Özel Üniversitelere Gireceklere Tavsiyeler-1

Ülkemiz sınırları içersinde lise eğitimini bitirdikten sonra üniversite okumak isteyen öğrenciler için devlet üniversiteleri dışında özel üniversitelerde bulunmaktadır. Gerek Türkiye’de yaşayanlar gerekse yurt dışından seçimler arasında bulunan özel üniversitelerin gün geçtikçe sayısı artmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen üniversite sınavlarında derece alarak istedikleri devlet üniversitelerine giremeyen ya da özel üniversitede okumak isteyenler için seçimler esnasında dikkat edilmesi gereken bazı tavsiyeler ve detaylar vardır.

Üniversitelerde bölüm seçimi ve hangi üniversiteye gidileceği konusundaki seçimler gelecek açısından büyük önem taşımaktadır. Üniversite puanlarına göre özel üniversitelerden burs alabilme imkanı vardır. Öncelikle kariyer hedefini belirleyen ve hangi dal üzerine uzmanlaşmak istediğini hedeflemiş olan öğrenciler, özel üniversitelere girmeden önce sınava girmeli ve iyi bir puan alarak istediği tercih sıralamasını yapmaya hak kazanmalıdır.

Özel Üniversitelerde Burslu Okumak

Özel üniversite seçimlerinde İlk dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi eğitim ve öğretim ücretleridir. Sınav sonuçlarına göre burs veren özel üniversiteler belirlendikten sonra istediğiniz bölüme hangi üniversitenin ne kadar indirim yapacağı konusunda derin bir araştırma yapmanız gerekir. Daha sonrasında burs aldığınız taktirde bununla ilgili herhangi bir kesilme şartı varsa bu konuya çok dikkat etmeniz önemlidir. Bazı özel üniversitelerde sınıfta kalma esnasında bursların kesilme gibi durumu söz konusu olabilir. Bunları çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekir.

Özel Üniversitelere Gireceklere Tavsiyeler

En İyi Özel Üniversiteler

Verdiği eğitim ve başarı ortalamaları ile ülkemizde öğrencilere öğretim aracılığı yapan en iyi özel üniversiteler sırlamasında hemen hemen her branştaki fakülteleri ile Ankara ve İstanbul öne çıkan illerimiz arasındadır. Bu arada En iyi özel üniversiteleri daha detaylı incelemek için https://buldumz.com/en-iyi-ozel-universiteler/ bu adresi ziyaret edebilirsiniz. Öz Lisans, Lisans ve Doktora eğitimi veren, puan aralığı 649 civarına kadar çıkan özel üniversiteler arasında ilk 10’ a bakacak olursak karşımıza şöyle bir liste çıkar.

  • Koç Üniversitesi Sarıyer/İstanbul
  • Bilkent Üniversitesi Çankaya/Ankara
  • Sabancı Üniversitesi Tuzla/İstanbul
  • Bezmialem Üniversitesi Fatih/İstanbul
  • Çankaya Üniversitesi Etimesgut/Ankara
  • Başkent Üniversitesi Etimesgut/Ankara
  • Atılım Üniversitesi Gölbaşı/Ankara
  • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Çankaya/Ankara
  • Acıbadem Üniversitesi Ataşehir/İstanbul
  • Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy/İstanbul

Özel Üniversite Hocaları ve Mezunlarının Seçimdeki Önemi

Ülkemizde bir çok özel üniversite bulunmakla beraber buralardan mezun olan öğrencilerin mevcut aşamada ne iş yaptığı da önem arz eder. Bu yüzden seçeceğiniz üniversitenin mezunlarının hangi aşamada olduğu ve hangi bölümlerde başarılı öğrenciler mezun ettiği sizin açınızdan önemlidir.

Üniversitelerde eğitim veren öğretim görevlilerinin de akademik başarıları seçim aşamasında etken olan durumlardan biridir. Gideceğiniz üniversitede hangi hocaların olduğunu ve bu hocaların daha önce mezun etmiş olduğu öğrencilerin ne şekilde faydalara sahip olduğunu bilmeniz gerekir. Hocaların profesyonel olması ve yıllardır bu iş alanında tecrübeye sahip olması eğitim aşamasında size her zaman bir üst basamağa çıkmanıza yararlı olacaktır.

Özel Üniversitelere Gireceklere Tavsiyeler

Özel Üniversite Seçimlerini Etkileyen Diğer Faktörler

Özel üniversite seçimlerinde ekonomik boyutları da dikkat etmek gereklidir. Sadece bulunduğunuz il değil farklı illerde de üniversite seçimi yapabilirsiniz. Bu seçimler esnasında okul ücretinin dışında yurt ve yemek ücretlerini de dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Özel üniversitelerin kendi yurtlarında belirlenmiş olan yurt ve yemekhane ücretleri vardır. Özel üniversitelerde de yurt ve yemek ile ilgili burs alma şansı da olabilmektedir.

Ufak detaylar gibi görünse de öğrencilik hayatı boyunca ister devlet üniversitesi olsun ister özel üniversite olsun okul ücretlerinin dışında; yurt, yemekhane, kafeterya ve kantin ücretleri de her zaman için dikkat edilmesi gereken araştırılması gereken konular arasındadır. Özel üniversite bulunan yerlerdeki kampüslerde seçim aşamasında yine etken bir konudur. Üniversite öğrencilerinin eğitim hayatını iyi bir şekilde geçirebilmesi için kampüs hayatını da bilmesi gerekir.

Özel Üniversiteden Devlet Üniversitelerine Geçiş

Özel üniversitelerden okuyan öğrencilerin herhangi bir sebepten dolayı yatay geçiş yolu ile devlet üniversitelerine geçme hakkı bulunur. ÖSYM tarafından belirli dönemlerde tanınan bu yatay geçiş hakkında elde ettiğiniz tüm imkanlar da yeni başlayacağınız okula devir olur. Şayet geçtiğiniz üniversitede hazırlık okuma gibi bir durum söz konusu ise sadece sizden ilave bir yabancı dil sınavına girmeniz talep edilir.

Bu konu ile ilgili olarak geçiş yapmak istediğiniz okul ile yapacağınız görüşme sonrasından tüm şartları öğrenebilir ve geçişinizi tamamlayabilirsiniz. Geçişlerde aranan şartların başında not ortalamasının 2.00 olması beklenir. Kontenjan sorununa takılmamak için puanınız ne kadar yüksek olursa geçişte kaydınızın yapılma şansı o kadar yüksek olur. Bu arada bölümler arasında ki denklik de geçiş aşamasında etkilidir. Eğer denklik var ise her yaz döneminde yapılabilecek olan yatay geçiş hakkında farklı bir bölüme de geçiş yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz