Üzerinde bulunduğumuz coğrafya yüzyıllardır binlerce büyük edebi sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Edebi açıdan böyle bir zenginliğe sahip olmamızla beraber çeşitlilik de doğal olarak söz konusu oluyor. Her biri okuyucularında farklı izler bırakan kendi çizgilerini oluşturan binlerce şair ve yazarımız geçmişten bugüne dek bu çeşitliliği an be an beslemeye devam ettiler.
Orhan Kemal de bu büyük yazarlardan biriydi. Tüm kitaplarında halkın nabzını tutan bir yazar tutum sergileyen Orhan Kemal, bizlere onlarca harika edebi eser bırakarak 2 Haziran 1970’te hayata gözlerini yumdu. Gerçekten toplumu yansıtan eserlerinde genel olarak Adana insanını ve Çukurova çevresini ele alan yazarın eserleri yakın tarihlerde televizyon dizilerine bile konu olmuştur.
Orhan Kemal’in önemli eserlerinden biri de Eskici Ve Oğulları‘dır. Eskici Ve Oğulları adlı eserde ayakkabı tamircisi huysuz bir babanın iki oğlu, bir kızı ve hanımının arasındaki ilişki çemberi ve yaşadıkları ele alınır. Eskicinin iki oğlunun hayallerini gerçekleştirmek için başladıkları işin sonunda ellerindekinden de olması gözlemlenir.
Romanda göze çarpan tam ondört karakter bulunuyor. Baş karakter eskici herkese karşı huysuzluğuyla bilinen esnaflarca sürekli olarak uğraşılan bir ayakkabı tamircisidir. Oğullarına çok düşkündür fakat sevgisini çok az belli eden bir tiptir. Savaşta bir bacağını kaybettiği için ailesi dışındaki herkes onu topal diye çağırır. Önemli karakterlerden biri de eskicinin büyük oğlu Mehmet’tir. Evlidir ve üç çocuğu vardır. Babası ne derse desin sesini çıkarmaz ve o da ailesine çok düşkündür. Fabrikadaki işini, fabrikaya gelen makinelerden dolayı kaybetmiştir. Bir diğer önemli karakter olan Ali, eskicinin evlenme çağına gelen küçük oğludur. Sürekli olarak babası ile ters düşen bir karakterdir. Abisi ile arası çok iyidir ve babasına karşı abisini sürekli olarak savunur. Aslında Topal eskici ile birbirlerine çok benzeyen kişilerdir. Eskicinin karısı ise sürekli olarak eskici ve oğulları arasındaki sorunların çözülmesini sağlamaya çalışır. Bunun dışında sürekli olarak eskiden zengin olduklarını sürekli belirterek komşulara hava atar. Ayrıca Ali’nin karısını yani gelinini de hiç ama hiç sevmez.
Eskici ve Oğulları okuduğunuzda kendini sürekli olarak tekrar ettiğini düşüneceğiniz fakat yine de sonunu merak ederek sıkılmadan okuyacağınız bir kitap.

Kitabı İdefix üzerinden satın alabilirsiniz: Satın almak isterseniz tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz