Kişisel gelişim kitapları son yıllarda, kişisel olarak gelişmek isteyenlerin çok fazla ilgisini çekmeye başladı. Bu ilgiyi gören batılı uyanık kimseler, bu pazara yedirebilecekleri çok güzel, süslü ürünler ürettiler. Çekim yasası adını verdikleri bir yasayı ortaya atarak; düşünceleri nesnelere çevirme potansiyelimiz olduğunu vurguladılar ve gelişim sürecinde olan insanları pembe bulutların üzerine çıkardılar. Hayatın sert tepkilerinden kaçıp sığınacak yer arayanlara güvenli bir liman sunan bu batılı aydınlar( !) esasında, doğu mistisizminden yarım yamalak aldıkları birkaç bilgelik kırıntısını birleştirip, ustaca sıcak paraya çevirmeyi başardılar.

Pozitif düşünenlerin, pozitif şeyleri çekeceğini, negatif düşünenlerin kötü enerjileri çekeceğini ileri süren bu güruh, dolar resmine her gün odaklanıp zenginlik hayali kurmanın, kısa sürece insanı zengin edeceğini ileri sürdüler. Dolu bir park yerine doğru araç sürerken, boş yer bulacağım diye hayal kuranlar için evren, boş yer tahsis edecek dediler. Gerçekte, böyle düşününce, dolar milyarderi olduk mu ya da boş park yerini her zaman bulabildik mi? Hayır! Bu bir pazarlama stratejisi idi. Bu fikri ortaya atanlar, bol bol kitaplar CD’ler satarak dolar milyoneri oldular ama bu ürünleri satın alanlar olamadılar.

Pozitif düşünmek Hayatı Kolaylaştırır mı?

Uzak doğu bilgeleri, pozitif düşünmenin, Polyana gibi davrananların, pembe bulutların üstünde uçanların, günün birinde, bu bulutlardan düşüp sert bir kayaya çarpacaklarını sık sık vurguluyorlar. Hayat bir oyun ama figüranlar ve kayalar gerçektir. Pozitif düşünmek, çok az bir fark yaratsa da evrenin kanunlarını değiştirmez. Sadece bakış açısını değiştirir ve umutları arttırır. Sonuç kötü olduğunda da bunun faturası daha çok üzülmek olur. O halde ne yapalım? Negatif mi düşünelim? Bardağın daima boş tarafını mı görelim?

Negatif Düşünmek Hayatı Kolaylaştırır mı?

Negatif düşünmek; daha fazla önlem almak, daha fazla plan yapmak için yararlı olabilir. Ayakların sağlam yere basması, pembe bulutlarda süzülüp yere çakılmaktan daha iyidir. Ancak bu tutum da, uzak doğulu bilgelerin önerdiği bir tutum değildir. Çünkü sürekli olarak hayata negatif bakmak, yeni fırsatları görmeyi engeller, yeni olana perde çeker. Hayatın güzel anlarını kaçırmamıza yol açar. Pekiyi ne yapacağız? Hayata nasıl bakacağız?

Hayata Nötr Bakmak

Hayata nötr bakmak demek; olanı var olduğu hali ile filtrelemeden görebilmeyi sağlar. Böylece başa gelen bir olayı daha geniş açıdan görerek, kabullenmek olgunluğu kazandırır. Hayat iyi ve kötüyü beraber sunar. Bu, dualitenin bir gereğidir. Sadece iyiyi sunsa idi, dünya cennet olurdu. Sadece kötüyü sunsa idi dünya cehennem olurdu. Gerçek şu ki hayata cehennem olarak bakan filozofların da sayısı az değildir. Bu filozoflar, çıkış yolu bulamayan varoluşçu filozoflardır. Onlar, nefes almamızın yegane sebebinin, sürekli kötü olan akışın arasına serpiştirilmiş güzel anların, yaşamı yaşanabilir kılması olduğunu, bir bakıma nefes almamızı sağladığını savunurlar. Onlara göre bu mola anları olmasaydı, hayat tümden karanlık olacaktı. Ve tümden karanlık bir akış içinde akmayı hiç kimsenin istemeyeceğini savunurlar. Onlar göre hayat anlamsızdır.

Uzakdoğulu Düşünürler Hayatı Bir Fırsat Olarak Görürler

Yaşanması gereken bir deneyimdir hayat! Bir hediyedir, geçicidir ve değişkendir. Renklidir ve dinamiktir. Misafir olarak gelinen bu dünyada, beklenen değil, sunulan alınacaktır ve bundan şikayet edilmesi anlamsızdır. Her bir olay, bizi geliştirmek için bir kapı aralar. İnsan, sonsuz bir yolculuğun bir kısmını dünyada geçirir, dünyanın ötesinde yoluna devam eder. Bu bilge insanlara göre; dünyadaki sürekli maddi refah ve huzur, kişiyi daha derin uykuda tutar, uyanmasını engeller. Acılar ve çileler, insanı döve döve uyandırmak içindir. O açıdan, başa gelen her olayın bir de derinlemesine analizi gerekir. O olayın başa gelmesinde hikmet aranmalıdır. Evrende iyi veya kötü değil sadece deneyim vardır.

Deneyimler, kişiyi olgunlaştırmak için önlerine sunulan fırsatlardır. Bu bakış açısı pozitif değil, nötr bir bakış açısıdır. Olay başa gelir, kişi o olayı içselleştirmez, olayın geçici olduğunu bilir, gereken dersi alır ve durumu vaveyla koparmadan geçiştirir. Bilgeleştikçe, ilginçtir, hayat daha az karmaşık olaylar sunmaya başlar. Kişi daha sakin ve dingin bir hayat katına geçirilir. Evren bu kimsenin ders aldığını adeta bilmiştir ve onu sınamak için yeni kötü olayları art arda dizmez.

Hayata Nötr Bakmayı Nasıl Başarabiliriz?

Hayata nötr bakış açısı kazanmak, ha deyince olacak bir durum değildir. Kişi önce, bazı şeylerden vazgeçmeli ve bilgeliği istemelidir. Dahası, dünyevi tüm arzularını ve onun türevlerini terk etmelidir. Bir bakıma ruhsal bir inzivaya çekilmelidir. Hayat o kadar renkli, çoşkulu, canlı ve dinamiktir ki, her insan kolay kolay bu renkler ve zevklerden vaz geçmek istemez. Sınav bu şekilde art arda devamlı soru ve sorunlarda gelmeye devam eder.

Dilerseniz Nasıl Özgüven Sahibi Olunur? konumuza da göz atabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Rahmetli babam bana öğüt verirken şunları söylerdi. Bir insan sana bir şey yapman için geldiğinde söylediği sözleri can kulağı ile dinle sonra bu adamın bana söylediği şeyler için şu soruları sor ve kafanda yanıtlarını bularak cevap ver derdi. Sorular şunlardı: Bu adam bana iyi bir şey mi söyledi? Bu adamın söylediği benim yararıma mı? Söylediğini kabul edersem başıma ne iş gelecek. İşte bunları doğru analiz edip cevabı versek inanın bana hiç bir zaman anlaşmazlığa düşmez ve insanlarla iyi ilişkiler kurarsınız. Bu pozitif yada negatif düşünce değil ama hayatımı her alanda kolaylaştıran bir düşünce biz buna sorgulamalı düşünmek diyelim 🙂

  2. Bir psikoloji öğrencisi olarak bende bu düşünceyi destekliyorum. Pozitif düşünmek ve pozitif gelecek hayali kurmak, insana büyük bir enerji katıyor

  3. İyi düşün iyi olsun. Ben her zaman bu felsefe ile hayatın keyfini çıkartırım. İyi düşünerek hayatımıza hep pozitif enerjileri alıyoruz. Bu enerjilerle yaşamımız daha güzel ve eğlenceli oluyor. Kısaca iyi düşünürseniz iyiliği kötü düşünürseniz kötülüğü çağırırsınız. İşte tüm bunlarla sizler ve çevrenizdeki sevdikleriniz etkilenir. Onları iyi yönde etkilemek adına lütfen iyi düşünün iyi ve doğruyu söyleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz