okul müdürü

Part Time İş Bulmak

Part Time iş bulmak ne demek? Part time iş verenler kimler, nerelerde çalışabiliriz? Part Time Türkçe tabirle yarı zamanlı iş demektir. İnsanlar; hayatını iş ile dengelemek, farklı kariyer alanlarında denemeler yapmak ya da bir gün tam zamanlı çalışmak umuduyla yarı zamanlı olarak çalışmayı tercih ediyor.

Parti Time yani yarı zamanlı iş seçilmesinin bir diğer nedeni de diğer vakitleri farklı şekilde değerlendirmektir. Part time iş ararken, motivasyon kaynağınız ne olursa olsun, iş seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar vardır. Aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurduğunuzda, part time çalışırken, hayatınızı dengeleyerek kariyer yolunuzda doğru bir adım atabilirsiniz. İşte, part time iş ararken dikkat etmeniz gerekenler!

Mali Durumunuzu Belirleyin

Part time bir işte çalışıyorsanız, mali durumunuza daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Elbette, çalışma saatlerinize bağlı olarak, bazı iş grupları part-time çalışıyor olsanız bile, size iyi bir maaş sağlayabilir. Özellikle hukuk, web programlama ve mühendislik alanlarının, part time iş seçeneklerinde bile oldukça kazançlı olduğunu söylemek mümkün. Restoranlar ve kafeler de part time personel arayan diğer mekanlar.

Daha sonra,  aylık harcamalarınızın gerçekçi bir taslağını oluşturmalı ve bir miktar da ek harcamalar için ekleme yapmalısınız. Şu anda sevdiğiniz ancak iyi bir maaş alamadığınız bir işiniz olabilir. Bu nedenle, ilginç ya da heyecan verici görünen başka bir part-time iş seçeneğine yönelebilirsiniz; en azından tutkulu olduğunuz işte tam zamanlı olarak çalışmaya başlayana kadar…

Pek çok öğrenci, okul masraflarını finanse etmek için part time işlerde çalışıyor. Yapmanız gereken şey bu ise; okul masraflarının yanında; aynı zamanda konaklama, kitap, yemek gibi masrafları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Ders Programınız Hakkında Gerçekçi Davranın

Haftada 40 saat ve üzeri çalışamayacağınıza karar verdiyseniz, haftada 20 saat çalışabileceğiniz iki farklı işin daha uygun olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu her zaman böyle değildir. Örneğin, bir işten diğerine gitmeniz ne kadar sürecek? Bir mola almak ya da öğle yemeği için zamanınız olacak mı? Okul yıllarınızda part time çalışmak istiyorsanız; ayrıca dersler, sınavlar ve seminerlerin gözden geçirilmesi de programınızın nasıl bir şey olacağına dair bir fikre sahip olmanızı sağlar.

Bölümünüze Uygun Bir İş Bulun

Halihazırda çalışıyorsanız da, kariyer hedefinizi tamamlayıcı bir part-time iş bulmak, beklentilerinizi gerçekten arttırabilir. Part time çalışmak; mevcut mesleğinizde konu, beceri ve hedefler konusunda daha geniş bir pencere sağlar. Örneğin, hukuk okuyorsanız, yasal bir ortamda part time iş deneyimi kazanmak, mezun olduğunuz zamana kadar büyük bir avantaj sağlayacaktır.  Part time işler, bir anlamda tamamlayıcıdır ve hayatınıza daha fazla amaç ve yön katarak kariyer gelişiminizde size yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here