyordum birde üstüne kilo aldım ve sağlık sorunları başladı.Sabah her kalkmamda göğüs ağrılar ve hırıltılar arttı. Bu ramazan ayını fırsat bildim ve kesin bir şekilde bıraktım çalışma arkadaşlarıma da rica ettim bana sigara tutmayın mümkün olduğu kadar yanımda içmeyin bana sigarayı hatırlatacak eylemlere girmeyin dedim ve nedense işe yaradı onlarda özen göstermeye başladı 18 nisan da sigarayı bıraktım ve zor olsa da içmiyorum değişenleri size sayayım öncelikle göğüs ağrılarım geçti dişlerim de ki sararma geçmeye başladı kül tablası gibi kokmuyorum artık ama sigara içen arkadaşlarımın kül tablası gibi koktuğunu hissedebiliyorum yani koku ve tat alma yeteneklerim düzeliyor. Sizlerde önce kafada bitirin ve kesinlikle uzatılan sigarayı red edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz