panik-atak-onerileri
panik-atak-onerileri

Tüm dünyayı etkisi altına alan Co-vid19 adlı virüs diğer adıyla corona virüs sonrasında her gün ölüm haberleri duyuyoruz. Ülkemizde geçtiğimiz günlerde ilk vakanın resmileşmesi sonrası bilinçsizce yapılan hareketlerin çoğunun panik atak ile ilgili olduğunu görüyoruz. Bunun dışında da birçok kişide çeşitli nedenlerden dolayı panik atak hastalığı geçirilmekte ve kontrol kaybedilmektedir. Peki siz de panik atak varsa kontrolü kaybetmemek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Panik Atak, Zihinde Gerçekleşen Bir Durumdur

Panik atak kontrolü yitirme ya da ani panik olmak tamamen zihninizin size oynadığı bir oyundur. Bu durumun farkında olarak panik atağınızın geçmesini ve kontrolü elinize almanızı sağlayabilir. Bunun için panik atak geçirmeye başladığınız ilk anlarda zihninizin size bağlı olduğunu ve kontrolü elinizde tutmanız gerektiğini düşünerek size panik atak yaşatan durumlardan kolayca sıyrılabilirsiniz.

Düzenli Yaşam Panik Atağı Engeller

İnsan bedeni çalışan bir makine gibidir. Bir makinenin bakımlarını düzgün bir şekilde yaparsanız yıllarca çalışabilir. Bakımsız makineler gibi düzensiz bir insan vücudu da kısa sürede sıkıntılar boy göstermeye başlar. Her hastalıkta olduğu gibi panik atak için de düzenli yaşam engelleyici bir etkiye sahiptir. Düzenli beslenmek, spor yapmak, düzenli saatlerde uyumak gibi rutinleştirilmesi gereken durumlar sizi panik atak geçirmekten koruyacaktır.

Yüzleşmekten Kaçınmayın

Panik atak geçiren kişilerin en çok sıktığı yaptığı hatalardan bazıları da korkularıyla yüzleşmemek, atak geçirdiği ortamı terk etmek ya da başka bir panik atak geçiren birey ile bu konu üzerine konuşup iletişim kurmamaktır. Her insan da olabileceği gibi siz de de panik atak kontrol kaybı yaşanabilmesi durumu gerçekliğini göz önünde bulundurarak atak sırasında gözlerinizi kapatmaktan kaçının. Ortamı terk etmek yerine sorunun üstüne gitmeyi deneyin. Sonrasında atak geçiren başka kişileri bulup durumlar karşısında neler yaptığını ve ne gibi durumlarda kendine avantaj sağladığını öğrenin. Aynı şekilde siz de karşı tarafa panik atak esnasında neler yaptığınız da avantajlı duruma geçtiğinizi anlatarak karşılıklı bilgi aktarımı sağlayabilirsiniz. Tüm bunları yaptığınız zaman kolaylıkla panik atağınızı kontrol altına alabildiğinizi göreceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz