Saptama, kelime anlamı olarak kısaca bir şeyin durumu, niteliği veya niceliği ile ilgili değerlendirme bulunmak demektir. Yani saptama, bir şeyi tespit etmekte ve belirgin hale getirmekte kullanılmaktadır. Üniversite ve lise sınavlarında saptama soruları sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle saptama konusunun daha detaylı olarak incelenmesinde fayda bulunmaktadır.

Saptama Bildirmek Nedir?

Saptama bildirmek, sınavlarda karşınıza paragraftaki saptama nedir sorusu şeklinde gelecektir. Saptama cümlelerinin temel amacı, bir şeyin durumunu ve niteliğini belirgin bir şekilde bildirmektir. Yani saptama bildiren cümleler, tespit içeren ve bir şeyin özelliği bildiren cümlelerdir.

Saptama Cümlesi Paragrafta Nasıl Anlaşılır?

Saptama cümlesini paragrafta anlamak için öncelikle saptamanın ne olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi saptama cümlesi bir durum bildirmekte ve tespit içermektedir. Bu cümleleri paragraftan ayırarak “Nasıl” sorusunu sormalısınız. Nasıl sorusuna özellik ve durum bakımında net bir yanıt almanız gerekmektedir. Aksi takdirde belirlemiş olduğunuz cümle saptama cümlesi değildir.

Saptama cümleleri her zaman paragraf içerisinde verilmemektedir. Bazı sorularda doğrudan saptama cümlesini bulmanız da talep edilebilmektedir. Bu durumda tespit içeren cümleyi aramanız gerekecektir.

Saptama Sorusu Çözerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saptama sorusu çözerken dikkat edilmesi gereken noktalar, dikkate almanız halinde soruları doğru bir şekilde çözmenizi sağlayacaktır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Saptama soruları genellikle bir paragraf halinde verilmektedir. Paragraftaki saptamayı anlamak için öncelikle paragrafı iyi anlamanız gerekmektedir.
  • Paragrafta önemli gördüğünüz veya saptama olduğunu tahmin ettiğiniz cümlelerin altını çizmek tekrar tüm paragrafı okuyarak zaman kaybetmenize engel olacaktır.
  • Nasıl sorusunu saptama olduğunu tahmin ettiğiniz cümleye sormanız gerekmektedir. Net bir cevap almanız halinde cümlenin saptama olduğundan emin olabilirsiniz. Bu püf nokta özellikle birkaç şık arasında kaldığınız sorularda oldukça işinize yarayacaktır. Cevabı net bir şekilde veren cümle saptama cümlesidir.
  • Saptama sorularını hızlı ve emin bir şekilde çözebilmek için daha önce de bu konuda pratik yapmanız önem arz etmektedir. Saptama cümlelerini okuyarak tespit, nitelendirme gibi saptama olduğunu ortaya çıkaran noktalara dikkat etmeniz, sonraki süreçte saptamaları bulmanızı kolaylaştıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz