okul müdürü

Müdür Olmak İçin Ne Gereklidir?

Okul müdürü olmak birçok öğretmenin hayali. Öğretmenler okul müdürü olmak için birtakım gereklilikleri tamamlamalı. Herkes okul müdürü olabilir mi? Okul müdürü olmak için neler gerekli? Okul müdürü olmak için şartlar nelerdir? Sorularınıza cevap bulabileceğiniz rehber yazımız Okulsayfam farkıyla karşınızda. Eğitim kariyerinde başarılı olan sayısız eğitimci, müdür olmak ister. Kariyer hedefleriniz arasında okul müdürü olmak varsa, belirli şartları yerine getirerek bunu yapabilirsiniz!

Okul müdürü olmak isteyen çoğu eğitimci, kariyerine öğretmen olarak başlar. Sonrasında, müdür yardımcısı, bölüm başkanı gibi pozisyonlara gelerek eğitim alanında başka bir pozisyona geçebilir. Kariyer hedeflerinizi analiz ederken, bir ana kariyer için gerekli niteliklere sahip olup olmadığınızı düşünün. Okul müdürü gibi bir pozisyona aday olacaksanız; bunun sabır, azim, esneklik, güven, yenilikçi düşünme ve doğru karar verme becerileri gerektirdiğini unutmayın. Öğretmenlik yaşantısına yeni başlayan kişilerin bir müddet beklemesi gerekecek, bu pozisyonda olan kişilere araştırma görevlisi olmayı da önerebiliriz zira müdür olmak isteyen bir kişi bize göre kariyer hedefleyen birisidir. Akademisyen olarak da güzel bir kariyer planı yapabilirsiniz. Araştırma görevlisi olma şartları yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Bir  okul müdürü, kişiler arası iletişim becerilerine sahip olmalı ve etkili bir iletişimci olmalıdır. Okul müdürü aynı zamanda “güçlü bir idareci” olmalıdır. Birçok probleme çözüm sunabilecek ve insanları kırmadan orta yolu bulabilecek yapıda olunmalıdır. Peki, okul müdürü olmak için aranan şartlar nelerdir?

 • Okul müdürü olabilmeniz için, yüksek öğretim mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Pozisyona yaptığınız başvuru sırasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadrolu olarak öğretmenlik görevini sürdürüyor olmanız gerekir.
 • Atanmak istediğiniz eğitim kurumunda öğretmen olma hakkınız olmalı. Örneğin, tarih öğretmeniyseniz ilkokula, sınıf öğretmeniyseniz liseye atanamazsınız.
 • Minimum 2 yıl boyunca müdür baş yardımcısı olarak görev yapmış olmanız gerekir,
 • Yöneticilik görevinizin soruşturma ile üzerinizden alınmamış olması gerekir. Böyle bir durum yaşandıysa, üzerinden minimum 4 yıl geçmiş olmalı.

Okul müdürü olmak, eğitimde kariyerinizi bir üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bir müdür olduğunuzda, çeşitli rolleri yerine getirirsiniz; her şey, okulunuzun, öğrencilerinizin ve personelinizin günlük ihtiyaçlarına bağlıdır.

Okul Müdürü Olmak İçin Kaç Yıl Öğretmen Olmalı?

Kariyerinize okul müdürü olarak devam etmek istiyorsanız, yukarıda yer alan “Okul müdürü olmak için aranan şartlar“ı yerine getirmeniz gerekir. Peki, bir okul müdürü pozisyonuna başvuruda bulunmak için, öncesinde öğretmen olmak gerekir mi? Gerekliyse kaç yıl yapmış olmak gerekir?

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız, müdür olabilirsiniz. Bununla birlikte, yukarıda sıraladığımız genel şartların yanında, bazı özel şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlardan biri de, öğretmenlik sürenizdir. Müdür pozisyonuna başvuru yapmadan önce, “8 yıl” boyunca öğretmenlik yapmış olmalısınız. Bununla birlikte, 5 yıl öğretmenlik, 3 yıl müdür yardımcılığı yaptıysanız da yine aynı şekilde okul müdürü pozisyonuna başvuruda bulunabilirsiniz. Dolayısı ile okul müdürü olmak isteyenler minimum 8 yıl öğretmenlik hizmeti vermiş olmalıdır.

Sözlü ve Yazılı Sınav

Tüm şartları yerine getiriyorsanız, sözlü sınav için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurular tamamlandıktan sonra, açılan kadro sayısının 3 katı kadar adaya sözlü sınav yapılmaktadır. Bu durumda, 150 kişilik kontenjan olması durumunda, sözlü sınava 450 kişi alınacaktır. Sözlü sınav puanlaması yapıldıktan sonra, kazanan adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanır. Yazılı sınavda;

 • Türkçe ve dil bilgisi,
 • Genel kültür,
 • Atatürk İlkeleri ve Türk İnkilap Tarihi,
 • Resmi yazışma kuralları,
 • Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri,
 • Okul Yönetimi,
 • Yönetimde insan ilişkileri,
 • Okul geliştirme,
 • Eğitim ve öğretimde etik,
 • Türk idare sistemi ve protokol kuralları gibi konular yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here