İnternet mecrasının görünen tarafında olmak isteyen değerli okurlarımıza bu yazımızda hangi yolları izleyerek nasıl twitch yayıncısı olunur sorusuna cevap arayacak hatta vereceğiz. Öncelikle bilinmesi gerekir ki herkes maalesef canlı yayıncı olamaz. Bugün örnek oalrak televizyon programları bile canlı yayın yerine bant yayını ile yayınlarını sürdürmektedir. Bunun nedeni ise canlı yayında olası yaşanacak kazalar, olası RTÜK kural ihlalleri gibi ilgili kanalı zor duruma düşürecek sorunların yaşanma ihtimalidir. Yani Canlı yayın yapabilmek için kendinizde fazlasıyla öz güven ve aslında abartısız heyecan olması gerekiyor. Tabi bunların yanında izleyici kitlesini kaybetmek yerine kendinize bağlayacağınız iyi bir görünüme ve ses tonuna da sahip olmanız gerekir. Şu yanlış anlaşılmasın ki, herkes İnternet üzerinden canlı yayın yapabilir ancak bu yazıda sağlam yani belirli bir kitleyi oluşturacak yayıncı nasıl olunur sorusuna cevaplar arayacağız. Gelin ilk tavsiyemize geçiş yapalım.

Yazı İçeriği

Canlı Yayınlarda Kendin Ol

Twitch, Youtube, DiLive ve diğer pek çok stream yani İnternet üzerinden canlı yayın açılan platformlarda gerekli ve yeterli ekipmanlara sahipseniz canlı yayınları zaten açabiliyorsunuz. Burada en önemli nokta ise kendinizde insanlara hitap edecek onların sizi izlemesine neden olacak özelliklerinizin olup olmadığıdır. Çok basit bir yöntem ile bu sorunun cevabını kendinizde bulabilirsiniz.

Kendinizi en iyi tanıyan sizsiniz. Önce biraz hayal edin. Twitch yayıncısı olmak için hangi özelliklere sahipsiniz? Şu özelliklerim ile insanlar beni izleyebilir diye bir başlık atın ve özelliklerinizi olumlu olumsuz şekilde yazın. Örnek bir sıralama yapalım.

Olumlu Özelliklerim


  1. Yeterli öz güvene sahibim
  2. Diksiyonum düzgün ve anlatım düzeyim yeterli
  3. Yayın esnasında çözüm odaklıyım. Yaşanılacak olası sorunlara anlık müdahale edebilirim.
  4. İnsanlarla ikili iletişimim yeterli düzeyde. Yayın esnasında izleyicilere keyifli anlar yaşatabilir, belirlediğim konsept için izleyicileri sürükleyebilirim.

Yukarıda ki vermiş olduğumuz özellikler aslında bir yayıncının kişisel özellikleri dışında yayıncı olabilmenin gerektirdiği özellikler. Farkındaysanız şuana kadar kişisel dış görünüm ve ekipman özelliklerinden henüz bahsetmedik. Dilerseniz şimdide örnek olarak kendimizde gördüğümüz olumsuz özelliklere geçiş yapalım.

Olumsuz Özelliklerim


  1. Olası eleştirilere açık olmamak
  2. Chat yani izleyici kitlenin sohbet alanında eleştirilerine sert tepkiler vermek
  3. Yayın esnası boyunca izleyici ile sıcak iletişim kuramamak
  4. İkili ilişkilerin yeteri kadar iyi olmaması
  5. Dil ve anlatım konusunda yetersiz olunması

Yukarıda ki olumsuz özellikler aslında sabit özellikler olmayıp dilediğiniz zaman kendinizi geliştirip bu özelliklerden kurtulmanızı kolaylaştıracaktır. Tabi ki olumlu özelliklerde de kendinizde bulamadığınız özellik varsa kazanmanız mümkün. Yukarıda ki bu özelliklere sahip biriyseniz, o halde bir sonra ki adım kişisel görünüm ve ekipmanlar! Sırada ki konumuz ise kişisel görünüm.

Yayınlarda Görünüm Önemlidir

Özellikle Twitch yayıncısı olmak istiyorum diyorsanız yayınlarınızda belirli bir süre görünmek zorundasınız. Örneğin diğer platformlarda bir oyun yayını yapacaksanız, kendinizi göstermeye gerek duymazken, Twitch platformunu kullanan izleyici kitlesi, yayınını izlediği yayıncının da görünmesini istiyor. Aslında olması gerekende budur. İzleyici kitlesini bağlayan bir diğer unsur ise siz yayın yaparken verdiğiniz doğal tepkiler, (korku oyunu oynuyorsanız anlık korku halleriniz vb) gibi tepkilerinizi izlemek gözlemlemek isterler. Sadece ekrana oyunu verip arka planda ses ile izleyici kitlesiyle iletişim kurmanız, kitle sayınızın düşmesine neden olacaktır.

Yayınlarda eğer kendiniz dışında başka bir karaktere bürünmeye çalışırsanız asla kalıcı bir yayıncı olamazsınız. O yüzden doğal olun! Yukarıda ki özellikler dediğimiz gibi hayatınıza katabileceğiniz ya da çıkarabileceğiniz özellikler. Bu özelliklere çok kısa süre içinde sahip olabilirsiniz. Bunlar dışında kendiniz olmaktan çıkıp insanlara kendinizi farklı göstermeniz, tıpkı Televizyon medyasında yer alan insanlara olan bakış açısı arasına gireceksiniz. Yani samimiyetsiz ve doğal olmayan bir insan olmak, bir mecraya girip kendini olduğundan farklı göstermek, İnternet ortamı için hiçte iyi bir durum değildir.

İnsanların İnternet üzerinde ki yayınlara olan ilgisinin temeli de tamamen budur. Yayıncıların samimi olması izleyici ile daha samimi bir iletişim kurması bu mecranın gün geçtikçe artan bir kitleye ulaşmasının temelidir.

Twitch Yayıncı Ekipmanları

Bir yayıncının sahip olması gereken en önemli detaylardan biriside açtığı yayının gerçekten kaliteli olmasıdır. Eğer sunduğunuz yayın kalitesiz ise, daha doğrusu ses ve görüntü kalitesi iyi değilse yine izleyici kitlesi kısa süre içerisinde sizi izlemeyi bırakacaktır. İşte yayıncı olmak sanıldığı kadar kolay gözükse de maalesef hiçte kolay değildir. Belirli özelliklere sahip olsanız bile sunduğunuz yayın kötü olduğu anda sizi izlemeyi tercih etmeyeceklerdir.

Yayıncılığı profesyonel bir meslek olarak görmeniz gerekiyor. Nasıl bir işletme açmadan önce bazı yatırımlar yapılıyorsa, yayıncılık içinde bazı maddi yatırımlar yapmanız gerekmektedir. Unutmayın, özellikle Twitch yayını yapmak istiyorsanız, kazançlarınız tamamen izleyici kitlesinden gelen bağışlarlar ve abonelikler ile gelmektedir. Yani bir mağaza açtığınızı hayal edin. O mağaza içine belirli bir ürün satın alıp koymalı ya da üretip koymalısınız. İşte canlı yayınlarda da üretken olmaz iseniz, yayıncılar size para kazandırmazlar.

Bu yazıda sizlere canlı yayıncı nasıl olunur hakkında detaylı bilgiler ve tavsiyelerde bulunduk. Kim bilir? Belki bir zaman sonra bu makaleyi okuyup yayıncı olan ve kendisini çok geliştiren yayıncılar olur. Bizi unutmayın!

1 Yorum

  1. konuda geçenler tamı tamına doğru bana göre en can alıcı özellik yani sizi fenomen yapacak sürece götürecek ekipmandır. Ekipman denince kamera mikrofon dekor üzerinize giydiğiniz kıyafet vs ama en önemlisi mikrofon ve kamera son olarak muhabbetiniz güzel olmalı dinleyen kişi arkasına bakmadan kaçıyorsa bu işe hiç başlamamalısınız. Muhabbet ettiğinizde insanlar sıkılmamalı çok monoton olmamalı konuşmak için süre doldurmak için gereksiz cümleler kurmamalısınız.Kısaca insanlar sizin muhabbetinize gelecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz