Bundan 240 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu köşesinde New England’da ürkütücü bir olay yaşanmıştı. Çok uzak değil, günümüzden sadece iki yıl önce aynı olay tekrarlandı. Ama bu sefer farklı bir coğrafyada. Yüzölçümüne göre dünyanın en büyük ülkesi Rusya Federasyonu’nun beşte birini oluşturan başkent Moskova’nın tam 8 bin kilometre kuzeydoğusunda bulunan dünyanın en soğuk bölgelerinden Yakutistan Cumhuriyeti’nde. Tarih 20 Temmuz 2018. Kuzey Kutup Dairesi’nin hemen üzerine düşen bir nokta da yaklaşık olarak İtalya’dan daha büyük bir coğrafyayı kapsayan alanda saat 11 sularında gökyüzünde kuvvetli ve rahatsız edici bir ışık patlaması yaşandı ve hemen ardından gökyüzü hızla kararmaya başladı.

Genellikle yılın bu zamanlarında olayın yaşandığı saatlerde güneş yaklaşık seksen derece açıda bulunmasına ve oldukça parlak olmasına rağmen hızla gözden kayboldu. Sırasıyla ilk önce gökyüzünün tamamı kızıla döndü ve daha sonra bu kızgınlık ufka doğru inerken gökyüzü neredeyse tamamiyle karardı. Bu bahsettiğimiz olay öğleden önce saat 11 30’da başlayıp öğleden sonra saat 14’e kadar devam etti. Peki neydi gökyüzünün bu denli kararmasına ve güneşin etkisini kaybetmesine yol açan olay? Rus hükümetinden meteoroloji yetkilileri, Kuzey Kutbu’na yakın üç bölgede yaşanan ani karanlığının sebebi hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı. Olayın yaşandığı saatlerde bölge civarında herhangi bir meteor düşmesi, nükleer test denemesi ya da güneş tutulması hadisesi de yok. Hadisenin ayrıntılarına göz attığımızda zaten yeterince ürkütücü olan kararmanın beraberinde getirdiği bir dizi korkutucu olay da yaşanıyor.

Kararma başlar başlamaz ısı hızlı bir şekilde düşüyor. Görgü tanıklarının anlattığına göre olayın yaşandığı saatlerde otomobillerin elektrikle alakalı aksamları ve evlerdeki elektrikli cihazlar arızalanıyor. Olayın ardından Ozero Namy Gölü kıyısındaki Merk Hoyansk bölgesinde bir köyün sakinleri tarafından bulunan ölü kuşların raporları ortaya çıkıyor.

Bazı raporlar 30 kuş kalıntısı bulunduğunu, bazılarının ise elli olduğunu söylüyor. Müfettişler ölümlerinin nedenini bulmak için ölü kuşlardan birkaç tanesini alıyor. Sadece kuş hastalıkları için değil, aynı zamanda toksik ve radyolojik zehirlenme açısından da kontrol edilecekleri açıklanıyor. İklim uzmanı Alexi Kokorin olaydan sonra tam olarak ne olduğunu anlamak için bu bölgeler ve bu saatler için uydu görüntülerini görmek gerektiğini söylüyor. Fakat daha sonra hiçbir şekilde ne alınan ölü kuş örnekleri ile ne de uydu görüntülerinin incelenmesiyle alakalı bir açıklama yapma gereği duyulmuyor. Şimdi olaydan hemen sonra Evelo Mattiaski bölgesinin başkanı Ivan Glokovun bazı açıklamalarına bir göz atalım.

”Gerçekten zifiri karanlıktı. Genellikle yılın bu zamanlarında güneş oldukça yüksektir. Ufukta yaklaşık seksen derecelik açıda olması gereken güneş hiç görünmüyordu. Tamamen karanlıktı. Öyle ki ofisimin ışığını kapattığında öğlen saatleri olmasına rağmen hiçbir şey göremiyordum. Olayın ilk dakikalarında gökyüzü sarımsı bir renge büründü ve daha sonra bu sarımsı renk yerini zifiri karanlığa bıraktı.”

Olay anında ve sonrasında sağlık sorunları ile alakalı herhangi bir başvurunun olmadığını ekleyen Goroko, havada hafif bir duman kokusu olduğunu ancak hiçbir şekilde toz ve kül bulunmadığını, olayın ardından bazı yerlerde su yüzeyinde ince bir yağ tabakasının insanlar tarafından görüldüğünü ve yetkililere bunu aktarıldığını dile getiriyor. Olaydan hemen sonra yerel yetkililer resmi bir talepte bulunarak konunun araştırılmasını istiyor. Fakat taleplerine hiçbir şekilde yanıt gelmiyor. Daha sonra Bölge Başkenti Yakut’a Meteorolojik ve Tarımsal Tahmin Bölümü Başkan Yardımcısı Nathalie Kovalyova ile temasa geçiliyor. Aldıkları yanıtla karanlığa neden olanın muhtemelen hava akımları yardımıyla bölgeye gelen kirli havanın veya orman yangınlarının yol açtığı yönünde oluyor. Ancak bölge sakinlerine bu yanıt tatmin edici gelmiyor. Çünkü çevrede yakın bir yerde o dönemde herhangi bir orman yangını olmadığını gayet iyi biliyorlar.

Halk olayın yeterince araştırılmadığını da hemfikir. Hadise, kırmızı gökyüzü, çevrede ve su yüzeyinde görünen kırmızı küller, hükümetin atmosferde yaptığı bir nükleer deneme. Hadise başlamadan birkaç dakika önce gökyüzünde görülen parlak ışık ve UFO söylentileri eşliğinde kapanıyor. Biz de konu ile ilgili küçük bir araştırma yaptık. Ulaştığımız sonuç orman yangınlarıyla alakalı hadisenin yaşanmasından. Yaklaşık iki hafta önce İsveç’te 24 saat içerisinde seksen noktada orman yangını başlıyor ve 26 Temmuza kadar söndürülemiyor. Aradaki mesafe yaklaşık 10 bin kilometre. Kim bilir, gerçekten de olayın nedeni budur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz