pomodor-teknigi
pomodor-teknigi

Üniversite sınavlarına hazırlık sürecinde çalışmak uzun süren ve yüksek motivasyon gerektiren bir süreçtir. Aylarca süren düzenli çalışma ve bu çalışmanın öğrenilmesiyle sınavda başarılı bir şekilde uygulanması ile üniversite kapılarının açılması, gençliğin en güzel yaş aralıklarında gerçekleşmesi sebebiyle hazırlık yapan öğrencilerin çalışma düzeni oturtması konusunda problemler yaşamasına neden olmaktadır. Bu nedenden ötürü birçok öğrenci kendi çalışma sistemini ve modelini oluşturmaya çalışmaktadır. Yıllarca okul ortamında 40 – 50 dakika ders 10 dakika dinlenme ders temposuna alışılsa da YKS sürecinde bu düzenin dışına çıkılmaktadır. Birçok öğrenci sınavlara hazırlanırken Pomodoro Tekniğini kullanarak ders çalışmaktadır. Eğer siz de üniversite sınavlarına hazırlanıyor ve ders çalışma konusunda verimli bir zaman yönetimi gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsanız Pomodoro Tekniğini kullanabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği Nedir?

1980’li yılların başında Cirillo adlı bir kişi tarafından geliştirilen ve o günden beri tüm dünyada kullanılan çalışma metodu olan Pomodoro Tekniği, uygulayanlar tarafından oldukça verimli olduğunu iddia etmesiyle 30 seneyi aşkın süredir dünyanın dört bir yanında kullanılmaktadır. Bu tekniği en basit düzeyde anlatmak gerekirse 25 dakika ders çalış 5 dakikalık mini mola vermek üzerine kurulu. Örneğin bir önceki yazımız olan yks matematik nasıl çalışılmalıdır? Sorusunda çalışma verimliliği konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu tekniği kullanabilirsiniz.

Bir ders üzerine çalışırken 4 pomodoro tamamlamanız gerekiyor. Örnekle anlatmak gerekirse; matematik çalışıyorsanız 25 dakika ders 5 dakika mola 1 pomodoro ediyor. Toplamda 4 pomodoro yaptığınız zaman 20 dakika dinlenmiş 100 dakika ders çalışmış oluyorsunuz. Kısa süreli zaman diliminde ara verdiğiniz için hem sıkılmıyor hem de yüksek verimle çalışmış oluyorsunuz. Bu tekniği özellikle günde maksimum 8 saate kadar sınav hazırlığına kullananlar uygulamaktadır.

Planınızı Hazırlayın ve Çalışmaya Başlayın

Eğer siz de çalışma verimliliğini arttırmak için Pomodoro Tekniği kullanacaksanız bir kâğıt üzerinde Pomodoro daireleri çizin her 1 pomodoro bittiğinde bu dairenin içini karalayın. İlk etap için 5 günlük bir liste hazırlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Misal; pazartesi için 4 seans 1 Pomodoro ettiğine göre ve sizin 6 saat çalışacağınızı varsayarsak, 3 daire çizin. Bunu bütün günler için uygulayın. Her 4 seansta birinin içini doldurun. 6.gün sonuçları inceleyin. Verimli geçtiğini düşünüyorsanız sene sonuna kadar bu taktiği uygulayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Merhabalar,

    Zaman hepimiz için en değerli kaynaklardan biri. Zamanı etkili kullanmak, işlerimizden verim almamızı sağlıyor ancak bu hiç de kolay değil. 1980’lerde Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiş olan Pomodoro Tekniği, zaman yönetimi konusunda problemler yaşayan kişilere, oldukça fayda sağlamış bir tekniktir. Zamanı etkili kullanmak için siz de Pomodoro Tekniği’nden faydalanabilir, işlerinizi kolaylıkla yoluna koyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz