Opencart SSL Yönlendirme Nasıl Yapılır?

E-Ticaret sistemlerinden en popüleri olan Opencart birçok kişinin bir numaralı tercihi. PHP tabanlı olan Opencart kurulumu sorunsuz halledildikten ve SSL yüklendikten sonra web sitesinde bazı sorunlar gözlenebilir. Opencart SSL yönlendirme işlemleri hatalı yapılırsa işiniz var demektir. Bunun temelinde SSL kurulumu sonrası göz ardı edilen bazı manuel ayarlar var. Güvenlik sertifikası (SSL) dışında tema ayarlarının da gözden geçirilmesinde yarar var.

Önbelleği Temizleyin

Bazı web site tasarımları bilgisayarın ve internetin önbelleğinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle hatalı gözükür. Sitede yaptığınız değişiklikler hatalı yansıyorsa ve bazı ikonlar görünmüyorsa, bazı renkler hatalı yansıyorsa bilgisayar önbelleği nasıl temizlenir sorusuna cevap bulalım.

Bilgisayar önbelleği temizleme ile kastedilen aslında internet önbelleğidir. İnternet sitelerinde gezinirken özellikle Google Chrome tarayısıcısı sürekli önbellek toplar. Bu yüzden DNS ve internet önbelleği temizlenmezse, önbellekteki eski veriler sitedeki değişen verilerle çakışarak hatalı görünebilir.

DNS önbellek temizlemek için sırasıyla yapılacak işlemler:

 • CMD (Command) çalıştırmak için Windows 7 ve eski işletim sistemlerinde sol altta sırayla Başlat->Çalıştır bölümüne tıklayacağız. Çalıştır alanındaki boşluğa cmd yazın. CMD yazdığınızda komut satırları için alan açılır.
 • CMD (Command) çalıştırmak için Windows 8 ve sonraki işletim sistemlerinde sol alttaki Başlat ikonuna tıkladıktan sonra cmd yazmak yeterlidir. CMD yazdıktan sonra direk karşımıza “Komut İşlemi (Masaüstü Uygulaması)” gelir, tıklayın. Böylece komut satırları açılır.
 • Komut satırlarına sırasıyla yazılıp enter denilecek olan komutlar:
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
 • İnternet bağlantınız kesilip tekrar gelecek. İnternet bağlantısı tekrar gelmeden ekranı kapatmayın. Bağlantı tekrar gelince artık ekranı kapatabilirsiniz.
 • DNS önbelleği artık temizlendi. Kullandığınız internet tarayıcısının önbelleğini de temizlemenizi öneriyorum. Temizlikten sonra sitenizi açın ve hataları kontrol edin. Hatalar devam ediyorsa bir sonraki adıma geçiyoruz.

Config.Php Dosyalarını Kontrol Edin

Güvenlik sertifiaksı kurarak sitesinin yeşile dönmesini isteyenlerin unuttukları bir şeyler var. Opencart dosyalarından bazılarını manuel değiştirmek gerekiyor. Bunlardan ilki config.php dosyalarıdır. Bu dosyalar içerisinde yer alan “http” yazılarını “https” yapacağız.

FTP girişi yapıp web dosyalarınıza eriştikten sonra “public_html” klasörü altındaki config.php dosyası ile “admin” klasörü altındaki config.php dosyasını sıra ile açın. Üstte her alan kodları https olacak şekilde değiştiriyoruz:

// HTTPS 
define(‘HTTPS_SERVER’, ‘http://siteadresi.com/admin/’); 
define(‘HTTPS_CATALOG’, ‘http://siteadresi.com/’);

Config dosyaları değişikliği yaptıktan sonra hatalar aynı devam ediyorsa alttaki değişiklikleri de mutlaka uygulayın.

.htaccess Dosyasını Gözden Geçirin

Opencart dosyalarınıza eriştikten sonra “public_html” içerisinde .htaccess olması gerekir. Birçok kimse Opencart kurulumu sonrasında .htaccess.txt dosyasının son kısmındaki .txt alanını silmeyi unutur. “.Htaccess.txt” ismini “.htaccess” olarak yeniden adlandırın. Bu işlemleri yaptıysanız SSL sertifikası sonrası eklemeniz gereken kodlar var. Bu kodları eklemezseniz siteniz http olarak açılmaya devam eder ve ssl sertifikası bir işe yaramaz. Yani kurduğunuz güvenlik sertifikası atıl vaziyette durur.

SSL Kullan Seçeneğini Aktif Edin

Opencart web sitesine admin girişi yaptıktan sonra Sistem-Mağazalar bölümünden mağaza ayarlarınıza giriş yapın. Mağaza ayarınızda “Sunucu” bölümüne geldiğinizde, aşağıda “Güvenlik” başlığı göze çarpar. Buradaki SSL Kullan alanını “Evet” olarak değiştirin.

Hepsi bu kadar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz