Bazılarımız için kabus bazılarımız için korku olan okul dönemi sonunda başladı. Bu dönemde kendinizi motive etmenizi sağlayacak D.I.Y. (Do it yourself) yani “Kendin Yap” önerilerine ne dersiniz ?

Okulunuzda, sınıfınızda ve evdeki çalışma ortamınızda, yaptığınız değişikliklere kendi eliniz değdiğinde inanın daha da güzelleşecek. Bu şekilde kendinizi okul öncesi stresinden kurtarıp, daha enerjik bir ruh haliyle okula dönüp ortamın tozunu attırabilirsiniz. Dilerseniz önce D.I.Y.’i henüz bilmeyenler ve hatırlamak isteyenlerimiz için açıklığa kavuşturalım daha sonra birbirinden güzel ve kolay örneklerimize geçelim.

İlk olarak 1950’lerde ortaya çıkan D.I.Y. kavramı Türkçe’de “Kendin Yap” anlamına gelmektedir. Evinizde bulunan eskimiş çoraplarınızı, eski kıyafetlerinizi kendiniz değiştirerek onlardan yeni şeyler yapabiliyorsanız bu D.I.Y.’dir. Tüketim toplumu olduğumuz gerçeği açık. Fakat evdeki eşyalarımızı değerlendirerek bu projelerle onlara yeniden hayat vermek sizin elinizde 🙂

Ne kadar uğraşsak da bazen eşya fazlalığından bazen de vakit kısıtlılığından düzenli görünüm elde edemeyiz.Artık çok basit…

Gerekenler:

 • Ayakkabı kutusu kapağı
 • Kapaktan daha küçük bir yada daha fazla karton kutu ayakkabı kutusu vs.
 • Renkli dekoratif bantlar yada tercihe göre kaplama kağıtları

Eveet resimde de gördüğümüz gibi iç içe belli bir düzen oluşturduğumuz boş kutularımızı kaplıyor yada bantlıyoruz. İsterseniz birbirine de sabitleyebilirsiniz.

Gitsin dağınıklık gelsin şıklık.

2. Aradığımız defteri bulmak…

Resimde baktığımızda ne kadar güzeller demekten kendimizi alamıyoruz değil mi? Hangimiz hayallerimizin defterini aramadık?

Bu kıskanılası defterleri sınıftakiler görene kadar bekleyin.

Gerekenler:

 • Kalın karton kapaklı defterler (kullanılacak durumdaysa evdeki defterleriniz)
 • Beyaz etiketler
 • Kaplama kağıtları
 • Yapıştırıcı

Defterlerimizi rengarenk kaplıyoruz. İster rafa yerleştirdiğimizde daha rahat bulmak için yan taraflara ister ön yüzüne etiketimizi de yapıştırıp okulu bekliyoruz.

3. Neden bu sefer her şeyin listesini tutmuyoruz?

Yaptıklarımız, yapacaklarımız, alınacaklar, ödevler, yıllık ödevler, hatta bize motivasyon sağlaması için hedefimizin yazılı olduğu bir kağıt bir resim..

Gerekenler:

 • Mantar pano
 • Bir iki küçük karton kutu hatta kese kağıdı bile olabilir
 • Renkli not kağıtları
 • İsterseniz bir yerden kestiğiniz küçük boy bir takvim (sınav tarihleri için ideal)
 • Yapıştırıcı

Bu konuda sonuna kadar yaratıcılığınızı konuşturmanızı öneriyorum. Size gereken her şeyi bu panoda toplayabilir sürekli görebileceğiniz bir yerde kolaj yapabilirsiniz.

4. Kalemliğimizde yaz esintisi…

Kabul ediyorum biraz zorlayıcı gözüküyor. Ama bence aramızda becerileri üst sınırlarda arkadaşlarımız var.

Gerekenler:

 • Karpuz renklerinde kumaşlar
 • Fermuar
 • İğne iplik yada dikiş makinesi

5. Herkesten farklı…

Düşünün, sınıfta o hiç sevmediğiniz gıcık sınıf arkadaşınız var ya hani. Her sene mutlaka tartıştığınız şu sinir bozucu tipten bahsediyorum. Peki bu sene defterleriniz aynı oldu diyelim. Yeni bir tartışma mı alevlenir?

Bence bu riski almamıza bile gerek yok bir kağıttan kestiğimiz üçgen veya istediğiniz şekildeki kalıpla eski dergilerden kestiğimiz parçaları defterlere yapıştırarak kendi tarzımızı oluşturabiliriz.

6. Kot kumaş mucizesi…

Hepimizin dolabında atmaya kıyamadığı ama bir sebepten ötürü giymediği bir kot vardır. Peki onu deftere dönüştürsek?

 

1 Yorum

 1. Kısaca biz bu işe geri dönüşüm demeliyiz. Yazıda çok yaratıcı fikirler gördüm defter tasarımı ve kot cepli not defteri favorilere girer şimdi bunu yapmak için sadece malzeme değil biraz da hayal gücü gerekiyor.Hayal gücünüz ne kadar iyiyse çıkacak sonuçta o kadar iyi olacaktır. Küçük dokunuşlarla atıl bir malzemeden harikalar yaratmak hatta bu fikri geliştirip tamamen geri dönüşüm malzeme ile ticaret yapmak harika bir stratejidir.Bu işe örnek verecek olursak plastik ve karton atıklardan kalem yapmak gibi Tema vakfı logolu kartondan dan yapılmış kalemi hepiniz hatırlayacaksınız. Bu tür işlemler hayatınızı kolaylaştırmak için yapılmış güzel işlemlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz