sınav

ÖSYM 12.08.2017 tarihli duyurusunda binlerce öğrenciyi etkileyen bir hatanın düzeltildiğini duyurdu. Söz konusu hata üniversiteye Tablo 6C’de yer alan taban puanlarla atanan ve atanamayan öğrencileri ilgilendiriyor.

Tablo 6C Hatası 4237 Kişiyi İlgilendiriyor

LYS sınavından başarıyla geçen öğrenciler YGS ve LYS puan ortalamaları ile tercih kılavuzlarını elde etmişlerdi. Bu kılavuzlarda hem ön lisans hem de lisans eğitim bölümleri yer alıyor. Öğrenciler YGS ya da LYS puanlarına göre 2 yıllık ya da 4 yıllık olarak ifade edilen bölümlere yerleşir. Her öğrenci mezun olduğu liseye göre Tablo 4A, 4B, 6C gibi tablolara tabi oluyor. ÖSYM’nin yaptığı duyuru ile mesleki ve teknik lise eğitimi gören öğrencilerin bir kısmının mağdur edildiği ortaya çıktı.

Tablo 6C kapsamında ön lisans üniversite başvurusu yapan mesleki ve teknik lise mezunu 1628 kişi yeniden yapılan hesaplamaya göre üniversite kazandı. Bu 1628 kişinin mesleki ve teknik lise mezunu olduğu gözetilmeden, YGS puanlarının ek puansız hesaplandığı ortaya çıktı. Hal böyle olunca ve puanlar yeniden hesaplanınca 1499 kişi ise mağdur oldu. 1499 kişi yeni hesaplamaya göre üniversiteyi kazanamadı.

Mağdur Olan 1499 Kişi Var

ÖSYM resmi web sitesinden yapılan duyuru, mağdur olan ve yeni hesaplamaya göre üniversitelerin ön lisans (2 yıllık) programlarından çıkarılan öğrencileri yakından ilgilendiriyor. Bu kişilere ne tür haklar verileceği ise henüz netlik kazanmış değil. ÖSYM duyurusunda bu kişilerle ilgili bilgi verilmemesi de normal karşılanmıyor.

Mağdur olan 1499 öğrenciler adli mercilere başvurabilir. Okulsayfam ailesi olarak yapılan bu hatanın ÖSYM sorumluluğunda olduğunu ve öğrencilerin açıkça mağdur edildiğini açıkça söylüyoruz.

Aynı Mağduriyetler Yaşanmasın

Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen YGS ve LYS sınavları zaten yeterince yorucudur. Bu yüzden ÖSYM, öğrencileri soru hataları ve puan hesaplama hataları gibi durumlarla uğraştırmamalıdır. Geleceğimizin garantisi olan öğrenciler için yapılan hataların en aza indirilmesi ve yok edilmesi, gerekiyorsa büyük yatırımlarla akıllı sistemler satın alınarak sınav kağıtlarının okunması gerekir.

Sınavlarda ortaya çıkan yanlış sorular öğrencileri dakikalarca uğraştırmaktadır. Bu yönüyle de doğruluğundan emin olunmayan sorularla çocuklarımızın geleceği çalınmamalı. Ülkemiz sayıca geniş bir bilim ve ilim insanı barındırıyor. İlerleyen yıllarda ÖSYM’nin daha özverili çalışmalarla öğrenci mağduriyetlerini en aza indirmesi umuduyla.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here