Türkiye’de koronavirüs salgını vakalarının artması sebebiyle ülke genelinde çeşitli önlemler alındı. İnsanların kalabalık ortamlarda bulunarak virüs kapmalarının önlenmesini içeren bu önlemler kapsamında yapılacak olan sınavlar içinde değişiklikler gündeme geldi. Bu değişiklikler sonucunda da ÖSYM tarafından yapılan sınavlar için erteleme haberleri geldi.

ÖSYM 9 Sınavı Erteledi. Hangi Sınavlar, Hangi Tarihlerde?

Ülke genelinde koronavirüs tedbirlerinin artırılmasının ardında ÖSYM Kurumu tarafından yapılacak sınavlara girmeye hazırlanan kişiler sınavların durumunu merak etmekteydi. Sonunda bu konu açıklığa kavuşturuldu ve ÖSYM tarafından 9 sınavın ertelendiği duyuruldu.

Bunu göre kurum tarafından ertelenen sınavlar şunlar oldu;

 • 2020 MSÜ
 • 2020 YDS/1
 • 2020 e YDS 4 Farsça
 • 2020 e YDS 5 İspanyolca- İtalyanca
 • 2020 EKPSS
 • 2020 ALES 1
 • 2020 İSG 1
 • 2020 ALES 2
 • 2020 DİB MBSTS

Yukarıda yazılan 9 sınavın ertelendiği paylaşımı yapılırken söz konusu paylaşımda sınavların ertelendiği tarihlerde paylaşıldı.

2020 MSÜ Sınav Tarihi

Koronavirüs salgını yaşanmasaydı eğer 29 Mart 2020 tarihinde Milli Savunma Üniversitesi’ne askeri öğrenci adayı belirlemek için MSÜ sınavı yapılacaktı ve sınavla üniversiteye öğrenci kabul edilecekti. Ancak virüsün ortaya çıkışıyla 29 Mart’ta yapılacak olan sınav 3 Mayıs 2020 tarihine ertelendi.

2020 ALES 1 VE ALES 2 Sınav Tarihleri

ÖSYM tarafından tarihi ertelenen sınavlar arasında akademik personel olmak ve lisansüstü eğitim almak isteyenler için yapılan ALES 1 ve ALES 2 sınavları da yer aldı. Buna göre 3 Mayıs tarihinde yapılması beklenen ALES 1 sınavı bir hafta ertelenerek 10 Mayıs tarihinde yapılması kararı alında. ALES 2 sınavının tarihi ise 20 Eylül’den 16 Ağustos tarihine çekildi. Buna göre ALES 2 sınavı beklenen tarihten daha erken bir tarihte yapılacak.

2020 YDS 1, e-YDS4 ve e-YDS 5 Sınav Tarihleri

ÖSYM tarafından tarihleri ertelenen sınavlar arasında yabancı dil seviye tespit sınavı olarak adlandırılan YDS ve elektronik yabancı dil sınavı olan e-YDS sınavları da yer aldı. YDS 1 sınavının yapılış tarihi virüs öncesi 12 Nisan olarak açıklanmıştı ancak salgının ortaya çıkmasıyla bu sınavın tarihi 17 Mayıs’a ertelendi. Farsça dili için yapılacak olan E-YDS 4 sınavının ise 18 Nisan’daki tarihi 2 Mayıs tarihine ertelendi. İspanyolca ve İtalyanca dilleri için yapılacak olan E-YDS 5 sınavının tarihi ise 19 Nisan’dan 16 Mayıs tarihine ertelendi.

2020 İSG 1 Sınav Tarihi

ÖSYM tarafından ertelenen sınavlardan birisi de İş Sağlığı ve Güvenliği için yapılacak olan İSG 1 sınavı oldu. Söz konusu sınavın tarihi 16 Mayıs’tan 29 Ağustos tarihine ertelendi.

2020 EKPSS Sınav Tarihi

ÖSYM kurumu tarafından ertelemesi yapılan 9 sınav arasında engelli kamu personeli sınavı olarak da adlandırılan EKPSS sınavı da yer aldı. EKPSS sınavının 26 Nisan olan yapılış tarihi virüs nedeniyle 20 Eylül tarihine ertelendi.

2020 DİB MBSTS Sınav Tarihi

ÖSYM tarafından ertelenen son sınav ise Diyanet İşler Başkanlığı için yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit sınavı oldu. DİB MBSTS sınavının 4 Nisan’daki yapılış tarihi tedbirler sebebiyle 3 Ekim’e ertelendi.

3 YORUMLAR

 1. Bence bu şekilde devam ederse bırakın sınavın ertelenmesini sokağa çıkma yasağı bile çıkabilir yok diyorlar ama bizim millet durmuyor ki evde herkese bulaştırmak iç.in birbirleri ile yarışıyorlar halen tokalaşanlar yanak yanağa öpüşenler sarılanlar arkadaş biz evde hanım çocuk ben evde aramızda en az bir metre duruyoruz adamlar neredeyse birbirlerinin ağzına girecek işte bu şekilde davranan bir halk olursa devletimiz daha büyük önlemler alacak bunların en önemlisi sokağa çıkma yasağıdır. Hadi yasak çıkmadı diyelim ama bu sınavlar kesinlikle yapılmaz bu riske giremezler .Bende güvenlik görevlisiyim 5 nisanda yenileme sınavı olacak daha ondan bahsetmediler bile ben şahsen mecbur olmasam girmem ama çalışma iznimin devam etmesi için girmem gerekiyor. Bakalım nisan da yapılacak sınavlarda nasıl bir karar alacaklar.

 2. Şu an güncel bir çok sınav ortama dikkat edilerek yapılıyor ancak vakalar böyle giderse yakında bunlarda ertelenebilir diye düşünüyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz