Zorlu süreçlerden geçtiğimiz 2020 yılı itibariyle rutin dengelerimizde de problemler yaşamaya başladık. Salgın nedeniyle artık eskisi gibi rahat davranamıyor ya da alışkın olduğumuz düzene geçiş yapamıyoruz. Bu yazımızda öğrencileri Pandemi döneminde sınavlara hazırlık aşamasından neler yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yapacağız. Bilindiği üzere Temmuz ayında yapılması beklenen YKS, haziran ayına çekilme ihtimali var. Peki bu dönemde evinizde sınava nasıl çalışmalısınız? Gelin ilk adım ile başlayalım.

Yazı İçeriği

Uyku Düzeni

Sadece öğrenciler değil, pandemi nedeniyle iş yerleri kapalı olan bireylerde bu dönemde uyku düzenini maalesef bozdu. Daha çok gündüz uyuyup, geceleri ayakta olan öğrenciler için bu durumun çalışma sürecinizde çok büyük bir sorun yaratacağını belirtmek isteriz. Bilinmeli ki gece uykusu ile gündüz uykusu maalesef aynı değildir. Vücut anatomisinden ziyade ruhen bu süreçte daha çok yıpranırsınız. Odaklanma sorunları nedeniyle konsantre problemleri yaşarsınız ve bu durum maalesef sınava hazırlık döneminde başarılı olamamanıza neden olur.

Yapmanız gereken ilk adım, başarabiliyorsanız bir sonraki akşam yani 24 saat uyumayıp uykunuzu geceye çevirmeniz gerekiyor. Eğer yapamıyorsanız, bir şekilde uyku ilacı alıp gece uykuya dalmanız gerekiyor. Tabi ki bu durum önerdiğimiz durum değildir.

Çalışma Planı Belirleyin

Dikkat, başarılı olmanın temeli DİKKATTİR! Dikkatinizi dağıtacak olan her ne varsa uzak durmanız gerekiyor. Özellikle sosyal medya hesaplarınızdan çalışma süresince uzak durmalı, varsa ilişkiniz, birlikte olduğunuz insandan müsaade istemeniz gerekiyor.

Yukarıda görmüş olduğunuz temsili çizelge ile sınava hazırlanma planı hazırlayabilirsiniz. Basit bir excel dosyasına çalışma saatlerinizi belirleyip bu doğrultuda çalışırsanız, başarısız bir sınav geçirme şansınız yok diyebilirim!

Çıkmış Sorular Sınavın %50’si!

Daha önce ki sınavlarda çıkmış olan sorulara İnternet üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında basım evleri tarafından hazırlanan test kitaplarına da yoğunu vererek kendinizi geliştirebilirsiniz. Salgın nedeniyle önümzde ki yapılacak olan ilk sınavlarda mutlaka bazı esneklikler olacaktır.

Bundan en önemlisi ise zaman artışı olacak. Gireceğiniz sınavlarda, eski sürelere göre minimum yarım saatlik bir artış olacak. Hiç bir şekilde stres yapmadan rahatça sınava hazırlanmalısınız. Şimdiden kucak dolusu başarılar.

1 Yorum

  1. Ülkemizde maalesef sınava çalışan çocuklar yanlış yönlendirilerek sınavda başarılı olmalarına ket vuruluyor. Öncelikle pandemi olsun veya başka bir durum ne olursa olsun sınava çalışacak çocuğun üstünde sınav kaygısı olmayacak korku duymayacak. Çocuklara yapılan baskılar nedeniyle bırakın sınava çalışıp başarılı olmasını psikolojisini bozup Kliniklik ediyorlar çocukları öncelikle yapılması gereken şu çocuğunuza değer verin yanına gittiğinizde oğlum kızım her ne ise bu senin hayatın çalışırsan başarılı olursun başarılı olmasan da sorun yok bir daha denersin tarzında onu rahatlatıcı kelimeler söyleyin ve güvenini kazanın çocuğunuza bu yaklaşımınız onu motive edip derslere adapte olmasını ve ardından başarıyı getirecektir. Şimdi gelelim uyku düzenine şimdiki nesil maalesef uyumuyor nedeni ise sosyal medya o telefonu bizlerde dahil geç saatte elimize alsak inanın 1 saat nasıl geçiyor anlamıyorsunuz bu yüzden çocuklara uyku konusunda hak veriyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz