Sanayi Devrimleri Endüstri 1.0, 2.0, 3.0, 4.0

Yaşadığımız teknoloji çağında ülkelerin teknoloji yarışları da farklı kulvarlarda devam etmekte. Endüstri 4.0 mevcut olan en yeni sanayi devrimi olarak ön plana çıkmaktadır. Sanayinin günümüze kadar yaşadığı gelişim sanayi devrimleri endüstri 1.0, 2.0, 3.0, 4.0 olarak 4 evrede incelenmektedir.

Endüstri 1.0

  1. Yüzyıl sonuna doğru başlayan endüstri 1.0 dönemi su ve buharın kullanılmasıyla hareket edilen buhar makineleri ön plana çıkmakta. Suyun basit bir şekilde ısıtılarak buhar elde edilmesi ve bu buharın uyguladığı basınçlar hareketin oluşması üzerine kuruludur. İnsan gücüyle uzun süreler içerisinde yapılan pek çok şey buharlı makineler ile oldukça kısa süreler içerisinde gerçekleştirildi.

Endüstri 2.0

  1. yüzyılın başına rastlayan Endüstri 2.0 dönemde genel olarak elektrik enerjisi ve iş bölümü üzerine odaklanmış bir üretim sistemi görülmektedir. Seri üretim bantlarının sık görüldüğü bu dönemde, hem işgücünden hem de zamandan büyük ölçüde tasarruf edilmiştir. Bunu gerçekleştirebilen firmalar rakiplerini geride bırakmıştır. Firmamız çağı takip ettiği gibi geçmişteki çalışmaları da takip edip ders çıkarmaktadır. Aynı zamanda telefon ve telgraf gibi iletişim cihazlarının icat edilmesi de bu duruma katkıda bulunmuştur. Daha az işçi ile daha küçük alanlarda iş bölümü arttırılarak üretim hızı arttırılmış ve seri üretime başlanılmıştır.

Endüstri

Endüstri 3.0

Endüstri 3.0 döneminde, bir önceki dönemin elektrik kullanımına bilgi teknolojileri ve elektronik gelişmeler eklenince dijital çağ başlamış oldu. Gelişmiş bilgisayarlar sayesinde üretim süreçlerinin kontrolü ve denetlemesi daha kolay sağlanmaya başladı. Yenilenebilir enerji ve fabrika atıklarının kontrol altına alınması da sağlanmıştır. Birçok alanda el işçiliği çoğu zaman sıfıra inmiştir.

Endüstri 4.0

Bu dönem yani Endüstri 4.0 en son aşama olup, endüstriyel devrimin sanal ortamlarda ve otonom çalışan makineler ile gerçekleştirilmesini hedeflemektedir. Yapay zekanın geliştirilerek insan kontrolüne ihtiyaç duymadan birbirleriyle iletişim kuran cihazların, hem üretim aşamasında hem de yaşam sırasında entegre edilmesi için uğraşılmaktadır. Böylece üretimde zaman enerji ve maliyet tasarrufu sağlanarak kalitenin artırılması amaçlanmaktadır.

Endüstri-2

Mas Plus olarak bu alandaki projelerimiz ve hizmetlerimiz en iyi şekilde devam etmektedir. En son teknolojiden faydalanarak müşteri ve başarı odaklı çalışan firmamız, MES ile üretimde çağ atlatan işlere imza atmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz