Son bir yıl içerisinde insanlığın nasıl bir süreç içerisinden geçtiğini sanırım anlatmamıza gerek yok. Online Eğitim ile başarılı olma yüzdesi nedir konusuna değineceğiz ancak öncelikle Covid-19 salgını nedeniyle geçmiş yıllarda ki en berbat günlerimizi bile özler hale geldiğimizi belirtmek isteriz.. Eğer bu salgın, yazıyı yazan editör olarak benim okul hayatım dönemine denk gelmiş olsaydı, kuşkusuz beni sevindiren tek şey, okula gitmeyecek olmam olurdu. Tabi ki bunu şuan ki aklım ile değil, o yaşlarda ki düşüncelerim ile belirtiyorum. Yani şuan siz değerli öğrenci kardeşlerimin düşüncelerini hissediyor ve ona göre yazıyorum bu yazıyı.

Tabi ki bu yazıyı okuyanlar içerisinde okul hayatını çok özleyen arkadaşlarda vardır. Arkadaşlarını, derslerde öğretmenleri ile girdiğin ikili diyalogları özleyen öğrenci sayısı da çok fazladır. Şuan gerçekten okulunu özlediysen ve kendi iç sesinle konuştuğunda okulumu çok özledim diyebiliyorsan doğru yolda olduğunu belirtmek isterim. Peki neden?

Biraz önce de bahsettiğim üzere okula gitmediği için sevinen arkadaşlar maalesef geleceğini pek düşünmeyen arkadaşlar diyebiliriz. Tabi ki ultra lüks bir hayat içerisinde yaşıyorsanız gelecek pek umurunuzda olmaması doğal diyebiliriz. Ancak kendi ayakları üzerinde başarılı olmak istiyorsanız, kendi disiplin kurallarınızı belirlemeli ve bunları uygulamalısınız. İnsanın kendisine kurallar koyması basittir ancak o kurallara uyması kolay değildir. Evde online eğitim ile başarılı olmak bir numaralı kuralınız olmalıdır.

Online Eğitim ile Başarılı Olma Yolları Nelerdir?

Özellikle gelişim çağında olan öğrenciler için aslında hiçte yararlı olmayan ancak koşullar nedeniyle mecbur kılınan bir eğitim sistemine geçiş yapıldı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ilköğretim öğrencilerinin ellerinden telefonları bırakmazken, bu pandemi süreci küçük yaşta ki öğrencilerin ekmeğine yağ sürdürdü. Şuan bu yazıyı okuyan sen! Eğer lise öğrencisi isen, ya da bu yazıyı okuyan bir ebeveyn iseniz, kardeşinizi ya da çocuğunuzu nasıl odaklanarak online etiğimde başarılı olmasını sağlayacaksınız, bundan bahsedeceğiz.

Online Eğitim ile Başarılı Olma Yüzdesi Nedir?

Bir dersten başarılı olabilmek için dikkat çok önemlidir. Çocuğunuza ya da küçük kardeşinize online eğitimler öncesi bazı düşünceleri empoze etmelisiniz. Bu kesinlikle ödüllü yaptırımlar olmamalıdır. Yani ”bu dersi hür dikkat dinlersen, dersler bittikten sonra sınırsız pc kullanabilirsin” gibi ödüller vererek öğrencileri derslere odaklanmasını sağlamak son derece zararlıdır. Bu şekilde ilk başta olumlu yanıtlar alsanız da kısa bir süre içerisinde ders çalışmayı karşılık bekleyerek yapmaya başlayacaktır.

Online Eğitimde Lise Öğrencileri Neler yapmalıdır?

Artık çocuk değilsiniz! Evet reşit olmayabilirsiniz ancak çocukça düşünlerden kurtulmaya başladığınız dönemlerdesiniz. Geleceğinizi düşünmeye başladığınız, atacağınız adımın geleceğinizi etkileyeceği, stres içine girdiğiniz bu dönemde sabırlı olmanız ve derslere odaklanmanız geleceğe atacağınız en büyük ve en faydalı adım olacak.

Muhtemelen çevrenizde daha doğrusu sizinle aynı yaş gurubundan olan öğrenci arkadaşlarınız vardır. Bu arkadaşlar sizi ders çalışmaya teşvik etmiyorsa, sizi ders çalışmaktan alı koyuyorsa, şu sözümüzü asla unutmayın! Gelecekte istediğiniz gibi bir yaşamı sürdüremediğiniz de bunun tek sebebi onlar olacak. Tabi ki sosyal faaliyetlere katılacaksınız. Arkadaşlarınız ile vakit geçireceksiniz.

Ancak nasıl olsa okula gitmiyoruz ve uzaktan eğitim veya online eğitim ile başarılı olma şansımız yok diye düşünen öğrenci arkadaşlarınız varsa onları hayatınızda mezun olana kadar çıkarmalısınız. Göreceksiniz ki faydasından çok zararını gördüğünüz arkadaşlarınızı okul hayatınızdan çıkardığınızda başarılı bir öğrenci olacaksınız.

1 Yorum

  1. Online eğitim bana göre aslında çok zararlı, normalde bu süreçte gençlerimiz kendilerini daha çok geliştirebilirler ancak bir çoğunun çalıştığını düşünmüyorum 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz