Günlük yaşamımızda stres dolu anlar yaşayabiliyoruz. Hatta öyle ki çalıştığımız sektör stres odağının yüksek olduğu bir iş alanı olabilir. Stres içerisinde olduğumuz anlarda birçok kişi gibi sinir halindeyken veyahut panik durumundayken yada ortada stres ya da sinir sistemimizi gerecek hiçbir durum söz konusu değilken alışkanlık haline getirerek parmaklarımızı çıtlatmaya başlarız. Yapılan eylem parmağı bükerek kemiklerin sürtmesiyle çıkan ses kişiye rahatlık verir iken etrafınızda ki insanları rahatsız edebilir veya parmak çıtlatmanın sağlık açısından bazı yan etkileri meydana gelebilir.

Bu makalede sizlere stres anlarında ya da alışkanlık durumlarında parmak bükerek çıkartılan sesin aslında nelere zarar verdiğini, parmak çıtlatma alışkanlığını hayatımızdan nasıl çıkaracağımızı, nasıl bırakılabileceği ve parmak çıtlatma sonucunda meydana gelebilecek yan etkilerin neler olduğu konusunda bilgi paylaşımında bulunacağız.

Her ne kadar bazı platform ve kaynaklarda parmak çıtlatmanın insan hayatında çok ciddi problemlere sebebiyet vermeyeceği belirtilse dahi ihtimaller dahilinde oluşabilecek bazı zararları belirtmekte fayda var diye düşünmekteyiz. Parmak çıtlatma sonucunda bazı problemler meydana gelmektedir. Parmak çıtlatmak bağların zarar görmesine neden olabilmektedir. Uzun yıllar boyunca parmak çıtlatmak parmakların zayıflamasına, el ve kolların gücünün azalmasına kalsiyum ihtiyacınızın fazlalaşmasına yol açabilmektedir.

Son yapılan bir araştırmaya göre ise parmakları çıtlatmak parmak bölgesinde ki eklemlerin şişmesine neden olabilmekte ve eklem kapsüllerinde yumuşak doku hasarına neden olmaktadır. Parmak kemikleri birbirine bağlayan yumuşak dokularda ise hasar meydana gelebilmektedir. Yine yapılan bir analize göre parmaklarını çıtlatan kişilerin kavrama yeteneğinin parmak çıtlatmayan kişilere nazaran daha düşük olduğu belirtilmiştir.

Neden Parmakları Çıtlatıyoruz

Çok uzun süre boyunca yazı yazmakta olan insanlar yazıcı krampı olarak bilinen sorunun sonucunda ise parmaklarını rahatlatmak amacıyla parmaklarını çıtlatmaktadırlar. Stres seviyesinin yüksek olduğu anlarda örneğin önemli bir sınav öncesinde veya uzun süre ellerin kullanılması ile ellerdeki yorgunluğu hafifletmek adına parmak çıtlatılmaktadır. Tüm bunlar dışında hiçbir belirgin bir sebep olmaksızın sadece alışkanlıktan dolayı veya gevşeyip rahatlamak amacıyla parmaklarımızı çıtlatabilmekteyiz.

Sağlığınıza zarar veren bu alışkanlıktan kurtulmak çok kolay olmasa bile ellerinizi farklı aktivitelerle meşgul ederek bir süre sonra bu alışkanlıktan kurtulabilirsiniz. Örneğin elinize kalem ya da diğer obje ürünlerini alarak elinizi bir şey ile meşgul ederek bir süre sonra kendinize zarar vermeyecek bir alışkanlık kazanılarak parmakların gücünü ve koordinasyonunu artırabiliriz. Hem parmaklar hem de zihni meşgul edecek bir hobi edinilebilir. Örneğin resim çizebilir, yazı yazılabilir, boya yapılabilir veya yeni bir puzzle oyununa başlanarak bu olumsuz alışkanlığı unutabilirsiniz. Çantada bulundurulacak olan el kremi ile parmak çıtlatılmak istendiğinde hemen çantadaki krem çıkarılarak ellere sürülebilir. Bu durumda ellerin meşgul olması sağlanır ve aynı zamanda yumuşak ve nemli ellere sahip olunabilir.

1 Yorum

  1. O parmak çıtlatmanın zevkini hiçbir yerde bulamıyorum. Yazıda tehlikeli demişsiniz ama ben tam tersine parmağı çıtlatmazsam rahatsız oluyorum. Parmakları çıtlatmanın dışında elimi açıp kapattığımda da avuçlarım ellerim her taraf çatır çatır ses gelmeye başlıyor. İyicene korkmaya başladım. Bu alışkanlık belki yakın dönemde bir sorun çıkartmayacak ama uzun dönemde Allah ömür verirse parmaklarda yamukluk yada sinir sıkışması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz gibi duruyor. Sadece parmak çıtlatmak olsa keşke boyun çıtlatma da var bende sağa sola çat küt ettiremezsem boynum ağrır. Bence bu durumun yanında parmak çıtlatmak çok masum duruyor.i

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz