Herkese merhaba arkadaşlar, bugün ders çalışmayı sevdirecek bir teknikten bahsetmek için bu yazıyı sizler için hazırladık. Bu tekniğin ismi ise Pomodoro tekniği. Daha önce pek çok öğrenciye ve tavsiye ettiğimiz ve onlardan çok olumlu geri dönüşler aldığımız bir teknikten bahsedeceğiz. Eminim sizin de ders çalışma düzeninizi ve bu testlerle boğuştuğunuz zaman dilimini çok verimli olarak kısaltacak bir teknik olacak. Hadi hemen başlayalım. Öncelikle pomodoro nedir? Biraz bundan bahsedelim. Aslında pomodoro İtalyanca bir kelime ve İtalyanca da pomodoro domates demek. Şimdi domates ile bu ders çalışma tekniği arasında nasıl bir bağlantı olabilir diye düşünüyor olabilirsiniz.

Hemen açıklayayım. Mutfaklarda, annelerimizin kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcılar var. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama bu zamanlayıcılar, 25 dakikalık zamanlayıcılardır. Bu teknikte aslında 25 dakika üzerinden ilerliyor. O yüzden de annelerimizin bu mutfakta kullandığı domates şeklindeki zamanlayıcı İtalyanlar tarafından bir ders çalışma tekniğine dönüştürülmüş. Hemen lafı uzatmadan nasıl olduğunu anlatalım. Bu tekniğe göre 25 dakika dikkatimizi canlı tutmak adına ideal bir süre ve her biri 25 dakikaya biz bu teknikte bir pomodoro diyoruz. Ders çalışmaya başlamadan önce hazırlamanız gereken materyalleri masanın üzerine hazırlıyorsunuz. Daha sonra zamanlayıcı kurarak 25 dakika içerisinde yapabildiğiniz kadar elinizdeki işleri bitirmeye çalışıyorsunuz.

Bu arada hatırlatmakta fayda var ki, 25 dakika süreyi tutmak için telefonunuzun kronometresini 25 dakika olarak ayarlayarak bu metodu kullanabilirsiniz. Hatta aşağıda ki videoyu başlatarak sürenizi başlatabilirsiniz.

İşin güzel yanı şu 25 dakika çok hızlı geçtiği için hemen insan motive olmaya başlıyor. Çünkü bir bakıyorsunuz saate ve süre hemen ilerlemeye başlamış. O yüzden de elinizde çözmeniz gereken böyle bir sıkıcı test topluluğu varsa veya hiç canınızın çalışmak istemediği dersler varsa veya çok çabuk dikkatiniz dağılıyorsa, bir süre bu tekniği denedikten sonra göreceksiniz ki çok çabuk motive olup kendinizi derslere verebiliyor olacaksınız. Bu teknikte 25 dakika çalışıyorsunuz. 5 dakikalık kısa bir mola veriyorsunuz.

Bu molada isterseniz şöyle bir Instagram’a bakabilirsiniz, isterseniz gelen mesajlara bakabilirsiniz. 5 dakikanızı bittikten sonra tekrar 25 dakika başlatıyoruz. Mesela ”hiç böyle uzun bir ara vermeyeceğim mi” diye sorabilirsiniz. Tabii ki verecekseniz! Dört tane promo süresini tamamladıktan sonra uzun mola süresi verme hakkınız olacak. Buda yaklaşık 2 saate tekabül ediyor. Daha uzun bir ara verme hakkınız oluyor bu teknikte. Bu da yaklaşık olarak 30 ila 45 dakika sürebiliyor. Siz eğer 2 saat içinde çalışmanız gerekenleri bitirirsiniz, çalışmanızı tamamen bitirebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Pomodoro tekniğini youtube da izleyerek öğrenmiştim ve denemeye karar vermiştim, çok başarılı bir teknik tam uygulayınca çok iyi oluyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz