Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer?

Bazen her şeyden bıkmış ve yorgun hissedersin, kendini insanlara ve hayata dair hem hüzünlerin hem de hayal kırıklıkların birikip birikip taşımıştır artık ve böyle zamanlarda dersin ki benden bu kadar arkadaş! Ben yapamıyorum. Işte bu kadar kötü hissettiğin bir zamanda o hissettiğin durumu gerçek olarak düşünebilirsin ama çok büyük ihtimalle böyle bir zaman diliminde ruhsal yorgunluk yaşıyor olabilirsin. Bu yazıda sana ruhsal yorgunlukla nasıl başedebilirsin bundan bahsedeceğim. İnsan ruhsal yorgunluk yaşadığı zamanlarda kendisini çok fazla suçlayabilir. Ben yapmadım, ben başaramadım. elime fırsatlar geçti ve yine olmadı gibi.

Ruhsal Yorgunluk Nedir?

Şöyle düşünsene, başarılı olma ihtimali de hayatın sana verdiği, sunduğu ihtimallerden birisi değil mi? Başarma ihtimalin kadar başaramama yada başarısızlık yaşama ihtimalin ve hakkın da var. Ama modern zaman sana şöyle dayatıyor. Bir her zaman başarmak zorundasın. Başarısızlık senin hayatında olmaması gereken bir şey. Kendini çok başarısız ve bu dünyada yaşamayı hak etmeyen birisi olarak bile düşünebilirsiniz. Ama dediğim gibi başarısızlık da başarı kadar hayata dair bir şey.

Kimse sana söz vermedi süper olacaksın diye. Sadece modern dünya dayatıyor bize. Sanki her daim başarılı olmak zorundaymışız gibi. Yok böyle bir şey. Bazen başarılı olursun, bazen başarısız olursun. Her alanda başarılı olman da mümkün değil. İmkansız diye bir şey! Evet var. Bazen bedensel kapasitemizi göre, zihnimizi kapasitesine göre ya da duygusal kapasitemize göre bazı şeyleri yapabiliriz, bazı şeyleri yapamayız. Bu arada bilginizin olması açısından kronik yorgunluk başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Dediğim gibi başarısızlık da hayatta dahil. Kendine bu hakkı var. Şunu da söylemek istiyorum sana eskiden insanlar bir köyde doğar, büyür ve ölürlermiş. Hiç de düşünmezlermiş? Ben dünya keşfedicem, şunu yapacağım, bunu yapacağım diye. Önüne gelir yaşamını idame ettirirmiş. Son 20 30 yılı ülkemizdeki gündemi aslında birazcık da bu. Her daim her şeyi başarmak zorundaymışız gibi. Böyle birşey için kendinizi zorlamanıza gerek yok.

Ruhsal Yorgunluk Nasıl Geçer?

Ruhsal Yorgunluk Belirtileri

Şöyle bir düşün bakalım. Merhamet yorgunluğu yaşıyor olabilir misin? Gereksiz yere, gereksiz insanlara, hak etmeyecek insanlara çok fazla merhamet, çok fazla empati gösteriyor olabilir misin? Bu da senin hem ruhsal yorgunluğa girmeme sebep olan şeylerden birisidir. Çözdüğünüz zamanında bu durumdan kurtulmanızı sağlayacak olan şeydir. Kendini iki kişi gibi düşün. Birisi çalışan, diğeri patron. Diyelim ki gerçek hayatta patronun sana çok ağır işler veriyor yada görevlendiriyor. Onu yap, bunu yap, şunu da yapacaksın ve sen çırpınıyorsun. Patronunu tatmin edebilmek için! Bir süre sonra bakıyorsun ki sana azıcık para veriyor.

Diyorsun ki ben niye çalışıyorum? Hem taktir yok, durmadan eleştirir, eşşek gibi çalıştırıyor ve böyle bir durumda maaşım da az! Ben ayrılırım bu işyerinden diyebilirsin. Ama insan içinde iki kişi vardır bir patron bir çalışan gibi düşün. Eğer ki acımasız olan patron tarafın senin birazcık daha ilgiye, şefkate muhtaç olan tarafına böyle davranıyorsa maalesef ki kendi kendinden istifa etme gibi bir şansı yok. Ne yapacaksın? Git gide daha da çökmeye, ruhsal yorgunluk yaşamaya başlıyorsun. İşte böyle zamanlarda ruhsal yorgunluk hissiyatı sana zihninin gönderdiği bir alarm.

Diyor ki bu kadar yorgun, bitkin ve bıkkın, enerjisiz hissettiğiniz zamanlarda zihnin sana bir mesaj gönderiyor ve kendine iyi bak. Bu zor zamanlar yaşıyorsun, kötü zamanlar yaşıyorsun. Eğer ki kendine bakma sen bu ruhsal yorgunluk sonrasında başka psikolojik problemleri dönüşebilir. Dikkat et diyor. O yüzden bu yaşadığımız ruhsal yorgunluk bize bir mesaj. Hem bedenen hem zihnen. Bu arada Halsizlik nedenleri ve kurtulma yolları başlıklı konumuza mutlaka göz atınız.

İçinde bulunduğumuz durumu değerlendirmemiz lazım. Belki de içimizdeki bu acımasız patron sesi de birazcik dizginlememiz ve kendimize kaynak çalışanımızla olduğumuz gibi ödüllendirmemiz, takdir etmemiz bazen sadece şefkat göstermemiz gerekecek. Bundan dolayı ruhsal yorgunluk hem bir problem hem de bir fırsat. Kendimiz, düzeltebilmek, yanlışlarımızı fark edebilmek adına! Umarım keyifli günler seni bekler.

3 YORUMLAR

  1. Bulunduğumuz kış döneminde de bu ruhsal yorgunluk biraz fazla oluyor, birde pandemi var. İş güç kısıtlı, hareket kısıtlı, bu süreci en iyi şekilde atlatmak gerekiyor

  2. Ruhsal yorgunluk freni patlamış kamyon gibi hayatımızda ne var ne yok alır götürür. Ruhsal bozukluklar insanın iç dünyasında neydim ne oldum ne olacağım gibi düşüncelerle çıldırması olarak tanımlanır. Her durumda para bu sorunu çözer diyenleri de duyar gibiyim. Para her sorunu çözemez. Ben sadece şuna inanırım erkekler için söylüyorum kafanıza şapkadan başka bir şey takmayın. Bayanlar için ise kafanıza tokadan başka bir şey takmayın. Eviniz mi yanıyor çekirdeği alın izleyin. Giden gitmiştir zaten önemli olan sizinle kalandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz