Yazı İçeriği

Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport almak istiyorum diyenler için bir dizi pasaport prosedürünü anlattık. Pasaport Nasıl Alınır Önemli İpuçları başlığı altında detaylı bir bilgi verilerek, pasaport türleri nelerdir ve türlerine göre pasaportlara nasıl başvurulur cevapları irdelendi.

Malumunuz son dönemlerde yaşadığımız yurt dışı giriş ve çıkış güncellemelerinden dolayı (siyasi hamleler diyelim), sürekli revize edilen bir süreç içerisindeyiz. Bu yüzden insanlar pasaport nasıl alınır sorusu ile sık sık gündeme getiriyor bu konuyu. Peki ama ne yapmamız gerekiyor? Nasıl bir çalışma yapmamız gerekli? Gelin detayları inceleyelim ve kişisel çözümleri bu kapsamda incelemeye başlayalım. Bildiğiniz gibi pasaport alışverişi, aslında detaylı bir inceleme gerektirir. Bu yüzden farklı başlıklar ile ele alacağız bütün konuyu.

Pasaport Hangi Kurumdan Alınır?

Bu soruya en net cevabı pasaport harç ve ücretleri ödeyerek başlayabileceğinizi söyleyerek verebiliriz. Çünkü öncelikle harçların ve ücretlerin ödenmesi gerekiyor. İlçe emniyet müdürlükleri bu konuda bir çalışma ürettiği için, pasaport türüne göre randevu almanız gerekiyor, ilçelerde pasaport bürosu yoksa il merkezine gitmelisiniz. İl merkezinde ise İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü’ne başvurulmaktadır. Eskiden bizzat gitmeniz gerekir iken, artık randevu için online bir randevu süreci var. Bu da işlerimizi kolaylaştırıyor. Randevudan sonra, gerekli evrakları söz konusu randevu saatinde ilçe emniyet müdürlüğüne götürmeniz gerekiyor.

  • Nüfus cüzdanı,
  • 2 biyometrik fotoğraf (buraya dikkat)
  • Pasaport harç ve diğer ücretlerin ödendiğine dair dekont

Bu evrakları teslim etmeniz yeterlidir. Ardından sizin için bir dosya açılacak ve bu dosyalar kapsamında detaylı bir incelemeye dahil olacaksınız. Ardından parmak izi ve fotoğraf taraması yapılacak ve süreç başlayacaktır. Ardından ortalama 3 iş günü içerisinde pasaportunuz Ankara üzerinden yola çıkacaktır. Verdiğiniz adrese gönderilen pasaportunuz, oldukça güvenli bir şekilde PTT tarafından ulaştırılıyor. Ortalama 10 yıl süresi maksimum süreye sahip olan pasaport için, minimum pasaport alma tarihi 6 ay olmaktadır.

Pasaport Ücretleri ve Türleri Nedir?

1 YIL 175,5 TL 269,5 TL
2 YIL 286,4 TL 380,4 TL
3 YIL 406,7 TL 500,7 TL
4 – 10 YIL 573,1 TL 667,1 TL

Güncel fiyatlar bu şekildedir. Pasaport türleri ise; umuma mahsus pasaportlar, hususi pasaportlar, hizmet pasaportu, diplomatik pasaportlar, geçici pasaport, yeşil pasaport olmak üzere sıralanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz