Panik Atak Nedir? Panik Atağın 3 Belirtisi

İnsanları diğer canlılardan ayıran en büyük farklardan biri de duygulardır. Duygular yaşam kalitemizin artmasında ya da azalmasında önemli rol oynar. Peki panik atak nedir? Bu soruya detaylı olarak cevap vereceğiz ancak bu yazının tamamen bilgilendirme amacıyla yazıldığını ve kendi içinizde bu rahatsızlığa dair şüpheleriniz varsa, en doğru teşhisi hekiminizin koyacağını lütfen unutmayınız. Adından da anlayacağımız üzere panik yani endişe, kaygı yaşadığımız anlarda, bizi olumsuz düşüncelere sürükleyen bir rahatsızlıktır. Tabi ki her endişe ya da korku anını yaşadığımızda panik atak rahatsızlığı yaşadığımızı düşünmemeliyiz.

Özellikle sinirli bir yapıya sahip olup stresli bir yaşam içerisindeyseniz, korku panik hallerinde anksiyete bozukluğu yaşayabilirsiniz. Buda panik atak nedir sorusuna verilecek kritik cevaplardan birisidir. Bu rahatsızlığı geçiren ya da sahip olan kişiler hiç bir sorun olmadığı zamanlarda da kaygı, endişe, korku hissiyatına kapılırlar.

Yazı İçeriği

Panik Atak Nedenleri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere yaşamınızda geçirdiğiniz olumsuz travmalar sonucu bu rahatsızlığı geçirebilirsiniz. Çok daha detaylı nedenlerini öğrenmek isterseniz Anksiyete – Panik Atak Problemleri başlıklı konumuza göz atabilirsiniz. Panik atak nedir sorusunun en önemli cevaplarından birisi de endişe ve korku halleridir. Neden korkarız ya da endişe duyarız? Aslında insanoğluna entegrelidir bu duygular. Etrafınızda ”hiç kimseden ya da hiç bir şeyden korkmuyorum” diyen insanların dahi mutlaka suretle korkacağı ya da endişe duyacağı bir olay vardır.

Panik Atak Nedir? Panik Atağın 3 Belirtisi

Yaşadığımız travmatik olaylar psikolojimizi etkileyebilir. Aile yakınlarından birini kaybetmek, araçla giderken atlatacağınız küçük bir kaza bile panik atak rahatsızlığı durumunu yaratabilir. Bu rahatsızlık psikolojik bir durum olması nedeniyle, sizi sadece ruhsal açıdan rahatsız edebilir. Tabi ki, korku, endişe sizde rahatsızlık verirken üzülmenize neden olabilir. Özellikle stres ve üzüntü ise sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları geçirmenize neden olur. Panik atak rahatsızlığı genetik bir rahatsızlık değildir. Yani aile bireylerinizden ya da ata soylarınızdan birinin bu rahatsızlığı geçiriyor olması, sizin de genetik olarak bu rahatsızlığı yaşayacağınız anlamına gelmemektedir. Çevrenizde sizde dahil herkesin anlık bir nedenden ötürü yaşayabileceği, gördüğünüz en dirayetli insanın bile yaşama ihtimalinin olduğu bir rahatsızlıktan bahsediyoruz.

Panik Atak Nedir? Panik Atağın 3 Belirtisi

En önemli belirtisi, normal bir zamanda yani, hiç bir sorun yaşamadığımız bir anda, durduk yere yaşadığımız korku ve endişe halidir. Düşünsenize, insanın en keyif aldığı aktivitelerden birisi de alışveriş yapmaktır. Çok keyifli bir şekilde gittiğiniz alışveriş merkezinde, kıyafet tercihinizi yaparken birden kaygı ve endişe haline büründüyseniz en etkin panik atak belirtisi gösteriyorsunuz demektir. Bu belirti ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, şu siteye göz atabilirsiniz.

Bir diğer belirti ise kolaylıkla çözebileceğimiz sorunları sürekli düşünüyor olmaktır. Eğer yaşamınızı çok etkilemeyecek bir sorunlar karşılaştıysanız, bu sorunu çözümlemek konusunda tereddüt yaşamanıza gerek yoktur. Buna rağmen içinizde korku, panik yaşıyorsanız bu sağlık sorununun belirtisini gösteriyorsunuz demektir. Dilerseniz aşağıda ki video da DR. İbrahim Bilgen tarafından hazırlanın videoya göz atabilirsiniz.

Yukarı da Panik atak nedir ve en önemli 3 belirtinin ilk ikisini okudunuz. Üçüncüsü ise kendi içinizde kendinize psikolojik olarak baskı yapmaktır. Kendinizi istemsiz olarak stres içine sokuyorsanız ne yazık ki bu rahatsızlığın semptomlarını taşıyorsunuz diyebiliriz.

Panik Atak Tedavisi Var mı?

Şunu bilmelisiniz ki, psikolojik olarak edindiğiniz her rahatsızlığı yenmek sizin elinizdedir. Doğru uygulanacak olan tedaviler sonucunda bu rahatsızlığı hayatınızdan tamamen çıkmanız mümkündür. Toplumumuzda psikolog bir uzmandan destek almak, tedavi almak nedense garip karşılanıyor. Öncelikle böyle bir yanılgıya kesinlikle düşmemelisiniz. Size en doğru tespiti daha doğrusu Panik atak nedir sorusuna en doğru cevabı bu alanda uzman olmuş bir hekim verecektir.

Panik Atağın 3 Belirtisi

Kimi zaman rahatsızlığın seviyesine göre ilaç tedavisi, kimi zamanda yine panik atağın seviyesine göre iletişim yolu ile bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir durum var ki, bu hayatta hiç bir şey kendinizden daha önemli değildir. Başaramadığınız, sonu hüsranla biten her bir olayı yaşamak, yaşadıklarımızdan deneyim sahibi olabilmek için yaşadığımızı lütfen unutmayınız.

Sizi üzen ya da sizi endişe, kaygı, strese sürükleyen her bir olayın üzerine giderek ne kadar güçlü bir birey olduğunuzu göstermelisiniz. Kendinize inanın ve mutlu olabilmek için tüm negatif enerjinizi üzerinizden atın. Bu yazımızda sizlere panik atak nedir ve belirtileri nedir sorusuna detaylı olarak değindik. Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

4 YORUMLAR

    • ”Psikolojik bir şey” diye bir tabir yoktur. 🙂 Psikolojik rahatsızlık vardır. Rahatsızlık ile hastalık bir değildir. Panik atak bir hastalık değil, bir rahatsızlıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz