Yeni bir mezun olarak, yaptığınız iş başvurularında neyin yanlış gittiğini anlamanız zor olabilir. Şirketin aldığı başvuru sayısı mı o işi almanızı engelliyor? Ya da yeterli staj saati ayırmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Bazen, yardım almadan tam olarak neyin yanlış olduğunu anlamak kolay olmayabilir; bu nedenle, CV hazırlamak ile ilgili en iyi önerileri sizler için bir araya getirdik ve iş başvurularınızın neden olumsuz sonuçlandığına ilişkin 4 olası nedeni listeledik…

CV’nizde işverenin anlamadığı boşluklar olabilir

Bugün ya da yarın, herkes bir dönem çalışmaya biraz ara verecek. Bu molalar, seyahat ya da aile nedenleri gibi pek çok nedenden kaynaklanmış olabilir; ancak nedene bakılmaksınız, işverenler; uzun süre işsiz kalmanıza neden olan şeyi merak edecektir. CV’nizde bu aranın sebebini açıklayıp açıklamamak size kalmış. Bir iş görüşmesinin gerçekleşeceği konusunda herhangi bir garanti olmasa da, verdiğiniz bu aralar hakkında görüşmek için sizinle iletişim kurmalarını isteyebilirsiniz.

CV’niz o işe uygun görünmüyor olabilir

Aynı pozisyona başvuruda bulunan rakiplerinizden farklı olmak istiyorsanız; başvuru sırasında vereceğiniz o kağıt parçasının sizi en iyi şekilde tanıttığından ve kişisel reklamınızı en iyi şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız. CV’nizin gösterdiği şeyin, başvurduğunuz iş ile aynı hizaya geldiğinden emin olmanız da önemlidir. Örneğin, bir grafik tasarımcısı için iş başvurusunda bulunduğunuzu düşünelim. Bu durumda, CV’nizin bunu yapabilmeniz için teknik olarak gelişmiş ve etkileyici görünmesi gerekir.  Benzer şekilde, proje yönetiminde veya bir organizasyon departmanında bir rol için başvuruda bulunuyorsanız ve özgeçmişinizde herhangi bir yapı veya akış yoksa, muhtemelen başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Yanlış bir dil kullanmış olabilirsiniz

Arkadaşlarınızla Whatsapp’tan mesajlaşırken kullandığınız dil, resmi bir kuruma yapılacak başvuru için uygun değildir; ki bunu zaten biliyorsunuz. Ancak bazen, kullanmaya fazla alışık olduğunuz kelime ve kalıplar, doğru olmasa da özgeçmişinizde yer alabilir ve bu da, yaptığınız iş başvurusunun geri çevrilmesine neden olabilir. Bununla birlikte, başvuruda bulunacağınız pozisyona uygun teknik bir dil de kullanmış olabilirsiniz ancak, işe alım görevlileri; kullandığınız teknik dili bilmiyor olabilir ve size göre daha basit bir dil kullanan birini seçebilir. Bunun yerine, mümkün olduğunca açık ve cv’nizi okuyan kişinin aradığı şeyi bulabileceği bir dile odaklanmalısınız.

CV’niz fazla uzun olmuş olabilir

Yayıncıların bir kuralı vardır. Bir makalenin ilk sayfası ile ilgilenmezlerse, daha fazlasını okumazlar. Aynı durum, CV’ler için de geçerlidir. Bu nedenle, bazen azı daha fazladır. Eğer iş unvanınızı açıklamak için büyük bir paragraf hazırlarsanız, bu iş verenin ilgisini çekmeyecektir. En yeni iş deneyiminden bahsetmek ve en dikkat çekici özelliklerinizi eklemek en iyisidir. Geri kalanını sade tutmak yeterlidir. Böylece, yalnızca birkaç önemli noktaya ve başarınıza odaklanmış olursunuz.

1 Yorum

  1. İş başvurusu değerlendirme süresi geri dönüş gibi işlemler çok dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir bunu bir iş arayan olarak daha iyi anlarsınız bir iş başvurusu yaptığınız da ve olumlu geçtiğini hissettiğiniz de bir an olsun umutlanır ister istemez bütün enerjinizi oradan gelecek güzel habere bağlarsınız. Bu durumda iş başvuru sürecini yöneten insan kaynakları her zaman elit ve şeffaf olmalı ve başvuran personeller işe uygun değilse bile tek tek olmasa bile genel bir mesaj ile başvurunuz havuza alınmıştır. İhtiyaç halinde size ulaşılacaktır nezaketen de olsa söylenebilir. İş arayanların da en önemli yapması gereken eylem kılık kıyafet diksiyon ve bilgi birikimi saydıklarımdan 2 tanesi yerinde kullanılırsa işe girme eyleminin %70 gerçekleştirmiş olacaksınız. Pes etmeyin savaşın fark yaratın ve en önemlisi hiç bir zaman umudunuzu kesmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz